Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kilépés az EVÁ-ból

EVA

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: ticus » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ha egy bevételi nyilvántartásos Bt. kilép december 31-ével az EVÁ-ból (átlép KATÁ-ba),akkor a decemberre vonatkozó, de csak januárban kiállított, folyamatos teljesítés miatt januári teljesítésű és fizetési határidejű számla összegét EVÁ-sként le kell-e adózni, vagy már a KATÁ-s időszak bevétele lesz? AZ EVA tv. 8.§.(7). bekezdése alapján "....az összes bevételt növeli az az összeg, amelyet az adóalany az általa kibocsátott bizonylat alapján az adóalanyisága napjáig még nem szerzett meg...". De a bizonylat az adóalanyiság alatt jogszerűen (szerződés szerint) nem kerül kibocsátásra. Ugyanakkor ha kettős könyvvezetésű lenne, akkor december 31-ére le kellene könyvelni a számlát és EVA alapot képezne.Szerintetek?
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. dec. 13, 2012 2:08 pm

Szia!

Miután dec. 20-ig be kell jelentenie, hogy kilép az evából, ezért eva-alanyisága dec.31-ével megszűnik.

Így szerintem egyértelmű, hogy a megszűnés szabályai szerint kell elszámolni a bevételeket. Evás bevételként kell elszámolni szerintem.

Bár nagyon úgy tűnik, hogy a törvényalkotók az evásokra egyáltalán nem is gondoltak - mert pl. a KIVA-nál is az osztalékot kiváltó adót a társ. adóbevallásban kellene bevallani - no, de a kettős könyvviteles evásnak olyan nincsen!!

Jó lett volna, ha konzultálnak a törvény megalkotásánál gyakorlati szakemberekkel - de ... tovább nem is írom, úgyis nyilvánvaló.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: ticus » csüt. dec. 13, 2012 3:16 pm

Ezen a linken találtam egy NAV-tájékoztatót, ami 2011. decemberében került kiadásra, a KATÁ-tól függetlenül csak az EVÁ-ból való kilépéssel foglalkozik. A 7. pontban elég egyértelműen leírták, hogy a bevételi nyilvántartásosnál a 2011.évben kiállított, de be nem folyt bevételt bele kell számítani az EVA alapjába, de arról nincs szó, hogy mi van a 2012. évben kiállított, de 2011. évet érintő számlákkal.

http://www.nav.gov.hu/nav/ugyfelszolg/regiok/eszak_alfold/eszakalfold/aktualis/eva_kilepes.html?query=eva%20kil%C3%A9p%C3%A9s
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. dec. 13, 2012 8:10 pm

Kedves Icus, értem már, mi a lényege a kérdésednek. Tehát nem evásként állít ki számlát, ami egyébként előző időszakra vonatkozik, a még evásra.

Miután itt nem a számviteli szemlélet érvényesül, ill. az eva-tv. 8.§ (7) szerint a kibocsátott számlák alapján kell a még meg nem szerzett összeget eva-alapként figyelembe venni.

Mivel nincs kibocsátott számla, csak köv. év januárban, az már nem evás bevétel lesz. Az első válaszomban nem erre gondoltam, ill. nem jól értelmeztem a kérdésedet.

Üdv
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: ticus » csüt. dec. 13, 2012 10:59 pm

Köszönöm, én is erre jutottam, bár nem feltétlenül értem, hogy miért így van.
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: bormara » pén. dec. 14, 2012 8:53 am

Ha a számviteli teljesitése december, akkor azt még decemberi evás bevételbe be kell számitani, evát meg kell utána fizetni, de mivel az áfa teljesitése január, igy azt majd a januári áfa bevallásban be kell vallani, meg kell fizetni az áfát.
Tehát tulajdonképpen kétszer adózik. (NAV tájékoztatás)
Kivédeni úgy lehet, hogy aki meg tudja oldani, akkor leszámlázza már decemberben úgy, hogy mindhárom dátum decemberi legyen és akkor nincs áfa fizetés 2013-ban erre a számlára.
bormara
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: validitas » pén. dec. 14, 2012 11:31 am

Ne haragudj, de bevételi nyilvántartásosnál nem beszélhetünk számviteli teljesítésről. Az eva-törvény egyértelműen kibocsátott számlákról beszél.


Ha nincs kibocsátva számla, az nem lehet evás bevétel, mert nem vonatkozik rá a számviteli törvény.

A dupla adózás meg kizárt - tuti ki kell szűrni a már leadózottat. Most nem néztem meg a pontos jogszabályi rendelkezést, de dupla adózás sztem nincs.

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: bormara » pén. dec. 14, 2012 1:05 pm

Miért ne beszélhetnénk számviteli teljesitésről? Pl egy takaritó is ráirja a jan. 4-én kiállitott számlájára szöveggel hogy takaritás december hónapban, szla kelte jan. 4. telj és fiz. jan. 14. ha folyamatos munkavégzés történik.
Az evából kilépés esetén pedig átmeneti rendelkezéseket kell figyelembe venni most.
bormara
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: validitas » pén. dec. 14, 2012 1:25 pm

Mert bevételi nyilvántartásosról van szó, aki nem tartozik a számviteli törvény hatálya alá, és az eva-törvény szerint:

8.§
(7) A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó adóalany esetében az eva alapjának megállapításakor az összes bevételt növeli az az összeg, amelyet az adóalany AZ ÁLTALA KIBOCSÁTOTT BIZONYLAT ALAPJÁN az adóalanyisága megszűnése napjáig még nem szerzett meg, illetve az a 7. § (7) bekezdése alapján sem minősült eddig bevételnek.

Nagy betűvel kiemeltem, hogy kibocsátott bizonylatról van szó. Ha a számlát a bevételi nyilvántartásos evás nem írja meg 2012. decemberében, csak 2013. januárban, az már nem evás bevétel.

Ha megírja, akkor meg áfástól evás bevétel 2012-ben, de itt meg belép a 16.§ (7), ami alapján - ha evás bevételként áfától elszámolta - nem keletkezik a teljesítéskor (ami a fiz.határidő januárban) újólag áfa-fizetési kötelezettség. Éppen azért, hogy ne legyen dupla adóztatás.

(7) Az általános forgalmi adó alanyának nem keletkezik újólag adófizetési kötelezettsége azon bevétele után, amely az adóalanyiság időszakában megszerzett bevételnek minősült.

Az általad hivatkozott NAV tájékoztató is ugyanezt írja, azért nem értettem, hogy miért írod a dupla adózást. Ott viszont a megszűnő evásnál végig dec.hóban kiállított számláról írnak, a kérdező viszont azt kérdezte, hogy mi van a dec. hóra vonatkozó, de csak január hóban kiállított számlával.






validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kilépés az EVÁ-ból

HozzászólásSzerző: bormara » pén. dec. 14, 2012 2:06 pm

Tegnap kaptam telefonon ezt a választ a NAV-os ügyintézőtől, szerinte is duplán kellene leadózni, ha átlép jan. 1-től KATÁba és áfás marad. Átmeneti rendelkezésre hivatkozott. Most nincs nálam 2013-as tv. igy nem tudom megnézni.
bormara
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron