Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVÁ-s kivét módja és ideje

EVA

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: RolandRybka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok Szakértők!

Kiegészítő tevékenységet végző egyéni vállalkozó vagyok (áfás). Az lenne a kérdésem, hogy a leszámlázott és befolyt összegeket milyen módon tudom és mikor kivenni. Tehát ha átutalták a számla ellenértékét kivehetem rögtön az adókkal csökkentett összeget? Ha nem akkor mikor vehetem ki? Ha igen akkor ATMben/pénztárban vehető csak ki, vagy átutalható privát (nem vállalkozói) bankszámlára?

És jól sejtem hogy az én esetemben a 30% eva, és 1% iparűzési adón kívül nincs más levonás?

Köszönöm előre is.

Roland 

RolandRybka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd jan. 26, 2010 7:31 pm

Szia Roland!   Nem teljesen sejted jól..

2010-ben az EVA adó mértéke, igen 30% és negyedévente, a t. n.évet követő hó 12-ig fizetendő,  és az EVA adóalap 50%-a választható IPA alapnak, és ha az IPA mérték 2%, akkor az a teljes EVA adóalapra számoltan 1% IPA.

Mivel azt írod, hogy kiegészítő tevékenységű EVÁ-s vagy  (hogy tisztázzuk: nyugdíj melletti egyéni vállalkozó) az EVA adóalapod 10%-a az nyugdíjjárulék alap.  Tehát ezen összeg után 9,5% nyugdíjjárulékot és egyébként havi 4.950 Ft (napi: 165 Ft)  öszegű eü.szolg.járulék fizetési kötelezettséged  is van. ( A nyugdíj járulékot  a max.nyugd.jár alapig kell max.  megfizetni )

  Ezen járulékok bevallása az EVA bevallásban történik majd. (1043-as bevallás, ha a kitöltési útmutatóját elolvasgatod az ev-re vonatkozóan, akkor abból is elég sok információhoz jutsz)    

A 9,5% nyugd.járulék és az eü.szolg.járulék megfizetési határideje normál esetben évente egyösszegben, a t. évet követő év január 12-ig.  Az EVA bevallás t.évet követő év 02.25-ig.

Az EVÁ-s ev. az EVA tv-nek megfelelő (bevételi) nyilvántartást vezet, de a beszerzéseivel kapcsolatos számlák tekintetében megőrzési kötelezettsége van. Az EVA nem vált ki minden létező adót, járulékot.. az EVA tv. szerinti nyilvántartásokat a foglalkoztatottról, stb. vezetni kell, s a foglalkoztatottak, természetbeni juttatások ügyeit adózását, stb. ugyanúgy intézni, mint bármely más gazdálkodó.

Az EVÁ-snak tényleges vállalkozói kivétje nincs, a vállalkozói kivét fogalmát és arra vonatkozó rendelkezéseket az SZJA tv. tartalmazza, a vállalkozói jövedelem szerint adózó egyéni vállalkozókkal kapcsolatban.

Mint ahogyan az EVA adó szempontjából (és az EVA adóalap utáni járulék, ipa tekintetében is) a kutyát nem érdekli, hogy az a pénz, ami után EVA adót kell fizetni befolyt-e ténylegesen a vállalkozóhoz, vagy sem  (a számla keltét követő 30-ik napon akkor is EVA adóalap, ha azt soha nem kapja meg a vállalkozó) .. ugyanígy nem érdekes adózási, stb. szempontból, hogy mit kezdel a szabad pénzeszközöddel..     ( és itt nyilván nem arra gondolok, hogy utalgatod szana szét különböző magánszemélyek számlájára.. hiszen ott rögtön felmerül a kérdés, hogy esetleg az nem-e valamilyen munkadíj, stb... amit adózni, járulékozni kellene) 

De a pénzt a számládról nyugodtan felveheted .. az a tied. Ha átutalod a vállalkozós számládról a saját magánszemély bankszámládra nyugodtan megteheted.  Amikor viszont adót kell fizetned, meg majd a járulékokat, IPA-t stb. akkor azt fizetned kell.  

Elsődlegesen az EVA tv. az, ami rád vonatkozik, az ÁFA tv. elsősorban a számlázás, megfelelő ÁFA besorolás szempontjából vonatkozik rád.. ami tevékenység 25% ÁFA kulcs alá tartozik, akkor arról a számlát ezzel a kulccsal kell kiállítani, amelyik tevékenység mentes azt mentesen..

Mindent így nem igazán lehet leírni: ezért javaslom, hogy a 1043-as bevallás kitöltési útmutatját, az EVA tv. egyéni vállalkozókra vonatkozó részét, valamint az ÁFA tv. vonatkozó részét nézegesd. Bizonyos esetekebne az EVÁ-snak is van ÁFA fizetési kötelezettsége ... de az, hogy az EVÁ-s ÁFÁ-t számíthat fel, az ÁFA bevallásilag, befizetési kötelezettséget tekintve nem úgy működik, mint egy nem EVÁ-s ÁFA adóalanynál. 

(Erre csak azért tértem ki, mert azt írtad, hogy ÁFÁ-s vállalkozó vagy.. Egy EVÁ-s esetében nem kérdés, hogy ÁFÁ-s vagy nem ÁFÁ-s: ami tevékenység ÁFÁ-s annál azt az ÁFÁ-t számítja fel, ami meg mentes arról mentesen állítja ki a számlát)neked a számla szerinti bevételed (EVA adóalapot képező) az a számla végösszege, akár van benne ÁFA, akár nincs.

Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: Horog » kedd jan. 26, 2010 7:37 pm

A kieges EVA-s a bevétel után ugyanúgy mint más EVA-s, a bevétel után fizeti meg a (2009-ben 25%, 2010-ben 30%) EVA-t. Nem értelmezhető az EVA-snál a kivét, mert ilyen ebben az esetben nincs. Fizetnie kell még 9,5%-os nyugdíjárulékot, melynek az alapja az EVA alap 10%-a. Fizetnie kell még (2009-ben 4500,- Ft, 2010-ben 4950,- Ft/hó) egészségügyi szolgáltatási járulékot. Az eddigieket (a nyugdíjárulék kivételével) negyedévente kell megfizetni(az utolsó negyedévben dec. 20.-ig EVA feltöltési kötelezettség van). Az eddigieket febr. 25.-ig kell bevallani. Az iparűzési alapja az EVA alap 50%-a. 

Hát ezeket kell megfizetnie a kieges EVA-snak.

Horog
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: RolandRybka » kedd jan. 26, 2010 7:41 pm

Kedves Melcsi62!

Először is köszönöm a gyors választ. Annyit tennék hozzá, hogy a kiegészítő tevékenységet végző ev-t úgy értettem, hogy mellette heti 40 órás főállású munkavállaló vagyok, és a teljes fizetésemmel be vagyok jelentve. Ami azt jelenti, hogy járulékokból annyit fizetek havonta, mint másoknak a havi bére.

Nem tudom, hogy ez változtat-e bármit is azon amit leírtál, de abból én arra következtetek, hogy ha készpénzben (ATM vagy bankfiók) kiveszem az adókkal csökkentett összeget (ami tényleg a bruttó 69%-a) akkor nincs igazán más költségem, míg ha esetleg utalom a saját számlámra, akkor annak van valamilyen járulék fizetései kötelezettsége (pontosan mennyi?).

Ha ez így helyt álló, akkor elfogadom a válaszod, ha nem akkor légy szíves javíts ki.

Köszönöm,

Roland 

RolandRybka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: RolandRybka » kedd jan. 26, 2010 7:45 pm

Kedves Horog!

Mindenek előtt, neked is köszönöm a választ, de mivel van egy főállásaom, a járulékaimat már ott kifizettem (elnézést ha nem jól fogalmaztam a kiegészítő tevékenységet végző kifejezéssel).

Üdv,

Roland 

RolandRybka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jan. 26, 2010 7:52 pm

Roland! Azt írdd meg pontosan, hogy nyugdíjas evás-ev vagy 4o órás főállás mellett? Ha nem vagy nyugdíjas, akkor nem kiegészítő tevékenységű EV vagy, s az adózás másként alakul.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: RolandRybka » kedd jan. 26, 2010 7:55 pm

Kedves Madora100!

40 órás főállású munkavállaló vagyok, és mellette EVÁ-s egyéni vállalkozó.

 

Üdv,

Roland 

RolandRybka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jan. 26, 2010 8:01 pm

Ha nem vagy nyugdíjas, akkor az eva alap 4%-a után fizetsz 9.5% nyugdíjjáruékot, 4% egészségbizt.járulékot(2% nincs)  és 27% tb járulékot kell fizetned. EVA adó 3o%. Az IPA kötelezettség áll még fenn. Ha jól tudom, szakképzési h.jár. is terhel, de ezt meg kell nézni. A különbözetet bármikor kiveheted, illetve bankszámládra utalhatod.

Megnéztem közben: Szakképzési h.járulást a munkaviszonyban foglalkoztatottak után kell fizetni.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd jan. 26, 2010 8:39 pm

Szia!  Már közben úgy látom Madora reagált..

Mivel munkaviszony melletti EVÁ-s ev. vagy  (tehát legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony melletti egyéni vállalkozó, aki EVA adóalany )

Az amit leírtam az áll, azzal a kivétellel, hogy az EVA adóalap 4% az már TB járulék alap.  Ami után minden járulékot meg kell fizetni kivéve a 2% pénzbelü eü.bizt.járulékot és a 1,5% munkaerőpiaci járulékot (tehát amit fizetni kell utána az összesen: 40,5% járulékot, ebből nyilván a 9,5% nyugd.járulék, ha magánnyugd.pénztári tag vagy, akkor 1,5% Tb nyugdíj, 8% magánnyugd.tagdíj.))   

   (Tehát a járulékozás más, annak bevallása is más, mint a kieg.tev. evá-s egyéninek)

Neked: Minden negyedévet követő hó 12-ig a 1058-as bevallást be kell adnod és a járulékokat meg kell fizetned, , a jogviszony kódod: az munkaviszony melletti ....

 Tehát, ha akár havi 500.000 Ft a fizetésed a munkaviszonyodban.. attól itt az EVÁ-s ev-ban, mint munkavisz.melletti ev-nek van járulék -fizetési és bevallási kötelezettséged.

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVÁ-s kivét módja és ideje

HozzászólásSzerző: RolandRybka » kedd jan. 26, 2010 9:14 pm

Köszönöm a válaszokat.

Roland 

RolandRybka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég