Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVÁ-s cég megszüntetése

EVA

EVÁ-s cég megszüntetése

HozzászólásSzerző: borcsanyine » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Kollégák!

Abban kérem a segítségeteket, hogy egy évek óta színleg fenntartott bevételi EVÁ-s céget (Bt) hogyan lehet megszüntetni 2012.12.31-ével?!

Gyakorlatilag 2007 óta évente egy kimenő számlája volt, havi bank, semmi vevő-szállító, nincs adótartozás, nincs alkalmazott, nincs bér (a tagoknak van máshol főfoglalkozása). Hol kezdjük az egészet? Most csinálok először ilyet, és eddig is csak annyiban segítettem a kis cégnek, hogy elküldtem a bevallásokat (többnyire NY-eseket), és kész. Kellene a sorrend, hogy hol kezdjük el? Taggyűlési határozat, ügyvéd, cégbíróság? Utána NAV, Önkor, és egyéb nullás igazolások? Ellenőrzik a céget 5 évre visszamenőleg, de ilyenkor meddig, 2006 is még? Vissza kell állni a számvitel hatálya alá, de hogyan és mikor? Záró mérleg? Szóval kicsit sok a kérdés, de nagyon kellene egy olyan segítsége, aki már szüntetett meg bevételis EVÁ-s céget.

Köszönettel: Mónika
borcsanyine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

EVÁ-s cég megszüntetése

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. jún. 25, 2012 2:48 pm

Szia Móni!

A végelszámolás kezdő napját megelőző nappal a cég eva-alanyisága megszűnik. Valóban vissza kell állni kettős könyvvitelre, és ehhez egyelőre még könyvvizsgáló is kell(ene), aki auditálja a nyitómérleget.
A végelszámolás indításához mindenképpen ügyvéd kell, ő majd elkészíti a taggyűlési jegyzőkönyvet, Cégbírósághoz beadja stb...

Elég sokat olvashatsz itt a végelszámolással kapcsolatban, most nem írnám le az összes tudnivalót. Keresővel hamar megtalálod :)

Andi
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVÁ-s cég megszüntetése

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. jún. 25, 2012 10:40 pm

Andi!

Véleményem szerint a végelszámoláshoz nem kell könyvvizsgáló. ( Ez a kivétel is van eset)Ha kettős könyvvitelt vezet, akkor azért nem mert a számviteli törvény hatálya alatt van, ha bevételi nyilvántartásos, akkor pedig:

Eva tv 20.§ (4):
"A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég felszámolása, végelszámolása esetén a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló törvény szerinti, a felszámolás, a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal készítendő záróleltárt és zárómérleget a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 2/A. §-ának (4) bekezdése előírásának figyelembe vételével készíti el azzal, hogy azt könyvvizsgálóval nem kell ellenőriztetni."
zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVÁ-s cég megszüntetése

HozzászólásSzerző: borcsanyine » kedd jún. 26, 2012 7:50 am

Sziasztok!

Köszönöm válaszaitokat. Nagy.Andrea2 - neked igazad van abban, hogy sok komment van az adófórumon. Sajnos a konkrét folyamat hiányzik nekem. Zspotorke - neked is igazad van a könyvvizsgálat nem kell a zárómérleghez, de a nyitó mérleghez már kell (hiszen vissza kell mennie a számviteli törvény hatálya alá).

Az lenne a kérdésem még, ha az alábbi folyamatot követjük, akkor jó lesz-e?

1. Bt lévén követjük az egyszerűsített végelszámolást. Ügyvéd elkészíti a taggyűlésit, kijelöli a korábbi beltagot végelszámolónak, vagyonfelosztási javaslat, beadja a törlési kérelmet, cégközlönyben közzéteszi. 2012.12.31 az utolsó EVÁ-s nap, akkor a végelszámolás kezdete 2013.01.01?
2. Én beadom a T201T-n a kilépést az EVA alól, és átlépünk pl. ÁFA alá. Itt kell a TAO alá is kerülni, vagy ez ilyenkor automatikus? Innentől viszont új adószámunk lesz 2 vagy 1 lesz a 3 helyett? Nyitó mérleget 2013.01.01-gyel készítek? Zárómérleget a 2012.12.31-i dátummal? Nyitó mérleghez szerintem kell a könyvvizsgáló! A nyitót itt közzé kell-e tenni? Az EVÁ-s időszakra kellenek a záró bevallások: '12, '08, '01, '43, IPA? Itt kell még mást?
3. A végelszámolás alatt beadok mindent bevallást rendesen, mintha működne, csak jelzem a bevallásokon, hogy végelszámolás alatt?
4. A végelszámolás végén záró üzleti beszámolót készítek, és beadok minden záró bevallást egyszerre. Itt miket kell beadni? Elektronikusan 60 napon belül közzéteszem.
5. 90 napon belül a NAV értesíti a cégbíróságot, hogy van-e eljárás folyamatban, vagy van-e tartozásunk. Mikor ellenőrzi a céget? Ez alatt a 90 nap alatt? Ha a megszűnés napja 2012.12.31, akkor ellenőrzési időszak: 2007,2008,2009,2010,2011,2012 lesz? Azért fontos, mert a korábbi könyvelőnél még volt gubanc 2006-ra.
6. Ha minden OK: TÖRLÉS.

Összes költség:
cégközlönyi közzététel 15.000,-
törlési kérelem: 15.000,-
közzététel: 3.000,-
ügyvédi díj: xxxxx
könyvvizsgálói díj: xxxxx
könyvelői díj: xxxxx

Szóval kicsit hosszúra sikerült, és lehet, hogy van benne, amit nem jól írtam. Aki tud benne segíteni, ha kell javítani, azt megköszönöm. Még nincsenek meg az előkészületek, hiszen ráérünk! Az is lehet, hogy ha mindenképpen megszűnik jövőre az EVA, akkor ezt a procedúrát a többieknek is végig kell zongorázni? Legalábbis az átlépést.

Köszi előre is a további segítséget,

Mónika
borcsanyine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

EVÁ-s cég megszüntetése

HozzászólásSzerző: Ercsi66 » szer. dec. 05, 2012 1:20 pm

Sziasztok!
De igen, kell könyvvizsgáló az evás végelszámolásához. Sőt, nem is a végelszámoláshoz, hanem azért, mert a bevételi nyilvántartást vezető visszalép a számviteli törvény hatálya alá. Ezt kikerülni nem lehet. hisz a döntés előtti nappal meg kell szüntetni az eva alanyiságát, és a nyitó mérleget könyvvizsgálóval kell auditáltatni. Ez a nyitó mérleg igazából a végelszámolási időszak nyitó mérlege is lesz.
Erika
Ercsi66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

EVÁ-s cég megszüntetése

HozzászólásSzerző: Ercsi66 » szer. dec. 05, 2012 1:30 pm

Mónika!
Amit felsoroltál, azok valóban kellenek, bár csak gyorsan átfutottam, hisz elég hosszúra sikeredett a felsorolásod... De nem minden abban a sorrendben, ahogy leírtad. Pl. a vagyonfelosztási javaslat csak a vége előtt egy lépéssel, amikor az ügyvéd beadja a cégbíróságnak, ha egyszerűsített végelszámolásról van szó. Előtte először a döntés, majd a cégközlönyben megjelentetés kétszer, majd a kivárás, hogy jelentkezik-e valaki. Ezután a végelszámolás napjának kijelölése, utána adja be az ügyvéd az összes anyagot a cégbíróságnak. Nálam az adóhivatal a végén ellenőrzött,miután már be volt adva minden, de mivel evás volt nem is az elmúlt 5 évet, hanem kettőt, de azt is úgy, hogy faxon elküldtem a nyitó mérleget és amit kért, és mire a cégvezető bement (150 km-re voltunk egymástól, ezért nem én mentem), addigra a kész jegyzőkönyv várta, már csak alá kellett írnia. De ez egy "üres" cég volt, se követelés, se tartozás, se tárgyi eszköz, semmi.
Közben persze folyamatosan beadtam a szükséges bevallásokat is, pl. 1208, 1212, csak jelölni kellett, hogy milyen stádiumban tart a végelszámolás.
Vitatott kérdés pl. az is, hogy ha a volt üzletvető lesz a végelszámoló és nincs munkaviszonya kell-e fizetni utána a járulékokat. Épp a napokban olvastam egy kérdés-feleletben egy választ, hogy kell... ez a cég nem fizette és nem foglalkozott vele a kutya sem.

Erika
Ercsi66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

EVÁ-s cég megszüntetése

HozzászólásSzerző: Ercsi66 » szer. dec. 05, 2012 1:31 pm

Mónika!
Amit felsoroltál, azok valóban kellenek, bár csak gyorsan átfutottam, hisz elég hosszúra sikeredett a felsorolásod... De nem minden abban a sorrendben, ahogy leírtad. Pl. a vagyonfelosztási javaslat csak a vége előtt egy lépéssel, amikor az ügyvéd beadja a cégbíróságnak, ha egyszerűsített végelszámolásról van szó. Előtte először a döntés, majd a cégközlönyben megjelentetés kétszer, majd a kivárás, hogy jelentkezik-e valaki. Ezután a végelszámolás napjának kijelölése, utána adja be az ügyvéd az összes anyagot a cégbíróságnak. Nálam az adóhivatal a végén ellenőrzött,miután már be volt adva minden, de mivel evás volt nem is az elmúlt 5 évet, hanem kettőt, de azt is úgy, hogy faxon elküldtem a nyitó mérleget és amit kért, és mire a cégvezető bement (150 km-re voltunk egymástól, ezért nem én mentem), addigra a kész jegyzőkönyv várta, már csak alá kellett írnia. De ez egy "üres" cég volt, se követelés, se tartozás, se tárgyi eszköz, semmi.
Közben persze folyamatosan beadtam a szükséges bevallásokat is, pl. 1208, 1212, csak jelölni kellett, hogy milyen stádiumban tart a végelszámolás.
Vitatott kérdés pl. az is, hogy ha a volt üzletvető lesz a végelszámoló és nincs munkaviszonya kell-e fizetni utána a járulékokat. Épp a napokban olvastam egy kérdés-feleletben egy választ, hogy kell... ez a cég nem fizette és nem foglalkozott vele a kutya sem.

Erika
Ercsi66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

EVÁ-s cég megszüntetése

HozzászólásSzerző: Ercsi66 » szer. dec. 05, 2012 1:32 pm

Hú, de friss vagyok :-) Bocsánat, csak miután elküldtem a hozzászólást, akkor vettem észre, hogy ez már egy régi kérdés volt. Azóta gondolom túl vagy rajta te is :-)
Ercsi66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron