Adófórum

Adózási és számviteli információk

Evás Bt megszüntetése

EVA

Evás Bt megszüntetése

HozzászólásSzerző: Mary70 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Bevételi nyilvántartásos Evás Bt-t végelszámolással meg akarnak szüntetni. A végelszámolás után az Evából kilépve vissza kell térni a számviteli törvény hatálya alá, amikor is nyitómérleget kell készíteni. Ehhez szükséges-e könyvvizsgálat? A számviteli tv 2/a paragrafusa szerint áttéréskor kell. De láttam az EVA tv 20§-ra való utalást, amely szerint nem kell, vagy ez csak a zárómérlegre vonatkozik? Nem teljesen vagyok képben ezzel kapcsolatban.
Másik problémám, hogy a Bt-nek van 1 olyan követelése, amit csak Bírósági úton tud majd érvényesíteni, persze ez után az EVA-t megfizette, ha időközben befolyt volna, akkor símán kivehette volna. Ez hatással lehet-e a végelszámolásra? Gondolom adózási kötelezettséget nem von maga után, ha a végelszámolás után megkapnák a tulajdonosok az összeget.
Válaszotok előre is köszönöm!
Mary70
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Evás Bt megszüntetése

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. ápr. 23, 2012 5:59 pm

Kell könyvvizsgálat a nyítómérlegre.. A másik kérdésedre sajnos nem tudom kapásból a pontos választ, de szerintem azt mint követelést állítod be és nem kell 2x adóznod utána... De talán majd valaki megerősít benne.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Evás Bt megszüntetése

HozzászólásSzerző: Mary70 » hétf. ápr. 23, 2012 6:15 pm

Szia!

A könyvvizsgálat nem csak a sima, megszűnés nélküli áttérésre vonatkozik?
Kimásoltam a két paragrafust, ami szerintem ezt szabályozza. Én úgy értelmeztem nem kell, de a netet böngészve mindkét verzióval találkoztam, s mivel nem vagyok jogász, így már abban sem vagyok biztos, hogy jól értelmezem-e, amit kiolvasni vélek a jogszabályok szövegéből.

Eva tv 20§ (4.): "A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég felszámolása, végelszámolása esetén a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló törvény szerinti, a felszámolás, a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal készítendő záróleltárt és zárómérleget a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 2/A. §-ának (4) bekezdése előírásának figyelembe vételével készíti el azzal, hogy azt könyvvizsgálóval nem kell ellenőriztetni."

Számviteli tv 2/A§ (4): "Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény hatálya alól e törvény hatálya alá átkerült (visszakerült), (1) bekezdés szerinti jogi személyiség nélküli gazdasági társaságnak, valamint korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cégnek - tételes leltározással alátámasztott - leltár alapján nyitó mérleget kell készítenie. A nyitó mérlegbe az eszközöket piaci értéken, a kötelezettségeket a ténylegesen fizetendő, a céltartalékokat a számított, a törvény előírásainak megfelelő összegben, a saját tőkét az eszközök és a kötelezettségek (ideértve a céltartalékokat is) különbözetének összegében kell figyelembe venni. A nyitó mérlegbe felvett eszközök és források értékének valódiságát könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni."

Mary70
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Evás Bt megszüntetése

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. ápr. 23, 2012 7:17 pm

Nekem most van egy ilyen végelszámoló, ex-evas Bt-m... a záróellenőrzésre kérték az APEH-nél a könyvvizsgálói záradékot a nyitómérlegről... Pedig csak 40 eFt a mérlegfőösszeg...
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Evás Bt megszüntetése

HozzászólásSzerző: Tmama » vas. máj. 20, 2012 3:05 pm

Mary!
Én még csak most tipródok ezen a témán -rosszindulatú daganattal műtötten, cérnákkal
és sok frásszal- úgyhogy nagyon rám férne a gyors segítség, mert jóllehet már mulasztásban vagyok. Nem igazán tudom kiolvasni, hogy melyik mérleget kell letétbe
helyezni.
Bevételi nyilvántartást vezető Bt 02.29.-én befejezte a tevékenységét, a végelsz.
első napja 03.01.
Elkészítettem az EVA tv. szerint a tevékenységet záró mérleget, nem helyeztem letétbe.
Elkészítettem a Sztv. tv szerint a záró mérlegből a nyitó mérleget, könyvvizsgáló
most hitelesíti. Ezt a beszámolót nem helyezem letétbe.Benyújtás oka: egyéb
/EVA bev.nyilvból Sztv hatálya alá/
Készítettem egy 3 oszlopos nyitó mérleget 03.01.-i mérlegforduló nappal,végelszá-
molás okkal. Korrekció nem volt. 05.08.-án járt le a 40 napos igénybejelentési
határidő. Erre a könyvvizsgálat nem kötelező.
Az elkészített beszámolók közül melyiket kell letétbe helyeznem?











Tmama
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég