Adófórum

Adózási és számviteli információk

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

EVA

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: Zó1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves fórumozók, kedves szakértők!

Egy két tagú bev nyilv evás bt főfoglalkozású beltagja vagyok.

A kültag nem végez a bt-ben munkát.

Kizárólag tagi jogviszonyunkra való tekintettel jutunk tőke arányos bevételhez.

Az én bevételem nem haladja meg a minimálbér szintjét.

Idáig a minimálbér után adóztam és járulékoltam.

Átrágva magam az idei törvényeken:

Eva 1.§(3),(5), 22.§(1), 18.§(5)

SzJA 25.§(1),(5)

Tbj. 27.§(1), 4.§(a)(3.), (k)-(1.)-(2.)

1998. évi LXVI. trv. 3.§ (5),(1)

úgy látom, hogy idén sem kell változtatnom adózási szokásaimon?

Tévednék?

Zó1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. feb. 07, 2010 6:52 pm

Szia Zó1!  Ha nem foglalkozol azzal, hogy a főfogl.társasvállalkozó a TJK, stb. alapján, de legminimálisabban a minimálbér után kötelezett járulékfizetésre..   és Ti csak ezzel a legminimálisabbal számoltok és azt valljátok--a tv. alapján megtehetitek.   Én még idáig nem akadtam arra az esetleges szankcióra, hogyha az EVá-s cég társasvállalkozójá-val kapcsolatban csak a legminimálisabb járulékalap után járulékoznak.. ugyanakkor a bevétele alapján úgy néz ki, hogy nyugodtan lehetett volna több is, akkor mi van/lesz...   Üdv..  
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: Zó1 » vas. feb. 07, 2010 7:49 pm

Szia Melcsi!

Köszönöm a választ!

Valójában én sem leltem a tv-ben olyan §-ra, ami a bevétel alapján állapítaná meg a járulék mértékeket.

Olyant viszont találtam, ami épp az ellenkezőjét sugallja, igaz csak a nem EVÁ-soknak:

SzJA 25.§(5)

Ha az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá NEM tartozó társas vállalkozásban a személyes közreműködő nem részesül személyes közreműködői díjban, … (akkor) nem önálló tevékenységből származó bevétel … a személyes közreműködő számára kifizetett osztalék … összegéből az a rész, amely … eléri a tevékenységre jellemző kereset éves összegét.

Tehát nem az a lényeg, hogy a társaság bevétele alapján megfizethetné-e, hanem a személyes osztalékát kell figyelembe venni.

Nem tudom, hogy a százalékos EHO nem zavarhat-e be?

Szívesen veszem a további gondolatokat is, üdvözlettl: Zoli.

 

 

Zó1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. feb. 07, 2010 8:54 pm

Szia!  Beteszem, hogy lássuk miről beszélünk:

Tbj.

27. § (1) A társas vállalkozás a biztosított társas vállalkozó után a 19. § (1) bekezdésében meghatározott társadalombiztosítási járulékot a társas vállalkozó személyes közreműködésére tekintettel kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelem, de havi átlagban legalább a társas vállalkozó tevékenységére jellemző kereset után fizeti meg. Ha a járulékalapot képező jövedelem nem éri el a tevékenységre jellemző keresetet, a foglalkoztató az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározott bevallásban - a tényleges járulékalapot képező jövedelem feltüntetésével - bejelentést tehet arról, hogy a társadalombiztosítási járulékot a járulékalapot képező jövedelem, de legalább a minimálbér alapulvételével fizeti meg. Ha a járulékfizetési kötelezettség nem áll fenn egy teljes naptári hónapon át, egy naptári napra az előzőek szerinti összeg harmincad részét kell figyelembe venni.


--  Tehát az EVÁ-s cég társasvállalkozója esetére is vonatkozik a de havi átlagban legalább a TJK... és legminimálisabban a minimálbér.. utáni járulékozás.


A Nem EVÁ-soknál erre, ha úgy tetszik vegyük szankciónak, hogy náluk bizony (és náluk azon társasvállakozók vonatkozásában is, akik nem "főfogl. tagok")  oda rakták az un. díj-kiegészítés intézményét.. hogy majd az osztaléknál, vagy a cég nyeresége esetén majd így, meg úgy.. meg a díjkiegészítés után 27% százalékos eho..

Ez a díjkiegészítés intézménye viszont nem vonatkozik az EVA adóalanyokra....

 

A bevételi nyilvántartásos EVÁ-s cég magánszemély tagjainál  nincs 25% SZJA-s osztalék, tehát nincs osztalék utáni 14% százalékos eho-sem.   Mivel nem vonatkozik az EVA adózóra az un. díjkiegészítés, vagy kivét-kiegészítés (az ev-nél) .. így nem vonatkozik a díj-, kivét-kiegészítés után fizetendő 27% százalékos eho sem.  


Egy idézet az "osztalékkal kapcsolatban"  (ha nem kell nyilvántartást vezetni arról /adózás, könyvvezetés vonatkozásában..) , hogy melyik tagnak mennyi volt az "osztaléka", akkor amúgy sem lenne mihez képest minősíteni azt, hogy a tagok közül a személyesen közreműködő tag vonatkozásában mi újság van a rá jutó "osztalék" és a TJK vizsgálatánál.. 

2004/63. Adózási kérdés
eva hatálya alá bejelentkezett, bevételi nyilvántartást vezető betéti társaság tagjai által felvett jövedelem minősítése
[Eva tv. 18. § (5) bekezdés]
Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény egyértelműen rendelkezik arról, hogy a számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság eva alanyra a gazdasági társaságokra vonatkozóan más jogszabályban meghatározott - többek között - az osztalékkal kapcsolatos előírások nem vonatkoznak [Eva tv. 22. § (1) bek.]. E rendelkezés alapján megállapítható, hogy a bevételi nyilvántartást vezető közkereseti társaságot, betéti társaságot az adózott eredményéből fizetett összeggel (az osztalékkal) összefüggésben semmilyen társasági jogi, cégjogi kötelezettség nem terheli. Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény nem az osztalékot, hanem az eva alany által a tagja, volt tagja (örököse) részére tagi jogviszonyára tekintettel juttatott bevételt nevesíti a személyi jövedelemadó alól mentesített tételként, azaz az osztalék (és a vállalkozásból kivont jövedelem) adómentességéről nem formailag, hanem tartalmilag rendelkezik [Eva tv. 18. § (5) bek.]. Az adómentesség azonban a tagot tagi jogviszonya alapján megillető bevételek közül nem vonatkozik a tag személyes közreműködésének és a tag által teljesített mellékszolgáltatásnak a díjára, amely változatlanul adóköteles jövedelem.
Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény szerint a számvitelről szóló törvény szerinti könyvvezetésre nem kötelezett eva alany gazdasági társaság az általa adómentes jogcímen (osztalékként) kifizetett összegről nem köteles nyilvántartást vezetni, mivel e kiadása a bevételi nyilvántartásban nem jelenik (nem jelenhet) meg, valamint e kiadásával összefüggésben adómegállapítási, -bevallási, -fizetési vagy adatszolgáltatási kötelezettség sem terheli [Eva tv. Melléklet III. fejezet 1-2. pont]. Ha az adóalany az osztalék kifizetéséről mégis nyilvántartást vezet, e nyilvántartása nem törvényi kötelezettségen alapul, azaz ezen nyilvántartást saját belátása, saját belső előírásai szerint jogosult vezetni. Ha azonban a saját belátás szerint vezetett külön nyilvántartás bizonylatai alapján az állapítható meg, hogy a kifizetés jogcíme valójában nem osztalék - hanem például munkabér - volt, akkor az adóhatóság esetleges eljárása során ezen okiratokat jogosult bizonyítékként figyelembe venni, és azokat mérlegelve a jogkövetkezményeket megállapítani.
A tagnak a személyes közreműködésre tekintettel kifizetett díjról, valamint a tag által teljesített mellékszolgáltatás díjáról az eva alany bizonylatot köteles kiállítani, valamint e bizonylat alapján köteles a közteher-nyilvántartásába a törvényben előírt adatokat bejegyezni [Eva tv. Melléklet I. fejezet 1. pont utolsó mondata, III. fejezet 2. pont], továbbá természetszerűen köteles az adóköteles összeggel adókötelezettségeit is a jogszabályi előírásoknak megfelelően teljesíteni.
(PM Jövedelemadók főosztálya 7739/2004. - APEH Adójogi főosztály 1228354351/2004.; AEÉ 2004/7.)

  
 Én ettől függetlenül a saját ügyfeleimnek azt szoktam tanácsolni, hogy találjanak egy elfogadható összeget, amire akár rá tudják fogni, hogy az az illető TJK-e.. és azután fizessék a járulékot, vagy akár fizessék is azt ki tagi közreműködői díjként, ha az illetőnek ez az egyetlen biztosított jogviszonya.. én a jusson is maradjon elvet vallom.... Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: Zó1 » vas. feb. 14, 2010 9:26 pm

Szia Melcsi!

Gondolatainkat kiegészítve az itt olvashatóval:

http://www.onadozo.hu/hirek/?f=view&id=1779

úgy vélem, hogy nyugodtan folytathatom a bevett szokás szerinti adózást.

Köszönöm a válaszaidat!

Üdvözlettel: Zoli.

 

 

 

Zó1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: is1953 » hétf. feb. 15, 2010 8:49 am

Üdv Mindenkinek!

Én is bev nyil. evás bt egyetlen főfoglalkozású beltagja vagyok, a kérdésben érintett...

Ellentmondást látok az Eva tv. 18. § (5) bekezdés és az alábbi PM állásfoglalás között :

Lényeges, hogy az evás egyéni vállalkozóknak és az Eva hatálya alá tartozó társas vállalkozásoknak a tevékenységre jellemző keresetet csak a járulékfizetési kötelezettségük megállapításához kell figyelembe venniük, ők ugyanis az eva megfizetésével az szja kötelezettségüknek is eleget tesznek. (PM)

 

Kalkuláltam 232 eFt-s TJK-t, de csak a járulékokat fizettem, szja-t semmit... akkor most hiányzik 50.089 Ft szja?

Tavaly még a 143.000 után fizettem mindent, az szja-t is, de a fenti TJK után már elég húzós...

Abba bízom, hogy az Alkotmánybíróság eltörli, és egy alacsonyabb összeggel önrevíziózok majd, de arra úgy látszik hiába várunk...

is1953
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: Zó1 » pén. feb. 19, 2010 4:12 pm

Szia is 1953!

Én nem látom az ellentmondást.

 

Eva 18.§(5)

A jogi személyiség nélküli gazdasági társaság … által a tagja … részére tagi jogviszonyára tekintettel juttatott bevételt a tag … jövedelmének meghatározásakor nem kell figyelembe venni.

E rendelkezés nem vonatkozik a tag személyes közreműködésének … díjára, … amit nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek kell tekinteni.

 

 

Az általad bemásolt PM idézet részlet ugyanezt mondja - vagy nem?

Légy szíves mindnyájunk okulására add meg ennek a PM állásfoglalásnak az elérhetőségét!

 

Köszönettel: Zoli.

 

Zó1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: is1953 » hétf. feb. 22, 2010 1:36 pm

Szia Zoli !

Számomra még mindíg nem egyértelmű, hogy a 232.000 Ft után elég-e csak a járulékokat fizetni, vagy kell az szja-t is?

 PM link:

http://www.pm.gov.hu/web/home.nsf/portalarticles/F9F18109E5C2E664C125769000544C99

 

Ez egy 2009.12.18-i PM állásfoglalás utólsó bekezdése

 

Üdv is1953

is1953
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: Zó1 » hétf. feb. 22, 2010 3:54 pm

Szia is1953!

Tanácsot nem igazán merek adni neked, mert én sem vagyok szakértője a témának.

A kérdéskörrel kapcsolatos gondolataimat azonban leírtam, és feltöltöttem ide:

 http://rapidshare.com/files/354270204/A_bev__teli_nyilv__ntart__st_vezet___EV__s_Bt___s_a_tev__kenys__gre_jellemz___kereset_viszonya_-_201

(Szerintem ha csak "osztalékot" veszel ki, akkor nem kell szja-t fizetned, de ezt vesd össze Melcsi véleményével is!)

Érdemes lenne elolvasnod ezt a cikket is:

 http://www.onadozo.hu/hirek/?f=view&id=1779

... és meghallgatnod ezt a műsort: (türelem!)

 http://www.hangtar.radio.hu/mrplayer.php?autoplay=1&hangtar=20100220_143500_1

Üdv: Zoli.

 

Zó1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

A bev nyilv EVÁs Bt és a TJK viszonya

HozzászólásSzerző: Zó1 » hétf. feb. 22, 2010 3:59 pm

Lemaradt:

Szerintem az idézett PM állásfoglalásból az utolsó két sor vonatkozik ránk, a többi a NEM evásoké.

 

Zó1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron