Adófórum

Adózási és számviteli információk

Külföldi napidíj árfolyama

EVA

Külföldi napidíj árfolyama

HozzászólásSzerző: ádám721 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Külföldi napidíjjal kapcsolatban lenne az alábbi problémám.

Az kiderül a 2010-es SZJA tv-ből, hogy mostantól már nem a megelőző hónap 15-ei MNB árfolyamát kell alkalmazni a külföldi pénznemben keletkezett bevételeknél és kiadásoknál, hanem a "teljesítéskori" árfolyamon. (SZJa tv. 6.§. (1) a, b, - illetve 5. §. (7))

A gondom a következő: nálunk a külföldi napidíjak és külföldi kiküldetések elszámolása úgy történik, hogy a munkavállaló előlegbe megkap egy bizonyos összeget, amely fedezi a napidíját és még egyéb költségeket. Amikor visszaérkezik a kiküldetésről (itt jellemzően pár napos kiküldetésekről van szó - pl. konferencia, továbbképzés stb.) akkor elszámol a nála kintlévő előleggel és amivel nem tud elszámolni, azt visszafizeti. Belső szabályzatban leszabályoztuk, hogy mennyi napidíjat kaphat, azt leadózza a többi költségéről számlát kell hoznia.

A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mi számít teljesítésnek?

1. amikor átveszi az előleget? (mert hogy gyakorlatilag akkor veszi kézbe az összeget, viszont akkor ez még előlegként viselkedik)

2. amikor elszámol vele és konkrétan költségként realizálódik a napidíj és minden egyéb költség?

Előre is köszönöm a segítséget!

Ádám

 

ádám721
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Külföldi napidíj árfolyama

HozzászólásSzerző: tevike » kedd jan. 26, 2010 8:58 pm

A napidíj árfolyama az, amikor a bankból felvettétek. Ezzel kell elszámolni is a költségeket, napidíjat.

Ha visszaad valutát, akkor annak visszaváltáskori árfolyamával csökkenteni kell a felvett valuta értékét és ezen a vegyes árfolyamon számolni a költségeket.

Ha a visszahozott valutát nem fizetitek vissza a bankba, hanem a pénztárban marad, akkor a felvételkori árfolyammal vezetnék analitikus nyilvántartást.

tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Külföldi napidíj árfolyama

HozzászólásSzerző: ádám721 » szer. jan. 27, 2010 7:59 am

Az más lapra tartozik szerintem, hogy milyen árfolyamon vettem fel a bankból a valutát - mert az a valutapénztár nyilvántartási árfolyamát jelenti. Azt úgy is csinálom, ahogy írtad.

A kérdésem az volt, hogy mivel a külföldi napidíj 2010.januártól 100 %-ban adóköteles jövedelem annak, aki kapja, ezért azt valamilyen árfolyamon át kell számolni Ft-ra. A törvény eddig úgy rendelkezett, hogy a megelőző hónap 15-ei MNB árfolyamon kell Ft-ra átszámítani és ezt a Ft-összeget kell a munkavállalónak leadóznia hó végén. Ez eddig így is történt. Viszont most ez megváltozott és a törvény már nem a megelőző hónap MNB árfolyamát veszi alapul, hanem a teljesítéskorit. Ezt a teljesítést nem tudom én értelmezni.

ádám721
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Külföldi napidíj árfolyama

HozzászólásSzerző: kriszta4 » szer. jan. 27, 2010 8:15 am

Ádám!

Most is átszámíthatod az előző hó 15-i árfolyamon a külföldi napidíjat, amennyiben  erről nyilatkoztatod a dolgozót. Erre vonatkozóan is van minta az APEH hon lapon.

 http://www.apeh.hu/bevallasok/adatlap/adoeloleg_nyilatkozatok_2010.html

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Külföldi napidíj árfolyama

HozzászólásSzerző: ádám721 » szer. jan. 27, 2010 8:35 am

Köszi Kriszta!

Akkor szerintem ezt fogom tenni - és nem variálok.

:)

ádám721
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Külföldi napidíj árfolyama

HozzászólásSzerző: kriszta4 » szer. jan. 27, 2010 9:10 am

Nagyon szívesen, én is kösz ...

Nem is érdemes variálni, ha már meg van ez a lehetőség ... így a legegyszerűbb, én is ezt tettem.

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron