Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

EVA

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: Zoli_78 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni.
Egy EVA bevételi nyilvántartást vezető Bt. 2009.12.01. napjával végelszámol. A zárómérleghez felleltáraztam a vagyont és a forrás oldalra - a magas követelés állomány miatt - be kell állítanom vagy mérleg szerinti eredményt vagy fel nem vett osztalékot. Melyik a szabályos? Bevételi nyilvántartás esetén mindkettő elég erőltetett, de hát azt hiszem, hogy nincs más megoldás. Kell-e valami, ami hasonlít egy eredménykimutatásra? Kell-e hozzá kiegészítő melléklet? Kell-e eredményfelosztás?
A mérleg adatai:
Eszközök: Követelések: 851  Pénz: 336
Források: Jegyzett tőke: 31 M. sz. eredmény (rövid lej. köt): 1156
Egyszerűsített végelszámolást választottunk. A végelszámolási időszak negatív eredménnyel fog zárulni. Hogyan készítsem majd el a vagyonfelosztási javaslatot?
Van valakinek ilyen irányú tapasztalata?
Minden választ köszönök. Eddig senki sem tudott érdemben segíteni.

Zoli

Zoli_78
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: validitas » kedd márc. 09, 2010 2:53 pm

Szia Zoli!

A Bt-nek semmiféle kötelezettsége nincsen? Kiegyenlítetlen számlája (pl. telefon, rezsi), járulékfizetési kötelezettség (tag után), iparűzési adó, eva,stb. Ezeket is fel kell leltározni. Az evás időszak ereményét - a tagok gyűlésének határozata alapján - osztalékként a tagok kivehették, tehát azt ne eredménytartalékba, hanem a tagokkal szembeni kötelezettségbe tedd.

A vagyonfelosztási javaslatot pedig majd a végelszámolás lezárultakor kell elkészíteni, a végelszámolás záró mérlegének adatai alapján. De előbb még a végelszámolás nyitó mérlegét kell elkészítened, meg adatmódosítón bejelenteni a végelsz. kezdő időpontját, az önkormányzatnál is, beadni az evás időszakot lezáró hipa, EVA-bevallást, adatmódosítón nyilatkozni, hogy - miután kikerül az eva-tv. alól - milyen áfás lesz (alanyi mentes-e, vagy az ált.szabályok szerint), szóval van egy-két tennivaló.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: Zoli_78 » kedd márc. 09, 2010 6:58 pm

Szia Böbe!

 

Köszönöm a válaszod.

A vállalkozásnak csak a tagokkal szemben marad kötelezettsége.

A végelszámolási időszakot nyitó mérleget a ebből a tevékenységet záróból kell átfordítanom.

Minden bevallást leadtunk már. ...még a NYENYI-t is. :-)

Az elvi részét én is tudom, a gyakorlati megvalósítással vannak problémáim.

A problémám az, hogy a végelszámolási időszakom veszteséges lesz (nem lesz bevétel, csak költségek). Hozom a ki nem fizetett osztalékot, mert a záró leltárt nem tudom máshogy megoldani a követelés állomány miatt. A végelszámolást záró mérlegben viszont már nem szerepelhet kötelezettség.

Mit csináljak? Tagi kölcsönből fizessem ki az osztalékot és engedjem el a kölcsönt? Azt meg meg kell adóznom.

 

Te csináltál már ilyet?

 

üdv: Zoli

Zoli_78
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: validitas » kedd márc. 09, 2010 11:00 pm

Végelszámolást már csináltam, de az egyszerű volt, nem nem volt követelés, csak pénze maradt a cégnek. A vagyonfelosztási javaslatban azt osztottuk fel a tagok között.

Szerintem előbb be kéne hajtani a követeléseket, addig nem kellene lezárni a végelszámolást. Mert ha megszűnik a cég, akkor kinek fizetnek az adósok?

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: Zoli_78 » szer. márc. 10, 2010 7:59 am

Csak APEH követelése van a Cégnek, azt meg sajnos nem olyan egyszerű behajtani. ;-)

Azért kell sietni, mert ki fogunk csúszni az egyszerűsített végelszámolásra adott 120 napos határidőből.

Zoli_78
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: validitas » szer. márc. 10, 2010 3:37 pm

Értem. Az APEH-tól befolyó pénz kezelésével a végelszámoló van megbízva gondolom. A vagyonfelosztási javaslatba kell beleírni, hogy a vállalkozás pénze, ill. követelésállománya a tagokkal fennálló kötelezettségre  hogyan fog megoszlani, tagonként. Szerintem legalábbis, de  ilyenem még nem volt, csak olyan, hogy hipa járt vissza, azt beleírtuk a vagyonfelosztásiba, hogy melyik tag mennyit fog kapni belőle.

Ha a pénzt kiutalja az APEH, a végelszámoló fogja kiosztani.

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: Zoli_78 » csüt. márc. 11, 2010 7:27 am

Nem is ez az én gondom.

A problémám az, hogy a végelszámolási időszakom veszteséges lesz (nem lesz bevétel, csak költségek). Hozom a ki nem fizetett osztalékot, mert a záró leltárt nem tudom máshogy megoldani a követelés állomány miatt. A végelszámolást záró mérlegben viszont már nem szerepelhet kötelezettség.

Mit csináljak? Tagi kölcsönből fizessem ki az osztalékot és engedjem el a kölcsönt? Azt meg meg kell adóznom.

A másik ötletem, hogy eredménytartalékban hagyom az összeget. Nem szabályos, de legalább nem kötelezettség.

 

Zoli_78
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. márc. 11, 2010 9:35 am

De követelés is van a zárómérlegben, és a kötelezettség a tagokkal szemben áll fenn, ami a követeléssel fedezett. Persze a végelszámolási időszak vesztesége nyilván csökkenti a tagokkal szembeni kötelezettséget, a vagyonfelosztási javaslat alapján. Biztos nem lehet így kötelezettség a mérlegben? Hiszen mögötte ott lesz a vagyonfelosztási javaslat. 

A tagi kölcsön valóban nem járható út. Eredménytartalékba helyezve nem okoz majd gondot kifizetéskor? Mert ez még az evás időszak osztaléka, ami nem adózik. Remélhetőleg eredménytartalékból is kifizethető így. Ebben nem vagyok biztos.

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: Zoli_78 » csüt. márc. 11, 2010 10:10 am

Sajnos én sem. Ezért várnék valakitől erkölcsi támogatást. ;-)
Zoli_78
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. márc. 11, 2010 9:03 pm

Nem tudsz igénybevenni adótanácsadói vagy könyvvizsgálói segítséget - még ha esetleg pénzbe is kerül? A cég nem fizetné ki? Mert úgy látom, nem sok segítség érkezett eddig - de lehet, hogy nem figyeltek fel a fórumozók a kérdésedre.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég