Oldal: 1 / 1

Mennyi marad EVA esetén a bevételből?

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: eva_oder
Sziasztok!

Szeretném a tanácsotokat kérni! Úgy néz ki sikerül egy régebben működő EVA-s céget szereznem és annak berkeiben tudnék dolgozni. A Havi bevételem ~1 mill lenne és az a kérdésem hogy mennyit visz el összesen az EVA és az aktuális járadékok?? Tehát pontosabban mennyi marad!? Várható-e hogy megszüntetik ezt a formát vagy lehet vele hosszútávon számolni? 

Kérlek hogy a kimerítő választ egyszerű számítási adatokkal is vezessétel le (hogy egy nem könyvelő is megértse... ;-))


Köszönöm a segítséget!

Mennyi marad EVA esetén a bevételből?

HozzászólásElküldve: pén. máj. 21, 2010 8:43 am
Szerző: szedlacsek
Kérdezze meg könyvelőjét, adótanácsadóját.

Mennyi marad EVA esetén a bevételből?

HozzászólásElküldve: pén. máj. 21, 2010 9:46 am
Szerző: melcsi62

Szia! Ez a fórum nem igazán tanulmányírásra szolgál..

DE: azt nyilván tudod, hogy a teljes bevétel 30%-a után 30 % EVA adó van, járulékok tekintetében attól függ, hogy milyen foglalkoztatottak vannak abban a cégben, amiről azt sem lehet tudni a kérdésből, hogy bevételi nyilvántartásos Bt., vagy kettős könyvvitelt vezető számviteli tv. hatálya alá tartozó cégről van-e szó..  

Alapesetben a bevétel 30%-a EVA adó, a bevétel 50%-a után iparűzési adó azzal a mértékkel, ami azokon a településeken meghatározott mérték, ahol a cég telephellyel, székhellyel rendelkezik, feltéve, hogy IPA vonatkozásában ezt az egyszerűsített IPA alap megállapítási módszert választja a cég..   Az is előfordulhat, hogy az EVÁ-s is fizet ÁFÁ-t, aztán az is, hogy ha munkaviszonyban foglalkoztatottja van, akkor az ilyen foglalkoztatottak után negyedévente szakképzési hozzájárulást fizet a cég, a minimálbér kétszeres összeg után 1,5%.. Mindezeken kívül, még előfordulhat tevékenység fajtatól, stb.-től függő egyéb adók: környezetterhelési díj, környezetvédelmi termék díj és nem sorolom fel még a többi "nyolcszáz" eshetőséget, hogy kinél milyen esetben mi.

Járulékok: ha van foglalkoztatott, akkor attól függően, hogy az a foglalkoztatott biztosított-e, vagy sem más-más lehet a céget terhelő járulék.. általános esetben a céget terhelő járulék mérték 27%, vagy az adóköteles jövedelem után számítva (minimum), vagy ha a cég tagja társasvállkozói jogviszonyban kötelezett akár díjazás nélkül is járulékfizetésre, akkor minimum a minimum járulék alap után.

Az, hogy mi várható hosszútávon.. nem tudom a putnoki jósasszony működik-e még, illetve más jósok adótörvényeket illető jövőbelátással bírnak-e , egyenlőre annyit lehet tudni, amennyit a TV-ből egyéb médiából, hogy a FIDESZ cáfolja, hogy az EVA adózást meg akarnák szüntetni... 

Ettől kimerítőbben nem igazán lehet a kérdésedre válaszolni, részben azért, mert ahhoz információ nem áll rendelkezésre a kérdésedből,  másrészt nem igazán van jövőbe látó képességem, mert ha lenne, akkor a bútorokat, egyéb vagyontárgyakat a méteres víz elől kimenekíthettem volna a lakásomból..

Az APEH portálon az információs füzetek között találsz leírásokat az EVÁ-sokra vonatkozóan.., de elsősorban azt tanácsolom, amit az előttem szóló: a cégnek biztos van könyvelője, vele kellene átbeszélni, hogy a cégnél mi mennyi a bizonylatok és a rendelkezésre álló információk alapján: hány dolgozó, milyen jogviszonyok, stb..  

Üdv