Adófórum

Adózási és számviteli információk

passziv táppénz igénylése

EVA

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: érdeklödö » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Kérdésem, hogy ha valaki a főállása mellett EVAs vállalkozó és a felmondási idő alatt megszűnteti az EVA-s vállalkozását akkor a felmondási idő lejárata után, pl. ha az 15-e akkor 15-én vagy másnap 16-án mehet-e mehet passzív táppénzre? A passzív táppénz mennyi időre jár, mennyit fizetnek rá, hogyan kell igényelni és ki fizeti? Van ilyenkor még biztosítása, hiszen ekkor már nem vállalkozó és nem is dolgozik? Fontos, hogy a munkaviszony ne szakadjon meg hiszen a passzív táppénz annak számít, ha jól tudom. Kata

érdeklödö
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. nov. 10, 2010 12:00 pm

Szia!

Passzív táppénz maximum 30 naptári napra jár, amennyiben a munkaviszony megszűnését követő 3 naptári napon belül kiírja az orvos keresőképtelennek. (És ugye áll az, hogy a vállalkozása megszűnt, még mielőtt a munkaviszonya megszűnt volna.)

A passzív táppénzt is a régi munkahely indítja. Fizetni a Tb fizeti, teljes egészében, ebből nem kell egyharmadot megfizetni senkinek. 

És igen, a passzív táppénz összeköti a biztosításokat. De - mint már írtam, - max 30 naptári nap!!!

Zsuzsa

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: érdeklödö » csüt. nov. 11, 2010 9:55 am

Szia Zsuzsa! Köszönöm a válaszod.

Valamit kihagytam a kérdésből. Ha a munkahely is megszűnik akkor is lehet menni passzív táppénzre, amikor a felmondási idő lejárata után/közben már intézik a cég megszűnését? Ebben az esetben is? Vagy ha pl. mire lejár a felmondási idő már megszűnik a cég?

 

érdeklödö
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: kaloczy » csüt. nov. 11, 2010 10:11 am

Egy cég megszüntetése nem megy egyik napról a másikra, sőt, egyik hónapról a másikra sem. Tehát az, hogy intézik, az egy dolog. És egyébként amíg tart a felmondási idő, addig az illető állományban van, tehát azidő alatt nem lehet megszűntté nyilvánítani egy céget, amíg valaki is állományban van....

De: már meg van szüntetve az egyéni vállalkozás? Mert ha azt nem szüntetné meg, akkor a munkaviszony megszüntét követő naptól az illető főállású egyéni vállalkozó lesz, és ebben a minőségben max. egy évig lehet táppénzen, nem csak 30 napig, mint a passzív táppénz esetében.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: érdeklödö » szer. nov. 17, 2010 1:49 pm

Szia Zsuzsa!

Nincs még megszüntetve az egyéni vállalkozása és még a felmondás nem történt meg. Kérdésem hogy mennyit fizetnek passzív táppénzre 30 napra? Mennyit ha nem szünteti meg a vállalkozását és a felmondási idő leteltével autómatikusan főállású EVA-s lesz és így elmegy ugyanúgy 30 nap táppénzre ? Mikor jön ki jobban? Esetleg ha főállású EVA-s helyett főállású egyéni vállalkozó lesz akkor kedvezőbb a táppénz? Vagy ha munkanélküli segélyre meg? Dolgozni akar, de a kilátások miatt jó lenne pontosan látni mi vár rá, mert azonnal nem tud elhelyezkedni.

Köszönöm: Kata

érdeklödö
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szer. nov. 17, 2010 2:05 pm

 tehát azidő alatt nem lehet megszűntté nyilvánítani egy céget, amíg valaki is állományban van....

 

Kedves Zsuzsa, ki kell hogy javítsalak. A munkaviszony megszűnik a munkaadó jogutód nélküli megszűnésével, nincs felmondási védelem, hisz nem is felmondásról beszélünk. Abban igazad van, hogy egy cég nem szűnik meg egyik napról a másikra. De igazából a kérdezőt sem értem, hogy akkor most milyen cégnél van főállása, saját vagy idegen... Ha saját cégről van szó, amit megszüntetne, akkor a biztosítási jogviszonyt a megszűnés előtt is megszüntetheti.

De szerintem ha előreláthatóan tartósan keresőképtelen a kérdező, akkor kár lenne megszüntetni az egyéni vállalkozását, mivel főállású ev-ként nem 30 nap passzív táppénzre, hanem max. 1 év rendes táppénzre lenne jogosult. És a táppénz 1/3-od sem kell fizetnie maga után.

Üdv. Andi 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. nov. 17, 2010 2:12 pm

Andi, igazad van. De én az ominózus mondatot úgy értettem, hogy a dolog úgy nem működik, hogy valakinek felmondanak rendesen, és amíg ketyeg a felmondási idő, az alatt egyszer csak a cég "megszűnt" lesz. (Nem tudom rendesen megfogalmazni. Szóval a tényleges megszűnés, a cég végérvényes megszüntetése olyan időpontban nem következhet be, amikor még valakinek ketyeg a felmondási ideje. Így oké?)

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szer. nov. 17, 2010 2:26 pm

Zsuzsa, csodálkoztam is, hogy te ezt nem tudod :)

De az előfordulhat, hogy a felmondási idő alatt törlik a céget a cégjegyzékből. Bár ez elég ritka eset. Ilyenkor természetesen jár a felmondási időre jutó bére, de a mv. megszűnik.

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. nov. 17, 2010 2:52 pm

Ezt, hogy felmondási idő alatt is törölhetik, ezt tényleg nem tudtam... Köszi :-))

Zsuzsa

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

passziv táppénz igénylése

HozzászólásSzerző: érdeklödö » szomb. nov. 27, 2010 9:31 pm

Köszönöm az eddigi segítséget.

Úgy döntött hogy nem mondja fel a másodállású EVA-t.  Úgy tudom ha megszűnik a főállású munkaviszonya (nem saját cégnél hanem mint alkalmazott) január végén akkor autómatikusan átminősítik főállású EVAS-nak. Kérdésem ha ő a felmondási idő letelte után már másnap elmegy táppénzre tegyük fel 4 hónapra azalatt is átminősítik főállású EVA-s nak?

Azonban kérdés hogy így nem vág-e maga alá, mert amikor letelik a táppénz mondjuk bejelentkezik a munkaügyi központnál és ugye jár neki az álláskeresési járulék és a vállalkozói járadék is. (Főállásban és a mellékállású EVA-ban is megvolt az 5 éve) Azonban a vállalkozói járadékát az utolsó 6 hónapból számolják ki, idézem:

------------------------

"A vállalkozói járadék összegét a vállalkozói járulék alapját képező  jövedelem összegének alapulvételével kell kiszámítani az álláskeresővé válást megelőző négy naptári éven belül annak az utolsó naptári évnek a jövedelmét kell figyelembe venni, amelyben az álláskereső vállalkozói járulékot fizetett, legalább hat hónapon keresztül. Naptári év hiányában a járadék összegét az álláskeresővé válást megelőző naptári évben hatályos minimálbér alapján kell kiszámítani.

A vállalkozói járadék a fent meghatározott jövedelem havi átlagának 65 százaléka.

A járadék havi összegének alsó határa az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 90 százalékával egyezik meg, felső határa pedig az így megállapított összeg kétszeresével.  "

-------------------------

Viszont itt neki nem lesz 6 hónap amiből számolhatnak mert akkor táppénzen volt, nem fizetett járulékot plusz neki jövő januárban jár le mondjuk a felmondása és ezután megy a táppénzre.

Ilyenkor hogy számolják a vállalkozói járadékot az előző naptári év 2010 decemberben lejárt, ebben az évben táppénzen volt, akkor a táppénzből számolják vagy a minimálbérből?

Kata

érdeklödö
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég