Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kettős evás előtti osztalék

EVA

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: kaghy » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az alábbiakben kérném segítségeteket.

Van egy BT, amelyik 2005-től EVA-s, kettős könyvvezetéssel. 2005 előtti hatalmas eredménytartaléka volt, amit ha akkor kivesz osztalékba, nagyon sok adót kellett volna fizetnie. Igy nem lett előírva jóváhagyott osztalékként. Az év elején, a törvényadta lehetőséget kihasználva, az eredménytartalék kb 75%-t kitudta venni 10%-os adóval, de még mindig maradt eredménytrataléka. A két év EVA alatt keletkezett osztalékot nem vette ki. Bár maradt EVA előttről eredménytartalék, ugye kiveheti büntetlenül a pénztárból az EVA-s időszakban keletkezett osztalékot?     

 Köszönettel: Kaghy

 

 

kaghy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd okt. 16, 2007 6:10 am

Szia Kaghy!

Igen, szja és százalékos eho nélkül kiveheti, de nagyon figyelj, hogy csak az evás időszak alatt képződött eredménytartalékból (msze-ből) veheti ki "büntetlenül". Az evás időszak előtt keletkezettre ugyanúgy vonatkoznak az osztalékot terhelő közterhek.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 16, 2007 11:40 am

Sziasztok!

Nem értek egyet Katával, ugyanis a Bt. miután kettős könyvvitelt vezet, a számviteli törvény alá tartozik, és sem a számviteli tv. sem a Gt. nem teszi lehetővé, hogy a mérleg elkészülte, a taggyűlés jóváhagyása előtt osztalékot fizessen ki a társaság. Legfeljebb ha van jóváhagyott osztalék a kötelezettségek között, azt ki lehet fizetni, illetve évközi mérleg alapján osztalékelőleget lehet fizetni. Egyébként ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint bármely számvit.tv. alá tartozó vállalkozásra, hogy osztalékot a taggyűlés hagyhat jóvá a mérleg elfogadásakor (legkorábban 2008-ban), és ha a tárgyév osztaléka nem elég, eredménytartalékot vonhat be osztalékfizetésre, mégpedig a legkorábban képződött részt fizetheti ki.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: kukoca » kedd okt. 16, 2007 12:20 pm

Szia!

 

ha jól értem akkor még maradt eva előtti eredménytartalkéka a cégnek. Először kiveheti a 2007-es eredményt osztalékként, ha többet akar kivenni akkor igénybe kel venni az eredménytartalékot, de azt már a keletkezése sorrendjében, először az eva előttit és akkor adózni kell utána, és ha még mindig kell eredménytartalék, akkor veheti ki az evás eredménytartalékot.

kukoca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd okt. 16, 2007 12:30 pm

Szia Böbe!

Ezek szerint félreértettük egymást.

Nekem egyértelmű volt a kérdésfeltevő kérdéséből, hogy úgy akarja kifizetni az osztalékot, hogy a mérleg elkészültekor vagy az msze, vagy || még az eredménytartalék terhére el akarnak határolni osztalékot, és azt akarják majd kifizetni. Vagy esetleg közbenső mérleg alapján oszatalék előleget. De így, ha nincs jóváhagyott osztalék a mérlegben a két evás év terhére, persze nem lehet. Én arra gondoltam, hogy igen lehet, hogy nem kötelező neki előbb a nem evás évekből képződött eredmény terhére elhatárolni osztalékot!!! Így már asszem közös nevezőn vagyunk.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd okt. 16, 2007 12:31 pm

Vagy mégsem?
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: kaghy » kedd okt. 16, 2007 7:18 pm

Sziasztok!Köszönöm az eddigi válaszokat. Kezdem előlről, mert az előbb kidobott a rendszer. Lehet, nem volzam egyértelmű.Konkrétan: a Bt 2005-től EVA-s, kettős könyvvezetés alatt. A megelőző évek ||eredménytartaléka 20 milla feletti. Ennek 75%-át vette ki (2006-s számfejtés) idén januárban, 10%-os osztalékadóval, de még mindig maradt 6 milla körüli eredménytartalék. 2005 és 2006-ban EVA alatt a kettős könyvvezetéssel meghatározott eredménye az osztalék, mely tagokkal szembeni kötelezettségként van nyilvántartásba véve, de nem került kifizetésre. Természetesen a közgyűlés jegyzőkönyvei megvannak. A kérdés, hogy ki lehet-e ezt fizetni úgy, hogy van eredménytartaléka.Csak egy olyan ismeretem van, hogy egy cég EVA-ba kettős könyvvezetés alá lentkezett, de EVA előtt keletkezett eredménytartalékát maradéktalanul kifizették osztalékba, így nem okoz problémát az EVA alatt keletkezett eredmény kifizetése.Régebben olvasatam valahol (azóta is keresem), hogy előszőr az eredménytartalékot kell kifizetni osztalékként az SZJA tv szerinti adózási feltételekkel, és csak utána fizethető ki az EVA alatt keletkezett osztalék.Erre kérnék tőletek megerősítét, vagy cáfolatot.Köszönettel: Kaghy   
kaghy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 16, 2007 8:01 pm

Szia Kaghy!

Mivel jóváhagyott, kötelezettségként előírt osztalékról van szó, kifizethető. A számviteli törvény szabályai vonatkoznak továbbra is rá, ilyet nem találtam, hogy az eredménytartalékot kellene kifizetni előbb. Az eváról szóló 2002.évi XLIII. tv. 18.§ (8) bekezdése is azt írja, hogy korábbi eredménytartalékot akkor kell bevonni, ha nem elég a tárgyévi eredmény az osztalékra

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. okt. 17, 2007 5:58 am

Sziasztok, szia Böbe!

Megpróbálom leírni, hogy én hogy értelmezem ezt a paragrafust (2002.évi XLIII. tv. 18.§ (8), mert emiatt már egész éjjel nem aludtam.

"Ha az adóalany tagja részére juttat bevételt, a külön nyilvántartott források megszűnéséig azt kell feltételezni, hogy az adóalany azt e források terhére juttatja." Tehát nekem ebből a "feltételezelésből" az derül ki, hogy nem kötelező, ha a taggyűlés úgy dönt, hogy az evás időszak alatti eredménytartalékot veszi igénybe, akkor ezt a határozattal megteheti.

Tovább: "Az adóalanyiság időszaka előtt keletkezett eredménytartalékot csak akkor kell figyelembe venni, ha annak a tárgyévi adózott eredmény kiegészítéseként osztalékra történő igénybevételéről az adóalany döntött." Megint csak azt látom, hogy itt nem kötelező jelleggel írja elő, mert ha a taggyűlés úgy dönt, akkor előbb az evás eredményt is felhasználhatja ha van belőle még előző évből.

Ezt támasztja alá számomra a bekezdés eleje is, mert ott a mérleg szerinti veszteséget is úgy hozza sorban, hogy előbb az adóalanyiság időszaka alatt (evás) keletkezetteket eredmény terhére számolja el.

Kérlek ha tudtok szóljatok hozzá, hogy az én értelmezésemet teljesen helytelennek tartjátok-e.

Üdv. Kata  

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kettős evás előtti osztalék

HozzászólásSzerző: validitas » szer. okt. 17, 2007 7:57 am

Szia Kata!

Én úgy értelmeztem, hogy csak akkor kell az eredménytartalékot figyelembe venni, ha a taggyűlés kifejezetten így dönt. Mivel a kérdéses esetben már jóváhagyott osztalékról beszélünk, az nyugodtan, bármikor kifizethető. 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég