Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

EVA

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. márc. 11, 2010 10:28 pm

Szia Zoli!  nézem itt a kérdés sort.. nem volt még bevételi nyilvántartásos EVÁ-sból végelszámolásba ment Bt-m.,  de nem értem, hogy milyen EVA időszak alatt keletkezett adómentes osztalék tartozásról írsz, mint kötelezettségről..

A Bevételi nyilvántartásos EVÁ-s az nem beszámoló általi elfogadással osztja az osztalékot, tehát nincs olyan, hogy jóváhagyott, de ki nem fizetett osztalék, amit kötelezettségként kellene kezelni.,...  Nem igazán tudom így értelmezni, hogy a nyitó mérlegben szerepel tagok felé fennálló osztalék tartozás EVÁ-s időszakban keletkezett....

Sztv.ből:

"(4) Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény hatálya alól e törvény hatálya alá átkerült (visszakerült), (1) bekezdés szerinti jogi személyiség nélküli gazdasági társaságnak - tételes leltározással alátámasztott - leltár alapján nyitó mérleget kell készítenie. A nyitó mérlegbe az eszközöket piaci értéken, a kötelezettségeket a ténylegesen fizetendő, a céltartalékokat a számított, a törvény előírásainak megfelelő összegben, a saját tőkét az eszközök és a kötelezettségek (ideértve a céltartalékokat is) különbözetének összegében kell figyelembe venni. A nyitó mérlegbe felvett eszközök és források értékének valódiságát könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni."
  
Szerintem mikor a kötelezettségeket veszed számba, azok között nem szerepelhet EVÁ-s osztalék tartozás a tagok felé..  ami az eszközök és kötelezettségek különbözete az megy a saját tőkébe: jegyzett tőke a jegyzett tőke  és a maradó különbözet szerintem eredménytartalék..

Ez az eredménytartalék az EVÁ-s időszak "termése", tehát ha ez a végelszámolás végén is pozitív lesz, ami a tagok között felosztható, akkor sem az, amit az ezen eredménytartlékból, sem a befizetett vagyoni betét "megkapása" nem lesz adóköteles jövedelem az adott tagnál.. (Ami veszteséget termel a végelszámolás időszaka, az a saját tőkét, a felosztható vagyont fogja csökkenteni.. )

---------------  nem tudom ezzel segítettem-e valamit a gondolkodásban.

Üdv.


melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVA Bt. megszűnés utáni kötelezttségei

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. márc. 15, 2010 4:52 pm

Az igaz, hogy nem beszámoló elfogadása alapján történik a bevételi nyilvántartásos Evás Bt-nél az osztalék megállapítása, sőt igazából ez nem is nevezhető szó szerint osztaléknak, hanem az evával csökkentett kiosztható nyereségnek.

De az kétségtelen, hogy egymással a tagoknak el kell számolniuk hiszen a társasági szerződésben (is) rögzitve kell legyen, hogy a tagok az eredményből hogyan részesednek. Ezt pedig  - akár bevételi evás, akár nem - a tagok gyűlése fogadja el, hagyja jóvá. 

Ha a megállapított, részükre járó összeget a tagok nem kapták meg a végelszámolás kezdetéig, (főleg, hogy több évi eredményről is szó lehet)  véleményem szerint a tulajdonosokkal szembeni kötelezettségek közé kell felvenni. Ez nem mond ellent a számviteli törvény azon rendelkezésének, hogy a kötelezettségeket a ténylegesen fizetendő összegben kell felvenni a leltárba. A taggal szembeni kötelezettség éppúgy kötelezettség, mint bárki mással szembeni.

Más a helyzet akkor, ha a tagok gyűlése úgy határozott, hogy a kiosztható nyereséget benn hagyják, és annak egymás közötti felosztásáról majd valamikor később döntenek. Ekkor eredménytartalék. 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron