Adófórum

Adózási és számviteli információk

Eva kapcsolt vállalkozástól származó bevétel

EVA

Eva kapcsolt vállalkozástól származó bevétel

HozzászólásSzerző: orlanda1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Az eva törvény 5. § (2) szerint „Az eva alapjának megállapításakor az adóévben megszerzett összes bevételt növeli:

a) az adóévben megszerzett bevétel, ha annak fizetésére (teljesítésére) olyan személy köteles, amellyel az adóalany a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvényben meghatározott kapcsolt vállalkozási viszonyban áll;Kérdés: A „teljesítésére” kifejezés alatt azt kell érteni, hogy ha kapcsolt vállalkozás (amelyik nem evá-s) szolgáltatást teljesít az evás cégnek és ennek az ellenértékét az evás cég kifizeti a kapcsolt vállalkozásnak, akkor a nem evás kapcsolt vállalkozás bevétele az evá-s cég eva alapját növeli?  Konkrétan: Én nem evás, adószámmal rendelkező magánszemély vagyok és van a tulajdonomban egy ingatlan, amit bérbeadok. Továbbá van egy 100%-ban tulajdonomban álló evás cégem. Az evás cégem irodaként bérli tőlem a tulajdonomban álló lakást. Tehát nekem – az adószámmal rendelkező magánszemélynek – bevételem keletkezik, mert a saját evás cégemnek szolgáltatást teljesítek. Az evá-s cégem által nekem kifizetett bérletidíj növeli-e az evás cégem adóalapját? Mivel az eva törvény 5. § (2) bekezdésből az következik, hogy a kapcsolt vállalkozásból származó bevételt kétszeresen kell hozzászámítani az evás cég bevételéhez, a fenti bérleti díj kétszeresét kell hozzászámítani az evá-s cégem bevételéhez?
orlanda1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Eva kapcsolt vállalkozástól származó bevétel

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » szer. márc. 31, 2010 7:29 pm

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Eva kapcsolt vállalkozástól származó bevétel

HozzászólásSzerző: orlanda1 » csüt. ápr. 01, 2010 7:24 am

Sziasztok! Az érdekel, amit kérdeztem, mert erről semmilyen írást nem találtam az Interneten: hogy az evá-s cég eva-alapjához hozzá kell-e számolni az evá-s cég által a kapcsolt vállalkozásnak történő kifizetést? (Mert az eva törvény 5. § (2) bekezdés a) pontja a bevételhez hozzászámítandó tételként nemcsak az evá-s cégnek a kapcsolt vállalkozás által történő fizetést említi, hanem az evá-s cégnek a kapcsolt vállalkozás által történő teljesítést  is. 

Üdvözlettel: Orlanda

orlanda1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Eva kapcsolt vállalkozástól származó bevétel

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. ápr. 01, 2010 7:47 am

Szia Orlanda!

Az általad is hivatkozott rész:

(2) Az eva alapjának megállapításakor az adóévben megszerzett összes bevételt növeli:
a) az adóévben megszerzett bevétel, ha annak fizetésére (teljesítésére) olyan személy köteles, amellyel az adóalany a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvényben meghatározott kapcsolt vállalkozási viszonyban áll;


Azt írod, hogy a bérleti díjat az evás cég fizeti. Akkor az nála nem bevétel, hanem kiadás:-))) Így aztán nincs mivel növelni az evás cég eva-alapját.

Üdv: Böbe 
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron