Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA alp-e az aktivált saját teljesítmények értéke

EVA

EVA alp-e az aktivált saját teljesítmények értéke

HozzászólásSzerző: bara65 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Siasztok!

Segítséget kérek, mert nekem nem egyértelmű, hogy EVA alap-e egy számviteli törvény hatálya alá tartozó Kft esetében a saját előállítású eszköz aktivált értéke.

Az EVA tv. 6.§ (1) szerint "... más adóalany esetében a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint elszámolt (a beszámoló eredménykimutatásában kimutatandó) árbevétel, bevétel." Az aktiváltsaját tljesítményeket nem említi. A Szám tv. sem határozza meg az EVA törvényben "összes bevétel"-ként emlitett fogalmat.

bara65
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA alp-e az aktivált saját teljesítmények értéke

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » vas. okt. 08, 2006 2:41 pm

Szia!

Véleményem szerint az Eva alapot növeli az aktivált saját teljesítmények értéke, mivel ahogy irod a 6§ szerint számviteli trv szerint elszámolt bevétel... HA a saját előállításu eszköz aktivált értéke és az állományváltozás a saját termelésű készletekben együttesen pozitiv tehát az Aktivált saját teljesítmények értéke pozitiv (mivel ugye ez a kettő adja ki) akkor az az EVA alapot növeli....

üdv: Barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA alp-e az aktivált saját teljesítmények értéke

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » vas. okt. 08, 2006 3:05 pm

Tehát abban az esetben nem növelné az EVa alapot ha a saját előállítású eszközök aktivált értéke és a saját termelésű készletek állományváltozásának egyenlege minusz vagy 0....ha viszont pluszos az egyenleg akkor az EVA alap növelő

üdv: Barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA alp-e az aktivált saját teljesítmények értéke

HozzászólásSzerző: sünci » hétf. okt. 09, 2006 5:53 am

Szerintem nem képzi az EVA alapját az aktivált saját teljesítmények értéke. Eleve, az EVA tv. említett szakasza, azt írja, hogy a Szv.tv. szerinti árbevétel, bevétel. A számviteli törvény részletesen foglalkozik az eredménykimutatás felépítésével, és annak tartalmi elemeivel, melynek során az aktívált saját teljesítmények értékét külön kezeli a bevételektől (Szv tv ~71.§-tól). Mindemellett, ha a társaság a forgalmi költségeljárással készíti az eredménykimutatását, akkor nincs is neki ilyen címen semmilyen eredményt befolyásoló értéke.

sünci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA alp-e az aktivált saját teljesítmények értéke

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 09, 2006 8:11 am

Nos utánaolvastam a szvtrvényben és valóban ha a 71§ t olvasom akkor az összeköltségeljárás esetén merül csak fel az aktivált saját teljesítmény.... Viszont szted Sünci akkor hiába modositja az aktivált saját teljesítmény egyébként nem EVA-s esetén, EVA-s nál mivel az árbevétel/ bevétel szót használja csak igy akkor nem is tartozik bele? ..... Elnézést kell kérjek, én ugy értelmeztem, hogy mivel befolyásolja az eredményt (Akár negativan) igy ha pluszos akkor növeli.. de valóban ha megnézem a 74§ át hogy mi tartozik a belföldi értékesítés árbevételéhez akkor ez nem szerepel benne csak az értékesített saját termelésű készlet...

 szoval mea culpa Süncinek van igaza, én meg benéztem az értelmezést....

üdv: barti 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA alp-e az aktivált saját teljesítmények értéke

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » hétf. okt. 09, 2006 8:42 am

Egyetértek Süncivel!

A számviteli törvény szerint nem minősül bevételnek csak egyszerűen eredményt növelő tételnek (ez is csak követel jellegű saját teljesítmény esetén) az aktivált saját teljesítmények értéke. Az eredménykimutatás tételeinek tartalma részt kell megvizsgálni aki utánna szeretne nézni. 72.§-87.§ részek.

E mellett gondoljátok végig azt a problémát is, hogy ha a saját termelésű készletek állományváltozását készletnövekedés esetén bevételnek tekintjük az EVA alap számítása során, akkor amikor a következő évben ez értékesítésre kerül már másodszor is figyelembe vesszük bevételként. Először önköltségi majd értékesítési áron. Ez halmozódáshoz vezet.

Nem beszélve arról, hogy különböző módszerekkel, amire már Sünci célzott elkerülhető, hogy egyáltalán ne kerüljön kimutatásra az aktivált saját teljesítmények értéke vagy kisebb mértékében.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA alp-e az aktivált saját teljesítmények értéke

HozzászólásSzerző: bara65 » hétf. okt. 09, 2006 2:56 pm

Köszönöm mindenkinek a válaszokat. Azokból is kiderült, hogy első rénézésre nem volt egyszerű a kérdés. Ebben a megoldásban bíztam, mert így nem lépi át a vállalkozás az EVA határt.

Baraniuk Zoltán

bara65
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA alp-e az aktivált saját teljesítmények értéke

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 09, 2006 3:05 pm

Sajnos ebből nem az derült ki hogy bonyolult csak én addig sem jutottam el, amit IStván ir pedig aztán abszolut logikus, hogy ha egyszer beszámitana akkor eladásnál már halmozódás keletkezne ami meg képtelenség.... szoval nem a kérdés volt a bonya, hanem én vagyok korlátolt sajna :-) 

üdv: Barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég