Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

EVA

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: picurkaEc » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok !

Én úgy döntöttem, hogy Ec maradok. Cégbírósági hercehurca már lezajlott, most az APEH-kel van nézetkülömbségem, mert EVA-s voltam és most nem tekintenek annak, mondván új céget alapítottam. De ezzel az a problémám, hogy a Cégbírósági végzésem nem cégalapításról szól, hanem egyszerűsített cégeljárás keretében változás bejegyzésről. Szóval azonos cégjegyzékszámon, azonos adószámon készült a végzés 2010 júniusában. Így új cég alapításáról talán nem kellene beszélni.

Úgy látom, hogy a 2010 előtt bejegyzett Egyéni Cégek esetében a jogalkotó nem igazán gondolta végig a jogfolytonosság kérdését.

 Akinek hasonló  problémája van az jelentkezzen, mert szerintem nem vagyok egyedül ... és talán együtt többre megyünk.

Üdv. 

 Sanyi

picurkaEc
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd júl. 20, 2010 4:52 pm

Szia!

Ezt a két cikk-részletet tenném be:

1. Forrás: adózóna, és 2010 januári a cikk:

Az egyéni cég is választhatja a 10 százalékos társasági adómértéket, illetve lehet evás is. Azonban az eva alany egyéni vállalkozó evalanyisága az alapítást megelőző nappal megszűnik, az egyéni cég pedig a társasági adó alanyává válik, és csak további két adóév elteltével lehet evás - mutat rá Veszprémi István, a Deloitte adópartnere.01-től lehet leghamarabb evás.

2. Forrás: APEH, dátum: 2010.07.15

  (Címe: Egyéni vállalkozó egyéni céggé és egyéni cég gazdasági társasággá történő „átalakulásának” illetékkötelezettsége)

Tekintettel arra, hogy az új szabályok értelmében az egyéni vállalkozó nem átalakul egyéni céggé, hanem alapítja azt, ezért az átalakuláshoz kapcsolódó illetékmentesség alkalmazásának nincs helye.

 

Tehát úgy néz ki, hogy sajnos az evát "bebuktad" :-((((( És ezt már 2010 januárban is olvashattátok volna az Adózónán :-(((  A bukta oka valószínűleg az, amit az APEH írt indoklásként, hogy itt nem átalakulásról van szó, hanem cégalapításról :-((((

 Zsuzsa

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: thzs » kedd júl. 20, 2010 7:19 pm

Szia!

A 2010-ben hatályos  jogszabályok szerint alakult egyéni cég a számviteli tv. szerint kettős könyvvitelt vezet, és a társasági adó hatálya alá tartozik.

A jelenlegi szabályok szerint leghamarabb 2012.januártól lehet evás, de csak abban az esetben, ha korlátlan mögöttes felelősséggel alapítottad.

Az egyéni cég vezetője a tbj. tv.szerint tagi jogviszonyban van. 

MIvel az eddigi egyéni vállalkozásod megszűnt, és egy teljesen új vállalkozást alapítottál - attól függetlenül, hogy a szándékod nem ez volt, de a tény ez -, ezért az egyéni vállalkozásodat le kell zárni, az ezzel kapcsolatos bevallásokat le kell adni, és a most alapított egyéni céggel kapcsolatos bevallásokat be kell adni. Nézd végig, hogy milyen - a társaságokra - vonatkozó bevallási, jelentési kötelezettségek terhelnek. (tagi jogviszonyból adódóan 1008-as,  1001-es (szakképzési félévkor), változásbejelentések, tao. év végén, beszámoló és közzététele,  osztalék kivétellel kapcs. cégbíróságnak történő jelentés stb.)

Ha nem változnak a jogszabályok, akkor 2012-jan.1-től a KORLÁTLAN mögöttes felelősséggel működő egyéni cég az eva választásánál nyilatkozhat a bevételi nyilvántartás választásáról is.

Zs.

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: picurkaEc » szer. júl. 21, 2010 6:43 am

Sziasztok !

Valami nagyon nem stimmel az APEH és az általatok küldött álláspontban. Ez pedig azon jogi kérdés tisztázása, hogy mit jelent a Cégalapítás - mint fogalom. Én a Cégalapításomat 1994-ben kapott BÍRÓSÁG által szerkesztett és adott napon JOGERŐRE emelkedő VÉGZÉSBEN kaptam kézhez. Ezen nem 2010-es dátum szerepel :).

 Szerintem az APEH-nek a Bírósági végzések tekintetében nincs jogköre azt másként értelmezni mint ami abban tárgyszerűen szerepel. A Cégeljárási szabályok esetében pedig egy Cégbíró szakmai felkészültségét kétségbe vonni igen ingoványos talaj ... mármint hogy nem tud külömbséget teeni hogy mikor alapít céget és mikor végez adatváltozást.

Az EVA szempontjából két kritikus adatváltozás lehetne:

1, Tagi részesedés változása -> 50 % -> EVA kilép.

2, koltátlan felelősség -> korlátossá -> EVA kilép.

Fenti két pontból esetemben egyik sem áll fent ! 

Egy másik bejegyzésben Béla írta - ezúton is KÖSZÖNÖM neki ! 

Az előzőekben leírt főszabálytól eltérően a korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cégek számára választható lehetőség az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény előírásai szerint vezetett nyilvántartás (bevételi nyilvántartás) is, ez esetben viszont a korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég nem tartozik a számviteli törvény hatálya alá a számviteli törvény 2010. január 1-jétől hatályos 2/A. §-ának (1) bekezdése szerint, tehát a számviteli törvényben előírt kötelezettségeket sem kell teljesítenie. [2000. évi C. törvény 2. § (3), 2/A. § (1)]

 

picurkaEc
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: thzs » szer. júl. 21, 2010 7:11 am

Szia Sanyi!

Megértelek, hasonlóan vált "új típusú egyéni céggé" a napokban egy ismerősöm. Az ügyvéd nem tudott a hatályos jogszabályokból adódó lényeges változásokról, a cégbíróság bejegyezte az egyéni cégét, az eva rögtön elúszott, és kezdhet barátkozni - minimálisan 2011. december 31-ig a számviteli törvénnyel, a kettős könyvvezetéssel, és a társasági adóval. És persze - nyugdíjas lévén - a tagi jogviszonyából adódó egyéb kötelezettségekkel.

Nagyon körbejártam ezt a témát, és biztos vagyok a válaszunk helyességében.

Amit feltétlenül tudnod kell az az, hogy a 2009. évi CXV. törvény az egyéni vállalkozókról és az egyéni cégekről38. § (1) bekezdése írta elő a "régi típusú" egyéni cégek fenti törvény szerinti egyéni cégek döntési kötelezettségét az alábbiak szerint:

"A cégjegyzékbe egyéni cégként már bejegyzett egyéni vállalkozók e törvény hatálybalépését követő hat hónapon belül kötelesek a létesítő okiratuk e törvénynek megfelelő módosításával az egyéni cég az e törvény rendelkezéseinek megfelelő működését megvalósítani vagy az egyéni cég megszűnésről határozni és azt a cégbíróságnak bejelenteni. A határidő eredménytelen elteltét követően a cégbíróság a céget megszűntnek nyilvánítja. A végzés ellen jogorvoslatnak nincs helye. Az e törvény hatálybalépésekor egyéni cégként bejegyzett egyéni vállalkozók gazdasági társággá nem alakulhatnak át. Az e törvény hatálybalépésekor egyéni cégként bejegyzett cégek megszüntetése az egyéni vállalkozói jogviszony fennállását nem érinti.” (a tv. érintett §-a 2010. január 1-én lépett hatályba.)

 

 

Tehát 2010. június 30-ig döntened kellett, és a döntés szerint te nem az egyéni vállalkozásod fenntartását, hanem egy a hatályos törvény szerinti egyéni cég ALAPÍTÁSÁT választottad. 

Amit a Béla által adott válaszból idéztél, az igaz, de az előző válaszomban már jeleztem, hogy mivel te egy újonnan alapított cégnek számítasz, ezért leghamarabb - a jelenlegi jogszabályok szerint - 2012. január 1-től választhatod az evát.

 

üdv:Zs.

 

 

 

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: picurkaEc » szer. júl. 21, 2010 7:16 am

Még egy gondolat, mert lassan szűkül a kör és alapos megfontolás tárgyát képezi. Szerencsére vannak olyan mérföldkövek amiken nehezen lehet vitatkozni. Nézzétek meg mit mond a 19. § (1) b pont. Egy konkrét dátumot ami a cégalapítás során a Cégbírósági végzésben szerepel.

Ez az én esetemben 1994 június 6. Ergó 1994 július 7-től a 2009 törvény már Egyéni Cégnek tekint. Szerintetek milyen záró bevallást kérhet az APEH 1994 június 5-re mert a törvény szerint az egyéni vállalkozói jogviszonyom ezen a napon megszünt !!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????

1994 év már nem esik kicsit túl azon a fránya elévülési időn ?

Idézet a 2009 XCV törvény szövegéből:

Az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság megszûnése

19. § (1) Az egyéni vállalko zói tevékenységre való jogosultság e törvény erejénél fogva megszûnik

a) ha az egyéni vállalkozó az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetését – az erre rendszeresített elektronikus

ûrlapon – a Hatóságnak bejelenti, a bejelentés napján,

b) ha az egyéni vállalkozó egyéni céget alapított, a cégbejegyzõ határozat jogerõre emelkedésének napját

megelõzõ napon, illetve ha az egyéni vállalkozó átruházással megszerezte az egyéni cég vagyoni betétjét, az

átruházás napján,

picurkaEc
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: thzs » szer. júl. 21, 2010 7:25 am

Szia Sanyi!

Attól függetlenül, hogy te egyéni cégként működtél, változtatlanul az szja tv. hatálya alatt voltál, tehát nem kellett az "egyéni vállalkozásodat" lezárni 1994. június 6-án. A "régi típusú" egyéni céget én egy cégbírósági ismertséggel rendelkező, pántlikázott egyén vállalkozóhoz hasonlítanám, akire egyébként  az egyéni vállalkozókra vonatkozó adózási jogszabályok voltak érvényesek,  mert egyéni cégként való jegyzésétől függetlenül egyéni vállalkozó volt.

Az általam idézett törvény viszont megváltoztatta az egyéni vállalkozók és egyéni cégek jogi, adózási hátterét, és az előbbiekben bevágott § szerint - határidő kikötésével - az addigi egyéni cégként jegyzett vállalkozásoknak dönteniük kellett.

Üdv: thzs

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: picurkaEc » szer. júl. 21, 2010 8:28 am

Kedves  THZS !

A törvény szövegében nincs "régi" és "új" Egyéni Cég. Egyéni Cég van !!!! Minden mást csak ennek tisztázása és elfogadása után lehet vizsgálni. Jogállamban bizonyos szerzett jogok nem vonhatók el, akár még törvényi felhatalmazással se - van egy-két Alkotmánybírósági határozat ebben a témában. A jogalkotó pedig álláspontom szerint a jogfolytonosság megitéléséhez egy közhiteles nyilvántartás - Cégbíróság - adataihoz kötötte a két jogviszony szétválasztását. Ez szerintem korrekt volt és egyértelmű.

Sanyi 

 

picurkaEc
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: picurkaEc » szer. júl. 21, 2010 8:28 am

Kedves  THZS !

A törvény szövegében nincs "régi" és "új" Egyéni Cég. Egyéni Cég van !!!! Minden mást csak ennek tisztázása és elfogadása után lehet vizsgálni. Jogállamban bizonyos szerzett jogok nem vonhatók el, akár még törvényi felhatalmazással se - van egy-két Alkotmánybírósági határozat ebben a témában. A jogalkotó pedig álláspontom szerint a jogfolytonosság megitéléséhez egy közhiteles nyilvántartás - Cégbíróság - adataihoz kötötte a két jogviszony szétválasztását. Ez szerintem korrekt volt és egyértelmű.

Sanyi 

 

picurkaEc
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Egyéni Cég - EVA adóalanyiság 2010-ben

HozzászólásSzerző: thzs » szer. júl. 21, 2010 9:06 am

Szia Sanyi!

Megértelek, de sajnos ez nem változtat a tényeken.

A 2009. évi CXV. törvény az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről 35. § (8) bekezdése szerint az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény 2010. január 2-től hatályát veszti.

Hatálybalépés

35. § (1) E törvény - a (2)-(4) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő tizenötödik napon lép hatályba.

 

(2) Az 1-34., 37-72., 74-75. §, a 76. § (1)-(15) bekezdése, a 77-85. §, a 87. § (1)-(3), valamint a 87. § (5)-(12) bekezdése és a 88-93. § 2010. január 1-jén lép hatályba.

(3) A 87. § (4) bekezdése 2010. szeptember 1-jén lép hatályba.

(4) A 76. § (16) bekezdése 2015. január 1-jén lép hatályba.

(5) A 40-75. §, a 76. § (1)-(15) bekezdése, a 77-86., a 87. § (1)-(3) és (5)-(12) bekezdése, és a 88-94. § 2010. január 2-án hatályát veszti.

(6) A 76. § (16) bekezdése 2015. január 2-án hatályát veszti.

(7) A 87. § (4) bekezdése 2010. szeptember 2-án hatályát veszti.

(8) Az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény 2010. január 2-án hatályát veszti.

 

A törvény teljes szövegét nézd meg itt:

 

https://kereses.magyarorszag.hu/jogszabalykereso/SearchLawWindow?struts.portlet.mode=view&struts.portlet.action=%2FsearchLaw%2FrenderDirect&action=e&windowstate=normal&struts.portlet.eventAction=true&mode=view

 

 

Természetesen az általam idézőjelbe tett "régi" és "új" egyéni cégek a jogszabályok megértését segítik.

Javaslom, hogy keresd fel a könyvelőd, és intézzétek a bejelentési, bevallási kötelezettséggel kapcsolatos feladatokat, mert azok határidősek, és az adóhatóság félő, hogy nem fogja elfogadni a bejelentések és bevallások határidőn túli teljesítéséhez kapcsolódó jogkövetkezmények kifogásolásánál az általatok előadottakat.

üdvözlettel: thzs

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron