Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kapcsolt vállalkozások mégegyszer

EVA

Kapcsolt vállalkozások mégegyszer

HozzászólásSzerző: multikonyvkft » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Olvastam a kapcsolt vállalkozások meghatározásáról egy korábbi kérdésben. Ezzel a témával én is bajlódom. Mégpedig a következők miatt. EVA-s a könyvelő cég, ahol anya és lánya (10%-90%) az alapító tag. Ez a cég végzi a család többi vállalkozásának könyvelését, ahol az alábbiak a viszonyok:

- 1.Kft: apa-anya-2gyerek (40%-40%-10%-10%)

- 2.Kft: apa-fia (50%-50%)

- 3.Kft: fiú-anya- 1idegen személy (40%-10%-50%)

Kérdés, hogy melyik Kft-vel áll kapcsolt vállalkozásban az EVA-s cég. Az én véleményem szerint (sajnos) az 1. és a 2. Kft. is kapcsolt, hiszen összességében mindegyik 100%-ban a család tulajdonában van. Jól gondolom?

multikonyvkft
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kapcsolt vállalkozások mégegyszer

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 04, 2007 8:08 am

Itt megtalálható a kapcs. vállalkozás fogalma társ.adó, SZJA, számvit. tv. tekintetében:

***

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kapcsolt vállalkozások mégegyszer

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. okt. 04, 2007 8:32 am

Szia!

 

                              0. (Evás Bt.)                   1.                     2.                      3.

Anya                         10%                          40%                    -                       10%

Apa                           -                              40%                    50%                   -

Lány                         90 %                         10 %                    -                       -

Fiú                              -                             10 %                  50 %                  40 %

Idegen                        -                              -                        -                       50 %

Többségi irányítást biztosító befolyás: ha a tag a szavazatok több mint 50 %-ával rendelkezik. A közeli hozzátartozók közvetlen és közvetett tulajdoni részesedését vagy szavazati jogát egybe kell számítani.

Kapcsolt vállalkozás adózó, és személy, külföldi személy és magánszemély között is létrejöhet.

Kapcsolt vállalkozási viszonyt eredményez ha található olyan személy (magánszemély, jogi személy) amely mind az adózóban, mind egy másik belföldi személyben többségi irányítást biztosító befolyással, vagy azzal egy tekintet alá eső kinevezési, leváltási joggal rendelkezik.

Kapcsolt vállalkozási viszonyok:

Lánya - 0. Kft. között

Anya - 1. Kft. között

0. Kft - 1. Kft. között

1. Kft - 2. Kft. között

Anya, Apa, Lány, Fiú - 1. Kft. között

Üdv.: Szilvi

 

 

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kapcsolt vállalkozások mégegyszer

HozzászólásSzerző: kati1012 » csüt. okt. 04, 2007 8:33 am

Az *** találsz erre vonatkozóan magyarázatot.
kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kapcsolt vállalkozások mégegyszer

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 04, 2007 11:04 am

Szia Szilvi!

Bocsi, de ezt nem értem. Szóval szerinted az, hogy a lány 90%-os tag az EVA-s Bt-ben, az már kapcsolt vállalkozás a lány és  között? Nem csak simán tagi kapcsolat? Hasonlóképpen a többi tag  és Kft-je viszonya. Az anya mitől van  kapcsolt viszonyban az 1.Kft-vel? Attól, hogy 40%-ban tag?  Szóval ezt nem értem.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kapcsolt vállalkozások mégegyszer

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. okt. 04, 2007 11:23 am

Szia Böbe!

Igen a társasági adótörvény szerint magánszemély és cég között is létrejöhet kapcsolt vállalkozási viszony. A lány közvetlenül többségi irányítást biztosító befolyással rendelkezik. Egyébként, ha megvan neked az Adó 2006/6. száma, abban található erről egy átfogó írás (nem egyszerű).

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kapcsolt vállalkozások mégegyszer

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 04, 2007 2:20 pm

Köszi, majd előkerítem. Ezek szerint a vállalkozás bejelenti saját tagját kapcsolt vállalkozásnak vagy fordítva: a magánszemély jelenti be a vállalkozását kapcsoltnak? Mert - ha jól tudom - a kpcsolt vállalkozásokat  jelenteni kell az APEH-nak.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kapcsolt vállalkozások mégegyszer

HozzászólásSzerző: multikonyvkft » csüt. okt. 11, 2007 8:24 am

Szia Szilvi!

Köszi a választ, nagyon körültekintő és érthető. De felmerült bennem, hogy ha 0.-1. és 1.-2. Kft. kapcsolt, akkor a 0.-2. miért nem? Hiszen ott is a összeszámítandóak a szavazati jogok. A magányszemélyek kapcsolt vállalkozási jogállását valahogy nem tudom értelmezni, bár olvastam az általad említett Adó újságot, de a magánszemélyt nem tekintem vállakozásnak. Ezek szerint hibásan.

Üdv: Ildi

multikonyvkft
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron