Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA-ból kilépő lehet újra AM áfa-ban?

EVA

EVA-ból kilépő lehet újra AM áfa-ban?

HozzászólásSzerző: rizsa07 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!


A segítségeteket szeretném kérni, alanyi mentes áfa választásához.


Egy egyéni vállalkozó 2010-ben átlépte az alanyi mentesség határát, így bekerült az Áfa körbe. 2011-ben EVA-t választott. 2012-ben kilép az EVA alól. Kérdésem, hogy választhatja e újra az alanyi mentességet, annak ellenére, hogy még nem telt el a 2 év, mert azt olvastam, hogy az EVA-ból kilépők ÚJ áfa alanyok, így látom esélyét annak, hogy lehet újra alanyi mentes.


Köszönöm a válaszokat.


Üdv.


Ildikó

rizsa07
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

EVA-ból kilépő lehet újra AM áfa-ban?

HozzászólásSzerző: pseniko » hétf. jan. 02, 2012 12:54 pm

Szia!  Én azt mondanám, hogy nem választhatja, mivel nem telt el a 2 év. Az evá-ból kilépők azért minősülnke új áfa alanynak, mert nekik kötelező az áfáról nyilatkozni, de ennek ellenére azért az előző éveket figyelembe kell venni (szerintem)


Választani viszont csak az előző év utolsó napjáig lehetett. Nem tudom, hogy ebben az esetben is a köv. munkanapot kell-e irányadónak tekinteni, de szerintem erre nem vonatkozik.


Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA-ból kilépő lehet újra AM áfa-ban?

HozzászólásSzerző: olahneedit » hétf. jan. 02, 2012 6:28 pm

Szia Ildikó! Nem tiszta igazán, hogy 2012-ben kilép (fog 2012.12.20-ig) vagy 2012-től kilép (lépett 2011.12.20-ig)? Ha előbbi, akkor már nem kérdéses, választhatja így is, úgy is az alanyi mentességet, ha pedig utóbbi, akkor - mint ahogyan Enci is írta - 2011.12.31-ig KÖTELEZŐEN nyilatkoznia kellett volna az áfáról. Ha ezt nem tette meg, csak bejelentette, hogy 2012.01.01-től nem alanya az EVÁ-nak, akkor erre fel fogják szólítani, akkor elvileg még mindig megkísérelhetné a pótlólag beadott 101E-n az AM-ről a nyilatkozatot függetlenül attól, hogy általános esetben valóban csak tárgyévet megelőző év dec 31-ig lehetne erről nyilatkozatot tenni. Mivel viszont a delikvens 2010-ben bevételi értékhatár túllépése miatt lett áfa alany, így 2012.12.31-ig annak is kell maradnia.


Ha valóban nem ment el az 101E, akkor egy kis mulasztási bírság is várható.


Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

EVA-ból kilépő lehet újra AM áfa-ban?

HozzászólásSzerző: olahneedit » hétf. jan. 02, 2012 6:35 pm

Az Áfa témában feltett kérdésedhez írj valamit, és add vissza magadnak a pontjaidat. ...szerintem

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

EVA-ból kilépő lehet újra AM áfa-ban?

HozzászólásSzerző: Bakosné » hétf. jan. 02, 2012 7:52 pm

Úgy emlékszem volt NAV tájékoztató, hogy amennyiben nem nyilatkozik az EVÁ-ból kilépő az áfáról, automatikusan áfás lesz, mégpedig negyedéves.


Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

EVA-ból kilépő lehet újra AM áfa-ban?

HozzászólásSzerző: rizsa07 » szer. jan. 04, 2012 12:49 pm

Köszönöm a válaszokat, a változásbejelentőt természetesen határidőig leadtam, amiben kértem az alanyi mentességet, ezt elfelejtettem itt közölni.


Viszont mivel egyáltalán nem voltam biztos abban, hogy meg is adják, ezért tettem fel a kérdést itt, mert addig is számlázni kell és arra nem mindegy, hogy mit írunk.


Editnek külön köszönöm, hogy szólt a pontjaiért. Böngésztem a GYIK-ot, de még egyelőre nem jöttem rá, hogyan kaphatnmám vissza a pontjaimat.


I.

rizsa07
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

EVA-ból kilépő lehet újra AM áfa-ban?

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. jan. 04, 2012 3:59 pm

Úgy kaphatod vissza, hogy válaszolsz a saját kérdésedre, és utána elfogadod azt.


De szívesen adok neked pontot. Felteszek neked kérdést, válaszolj rá, elfogadom.


Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég