Adófórum

Adózási és számviteli információk

S.O.S.segítséget kérnék

EVA

S.O.S.segítséget kérnék

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Most keresett meg egy EVA-s vállalkozó, aki 2011.dec.31-ig mindenképpen un. kieg.tev.egyéni vállalkozó volt (korhatárt be nem töltött) rokkant nyugdíjasként . 2012.01.16-ától a vállalkozási tevékenységét szünetelteti -- jelenleg is.
2012.01.01-01.15. között volt EVA adóalapja..

2012.01.01-től egész évben a papírja szerint: rehabilitációs ellátásban részesült.., (még távolról sincs 57 éves)és részesül jelenleg is.

A szüneteltetést bejelentette, a 08-as nullást, 01-es nullást beadta.., sőt mivel úgy gondolta, hogy 2012.01.01-től nem minősül nyugdíjasnak (kieg.tev.ev-nek) ezért beadta a 1258-ast is, meg bejelentett a T1041-en is, hogy 12.jan.01-től főfogl.,stb. A 1258-asát még mikor beadta visszadobták azzal, hogy ő a rendszerben nyugdíjas.., az EVÁ-s nyugdíjas pedig nem adhat be 1258-ast, bement a NAV-hoz még 2012.február elején a visszadobás miatt és visszavonta a 1258-as bevallását..Megmutatta, hogy milyen értesítése van, hogy rehab.ellátásos, tehát valószínűleg adni kell a 1258-ast, de azt mondta neki a NAV-os ügyintéző, hogy ő nyugdíjas..

Tudom, milyen esetben mi lenne az eljárás, hogy rendbe tegyük a dolgát.. amiben a segítségetek kérem, az az, hogy:

1.) azonos fogalom/kategória-e a Rehabilitációs ellátás a Rehabilitációs járadékkal??

A Tbj. tv. szerint a rehabilitációs járadékban részesülő az nyugdíjasnak minősül.

Amit öszeolvastam ott tökéletesen keveredik a rehabilitációs ellátás és a rehabilitációs járadék..

Amit ez az illető kap az rehab.ellátás és az általa kapott értesítésben az van, hogy: "Ön III.csoportos rokkantsági nyugdíjban részesül és 57.életévét 2011.dec.31-et követően tölti be, ezért az átalakuló rendszer változásai Önt több tekintetben is érintik. A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011.évi CXCI.törvény 33.§-ának (1) bek-ben foglalt rendelkezés alapján eddigi ellátásának megnevezése 2012.január 01-től felülvizsgálatának elvégzéséig ... rehabilitációs ellátásra változik.."
"rehabilitációs kártyára jogosult lenne, és esetlegesen fennálló keresőtevékenysége folytatására a felülvizsgálat elvégzéséig a 2011.dec.31-én hatályos rendelkezések az irányadók"

Amit 2013-ra kapott értesítést amin szerepel a 2013.januártól járó adómentes rehab.ellátás összege,stb.. azon szerepel olyan, hogy a rehabilitációs járadékból 2012-ben levont nyugdíjjárulék összegéről 2013.01.31-ig külön igazolást küldünk...
--ilyen nyugd.jár.levonást tartalmazó papírt nem kapott és elmondása szerint nem is vonnak tőle nyugdíj járulékot.

Tehát abban kérném sürgősen a segítségeteket: hogy ez az ember az adómentes rehabilitációs ellátásával 2012.01.01-2012.01.15. szünetelésig vajon kieg.tev. egyéni vállalkozónak minősült, vagy már főfoglalkozású ev-nek?

Előre is köszönöm, ha valaki aki jártasabb ebben a rehab,stb. dologban segít a kérdésben!
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

S.O.S.segítséget kérnék

HozzászólásSzerző: charlotte0831 » vas. feb. 24, 2013 3:37 pm

EVA adóalanyok 1243-ast töltöttek,és főállásúnak minősül.
charlotte0831
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

S.O.S.segítséget kérnék

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. feb. 24, 2013 4:22 pm

"1.) azonos fogalom/kategória-e a Rehabilitációs ellátás a Rehabilitációs járadékkal??"

Nem azonos fogalom, csak az JÁRADÉK-ban részesülő kieg.tevékenységű, amint ennek folyósítása megszünt, onnantól főállású ev.






Bocsánat...bocsánat, javítottam, nem ellátás, hanem járadék!
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

S.O.S.segítséget kérnék

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. feb. 24, 2013 4:37 pm

Nem küld a nav semmit, ő is keveri..., adóigazolás kiadásánál hiányolták hogy nem küldi be az 58-ast (csak NY-t küldtünk), ekkor kértem állásfoglalást.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

S.O.S.segítséget kérnék

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. feb. 25, 2013 10:22 am

Hát ez az.. akár hol olvasok, zsinórban... rehabilitációs ellátás, illetve rehabilitációs járadék.., vagy rehab.ellátás,rehab.járadék.. így vannak szövegezve a tájékoztatók.

Szerintem főállásúnak minősül a rehab.ellátásával az ev-ban, a NAV jogosulatlanul kérte tőle tavaly februárban, hogy töröltesse a 2012.01.01-01.15.időszakra főállású vállalkozóis kóddal beadott 1258-asát.., amit így fel sem könyveltek, a folyószámlán pedig a befizetett járulékok,szoc.h.adó túlfizetésként mutatkozik..

Ma reggel bement a TB-be, hogy akkor mondják már meg neki, hogy nyugdíjasnak minősült-e vagy sem,... nem tudták megmondani neki.. átment az NAV-ba, ahol közölték vele, hogy ők nem tudják eldönteni.., de egyébként szerintük nem is szünetel a vállalkozása tavaly jan.16-tól.., miközben a NAV törzsadatában is szerepel, hogy szünetelés alatt.

Most eljöttek hozzám, hogy segítsek már a 1243-ast megcsinálni, vagy amit kell még a tavalyi évvel kapcsolatban..

Ha a rehab.ellátással nem minősül nyugdíjasnak, akkor meg kell velük ismételtetnem a tavaly beadott - és NAV személyes ügyfélszolgálatos által - visszavonatott 1258-ast.., valamint visszamenőleg be kell adni a T101E-t is, hogy nem nyugdíjas, hanem fő..,ha ezt esetleg nem adták be.. és be kell adni a 1243-ast..,

Ha kieg-nek minősült, akkor viszont töröltetni kell a T1041-est, amin beadták, hogy 2012.01.01-től főállásúnak minősül.. valamint a 1243-ast úgy kell tölteni, hogy abban a kieg.tv-nek Nyugdíjjár,stb.

Szerencsétlen azt hitte, hogy tavaly mikor könyvelőt bízott meg szüneteltetéssel kapcsolatos bevallások ,stb. ügyintézésével, hogy azzal rendben vannak, most csak a 1243-as és kész.. DE ahogy megnéztem az adófolyószámlájukat, törzsadatot,stb.. özöltem velük, hogy a valami nagyon nincs rendben.. tavaly azt mulaszthatták el, hogy külön nem jelentették be változásként a T101E-n, hogy már főfoglalkozású.., a többit jól csinálták, kivéve, hogy a szerencsétlen vállalkozó hitt a NAV ügyfélszolgálatosnak, aki nem azt közölte vele, hogy vélhetően elmulasztották a T101E-t beküldeni ezért ezt pótolja, hogy 2012.01.01-től már főállású..hanem félrevezette azzal, hogy a Nyugd.int-től kapott értesítésre azt mondta, hogy az alapján ő még mindig nyugdíjasnak minősül és vonja vissza a 1258-ast..

Nekem meg nincsenek rehabos ügyfeleim, így soha nem foglalkoztam azzal, hogy ellátás, vagy járadék.. ismerem a Tb tv-t-,amiben szerepel, hogy a rehab.járadékos nyugdíjasnak minősül.. és kalap. De hogy mi a különbség az ellátás és járadék között, nem tudom..
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

S.O.S.segítséget kérnék

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. feb. 25, 2013 10:22 am

2.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron