Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA-ról KATA-ra áttérésnél tárgyi eszköz

EVA

EVA-ról KATA-ra áttérésnél tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: NTX123 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

EVA-ról KATA-ra tér át egy bevételi nyilvántartást vezető, feltételeknek megfelelő BT. A BT-nek van tárgyi eszköze, azzal mit kell kezdeni, hogyan kell értelmezni a KATA törvényben a megszűnésre vonatkozó előírásokat? Előre is köszönöm a válaszokat!
NTX123
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

EVA-ról KATA-ra áttérésnél tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 19, 2012 6:37 pm

Szia!

Szerintem semmit sem kell csinálni vele - anno az evába áttéréskor kellett számolni az osztalék adóját kiváltó adónál || az áfát is akkor kellett rendezni.

Az eva-tv. megszűnésre vonatkozó előírásait kell alkalmazni, pl. a kiszámlázott, de be nem folyt bevételeket még evásként kell számításba venni, stb.

Üdv
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA-ról KATA-ra áttérésnél tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: NTX123 » szer. dec. 19, 2012 8:58 pm

Szia! Logikusan én is így ondolom, de engem a 26. § előírásai zavarnak meg, ahol azt írja, hogy "(1) A közkereseti társaság, a betéti társaság és az egyéni cég az üzleti évre vonatkozó beszámoló alapján, a beszámoló letétbe helyezésére előírt határidőig..."
Ez bevételi nyilvántartást vezetőnél értelmezhetetlen, ezen kívül pedig csak egyéni vállalkozőra vonatkozó előírásokat találtam. Üdv.
NTX123
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

EVA-ról KATA-ra áttérésnél tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 19, 2012 9:42 pm

Igen, ezen én is fennakadtam, de továbbképzésen is azt mondták, hogy semmi teendő - ráadásul mivel nincs beszámolója (mert bevételis), ezért ez nem vonatkozik rá.

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA-ról KATA-ra áttérésnél tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: NTX123 » szer. dec. 19, 2012 9:57 pm

Ebben az esetben ez sem vonatkozik rá?
(7) A (6) bekezdés alkalmazásakor a magánszemély adózott vagyonából a vállalkozásba befektetett összegnek kell tekinteni a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság utolsó adóévét követő üzleti év nyitó mérlegében kimutatott saját tőkét, levonva belőle a nyitó mérlegben kimutatott értékelési tartalékot és a (2) bekezdés szerint az osztalék utáni adót kiváltó adó alapját csökkentő tételként elszámolt értékének egyes, a kifizetőt terhelő adó mellett adható juttatásként ingyenesen vagy kedvezményesen magánszemély részére átadott immateriális jószág és tárgyi eszköz (4) bekezdés szerinti adóalapot képező könyv szerinti értékét meghaladó részét.

Nem találom azt sem, hogy mi történik akkor egy tárgyi eszközzel ha az megvolt EVA időszak alatt, és KATA alatt nem piaci áron kerül értékesítésre?
NTX123
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

EVA-ról KATA-ra áttérésnél tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 19, 2012 10:47 pm

Ez már a kata megszűnéséről szól, tehát vonatkozik rá, ha megszúnik a kata alanya lenni.

Ezt én sem találom - ill. csak kapcsolt vállalkozás vonatkozásában. Ezért is mondogatom, hogy ez egy "összehajigált" törvény.

Ha nincs rá szabály, nem kell vele foglalkozni:-))

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA-ról KATA-ra áttérésnél tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: NTX123 » szer. dec. 19, 2012 11:05 pm

Viszont ha KATA-ról újra bevételi nyilvántartást vezető EVA-ra tér vissza, akkor ez sem értelmezhető.
Szerintem is összetákolt törvény, sok esetet nem szabályoz.
Ezek szerint nyugodtan választható, akkor is, ha van tárgyi eszköze az EVAs BT-nek, nem kell adózni a tárgyi eszközök után, nem számít vállalkozásból kivont vagyonnak.
Köszönöm a segítséget!
NTX123
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég