Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA és SZJA fizetés

EVA

EVA és SZJA fizetés

HozzászólásSzerző: lica » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözletem, kérdésem: EVA-s Kft tulajdonos/tagjaként osztalékot vettem/veszek ki, jövedelmet nem. Ez a főállású munkaviszonyom. Alkalmazott nincs, csak egy tulajdonostárs. Megfelelő eljárás-e ez? Kell-e SZJA-t fizetnem ebben az esetben? Válaszokat köszönöm
lica
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

EVA és SZJA fizetés

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. ápr. 19, 2010 8:11 pm

Üdv.!  Az EVÁ-s KFT a számviteli törvény hatálya alá tartozik, tehát osztalékfizetésre évente egyszer a beszámoló elfogadásakor van mód, valamint évközben ha a feltételek adottak, akkor osztalékelőleg fizetésre..  (De a játékszabályok betartásával: osztalékelőlegnél közbenső mérleg, taggyűlési döntés.., aztán a kifizetéshez az ügyvezetői nyilatkozat elektronikusan a cégbírósághoz, hogy a kifizetés nem veszélyezteti.. stb. GT-ben részletesen)

Az írod, hogy ez a fóállású munkaviszonyod!  A munkaviszonyban való dolgozás nem lehet ingyenes, vonatkozik a munkatörvénykönvye: a minimum bérre, a minimálbér, garantált bérminimum, részmunkaidő esetén annak arányos hányada..     Ha valójában arra gondolsz, hogy főfoglalkozású társasvállalkozó vagy a KFT-ben, tehát társasági szerződésben rögzítetten, tagi személyes közreműködésre vagy kötelezett (mellékszolgáltatás--GT) , akkor fennáll a kötelező járulékfizetés.. ha a tagi személyes közreműködés feltételei szerint ingyenesen működsz közre, akkor valóban nincs SZJA.

Osztalék, osztalékelőleg kifizetés a társasági szerződésben szabályozottak szerint minden tulajdonosnak jár, ha osztalékról, vagy osztalékelőlegről döntött a cég, tehát nem csak az egyik tulajnak.

Dióhéjban, nagy vonalakban ennyi. De, ha a könyvelőddel megbeszéled, ezeket valószínűleg ő is tudja.. könyvelni pedig kell, rendesen kettős könyvvitelt, tehát osztalékfizetés lehetőségének vizsgálatánál a számviteli tv. előírásait is nézni kell.

M.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVA és SZJA fizetés

HozzászólásSzerző: cssimon » szer. jún. 02, 2010 4:51 pm

Üdv!

Én tovább kérdeznék a témában:

A válaszban összemosódott a járulékfizetés és az SZJA...

Nem kettős könyvvitelt, hanem egyszerűsített bevételi nyilvántartást vezető betéti társaságról van szó az esetemben.

A kérdések:

- Hogyan állapítható meg a járulékfizetés alapja? A ködös "tevékenységre jellemző kereset" az irányadó vagy valami más ökölszabály?
- Az én értelmezésemben a valamilyen módon megállapított jövdelem után járulékokat mindenképp kell fizetni, de az SZJA nem egyértelmű. Pontosan miylen feltételek mellett nem kell SZJA-t fizetni? A minek kell szereplnie a társasági szerződésben ahhoz, hogy az SZJA fizetési kötelezettség ne álljon fenn?

Köszönöm a válaszokat előre is.

 

cssimon
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég