Adófórum

Adózási és számviteli információk

Éváról kata évközben

EVA

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: banda71 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!
Evás vagyok, de 36 órás munkaviszony mellett, és esetleg év közben áttérnék katára, de lenne pár kérdésem.
1. Ha van januárban bevételem, és februártól átváltok katára, akkor a januári bevételem után evásan adózok?
2. Ha katás leszek, akkor a havi 25ezreket visszamenőleg januártól be kell fizetni?
3. Kata esetén alanyi áfa mentes leszek, vagy lehet áfás számlát kiállítanom?
Köszönöm előre is:
Andor
banda71
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: Szupi78 » szomb. jan. 05, 2013 8:14 pm

Kedves Andor!

1. A januárban kiállított számlák után Evát kell fizetned.
2. A havi 25 ezret csak azon hónapok után kell megfizetni amelyekben KATA hatálya alá tartoztál, tehát ha februártól választottad, akkor csak február hónaptól kezdődően kell megfizetni.
3. A KATA-ba való belépéssel egyidejűleg kell nyilatkozni arról, hogy alanyi mentes vagy áfás akarsz e lenni. A KATA nem váltja ki az áfát, tehát ha áfás akarsz lenni akkor áfa bevallásokat kell beadnod negyedévente s az áfával el kell számolni.
Szupi78
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: banda71 » szomb. jan. 05, 2013 8:29 pm

Kedves Szupi78!

Nagyon köszönöm a villámgyors és kimerítő válaszokat!
Üdv:
Andor
banda71
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: piros999 » hétf. jan. 07, 2013 12:01 pm

Bocsi! De ma hallottam a TV-ben, hogy aki áttér a Katára, nem választhat alanyi adómenességet ÁFÁ-Ban.
piros999
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. jan. 07, 2013 12:11 pm

Az EVÁ-ból visszatérő alany áfa szempontjából új adóalanynak számít, és így -szerintem- választhat alanyi mentességet.

Andi
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: piros999 » hétf. jan. 07, 2013 12:16 pm

Hát de nem ezt mondták. Majd még én is futok egy-két kört, de jó lenne ha sokan utána járnánk.
piros999
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: molnarbrigi3 » hétf. jan. 07, 2013 1:02 pm

Szerintem az a szépséghibája a dolognak, hogy EVA alól nem lehet kijelentkezni csak év végével a következő évre vonatkozóan, és alanyi mentességet is csak így lehet választani. (A megjelent cikk is ezt taglalja.) Tehát szerintem, aki nem jelentkezett ki az EVA alól tavaly decemberben (vagy egyéb okból kifolyólag nem kerül ki a hatálya alól) az EVÁS marad. Ugyanez igaz az alanyi áfa mentességre is. Javítsatok ki ha tévedek.
molnarbrigi3
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:33 am

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. jan. 07, 2013 1:08 pm

"EVA alól nem lehet kijelentkezni csak év végével a következő évre vonatkozóan,"
Az eva-alanyiság a kata-ba történő jelentkezéssel automatikusan megszűnik, tehát eva alól nem kell külön kijelentkezni.

eva tv
3. § (1) Az adózó adóalanyisága megszűnik:24

a)25 a naptári év utolsó napjával, ha a naptári évet követő adóévre bejelentette, hogy adókötelezettségeit nem e törvény rendelkezései szerint teljesíti, vagy e bejelentését jogszerűtlenül nem tette meg;

b) a változás bekövetkezésének napját megelőző nappal, ha a változás révén már nem felel meg az adóalanyiságra előírt bármely feltételnek;

c)26 az adóalanyiság választására jogosító értékhatár meghaladásának napját követő nappal;

d)27 a kapott előlegről kibocsátott utolsó bizonylat kibocsátásának napját megelőző nappal, ha a naptári évben összesen 30 millió forintot meghaladó előlegről bocsátott ki bizonylatot;

e) az adóhatóság határozata jogerőre emelkedésének napjával, ha terhére az adóhatóság számla- vagy nyugtaadási kötelezettség elmulasztása, vagy az ellenőrzés akadályozása miatt mulasztási bírságot állapított meg;

f) a magánszemély adóalany egyéni vállalkozói jogállása megszűnésének napjával;

g) a végelszámolás, a felszámolás kezdő időpontját megelőző nappal, egyébként a megszűnés napjával;

h)28 a részesedés megszerzésének napját megelőző nappal, ha a jogi személyben, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságban, egyéni cégben 50 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedést szerez olyan magánszemély (összesen 50 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedést szereznek olyan magánszemélyek), akivel (akikkel) a naptári évben korábban nem állt tagi jogviszonyban; az öröklés esetére e rendelkezést nem kell alkalmazni;

i)29 a változás bekövetkezésének napját megelőző nappal, ha az egyéni cég tagjának korlátlan mögöttes felelőssége korlátolttá válik;

j)30 a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság létrejötte napját megelőző nappal.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: piros999 » hétf. jan. 07, 2013 1:37 pm

Na akkor, most leírom mit tettem:12T103 nyomtatványon kijelentkeztettem az EVA alól. A 12T103E Nyomtatványon EVA alany megszünt /B01 old.11.sor/ Aztán /B02 old.16 sor/kisadózó /KATA/ ide X F0lapon 6.sor megint X, mert alanyi adómentességet választ. Ma a törzsben megnéztem. az áfa vonatkozásában adószáma 1. Most akkor lehet hogy én vagyok a bunkó, mert ez még több telefonomba is került, mert hívtam a contackt centert ész nélkül, de akkor még az Áfá-ról szó sem volt Várom megtiszelő válaszotokat.Piros
piros999
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Éváról kata évközben

HozzászólásSzerző: molnarbrigi3 » hétf. jan. 07, 2013 1:45 pm

Valóban, köszönöm. Egész decemberben azt sulykolták minden fejtágítón, hogy aki evás az el ne felejtsen kijelentkezni, aztán dec. 23-án megváltozik a törvény. Mókás.
molnarbrigi3
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:33 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég