Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mennyi legyen a járulék alap?

EVA

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: b.n.kata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szerintetek főállású EVA-s e.v-nál hogyan kellene megállapitani a járulék alapot?
A 30% EVA-ból szerinted mennyi lehetne a költség, hiszen 2/3 része az ÁFA
1/3 része helyettesiti az SZJA-t.
Pl. ha a kiadott számlák bruttó(ÁFA-s) értéke 140.000/hó,
költség: pénzforgalmi számlavezetés 3.500/hó, tegyük fel más ilyen költség nincs,
viszont ugye még van az IPA||komm.adó, valamint a járulékoknak egy része,
ugy gondolom, hogy a járulékoknak az a része ami a bruttó bérre jönne mint
27%, de mennyi a bruttó bér?
És mi van akkor , ha a vállalkozó negyedévente, a negyedév utolsó hónapjában számláz?
Mert akkor 01,02 hóban a bevétel:0, 03.hoban a bevétel :420.000.
Közeleg a 2010.02.12? Mennyi járulék alap után kell fizetni? és miből? ha nincs bevétel?
(fedezni csak abból lehet amit a tavalyi bevételeimből nem vettem ki).
(BÁRKI AKI TUDJA A VÁLASZT SZIVESEN VENNÉM, TANÁCSTALAN VAGYOK).

Üdv: Kata

b.n.kata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: tevike » kedd jan. 26, 2010 9:01 pm

Az EVA-nál nincs költség. A bruttó bevétel után 30 % az adó, a többi kivehető személyes kivétként. Ezért tartozik az egyszerűsített adózáshoz.
tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd jan. 26, 2010 9:19 pm

Szia!  nem elmélyülve abban, amit írtál... Ha főfoglalkozású EVá-s ev. vagy, akkor találj ki magadnak egy elfogadható és elbírható tev.piaci érték jövedelmet, ami után hajlandó vagy a járulékokat megfizetni, ez lehetőleg azért legyen több, mint a minimálbér: jusson is maradjon elvet követve..,  Aztán meg ezzel a tev.piaci érték utáni dologgal előbb utóbb, úgy is kell, hogy kezdjenek valamit...   Ha az ingatlan vagyonadó vonatkozásában meg bírták látni, hogy sérti a jogbiztonságot.. hátha meglátják ebben is.. 

Ha abba a csapdába akarsz beleesni, hogy nem a tev.piaci értéke után, hanem a tényleges jövedelem, de minimum a minimálbér..  akkor a tényleges jövedelmet neked kellene úgy bizonygatni, hogy az ha akarom vemhes, ha akarom nem.. mert az EVA tv. sehol nem tartalmaz arra vonatkozó leírást, hogy egy egy EVÁ-s ev-nél egyébként mi az ami igazolt költségként jelentkezhet.. . nem is ragozom.

Ha januárban egyáltalán nincs EVA bevételnek számító bevételed, akkor a minimálbér után valj és fizess járulékot. Üdv.

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: b.n.kata » szer. jan. 27, 2010 11:10 am

Szia Melcsi!

Köszönöm a választ! Egyenlőre még nyitva hagyom a kérdést hátha mást is érdekel,vagy lenne hozászólása.
Szerinted arra van e valami módszer vagy elvárás, hogyan határozzam meg a tev.piaci értéket?
Ha én azt mondom a tevékenységem piaci értéke 86.000/hó
(mert mondjuk ennyi után vállalnám és tartanám reálisnak a járulék fizetését a bevételhez viszonyitva),
akkor ezt kell e dokumentálnom ,hogy ezt miből vettem, hogyan számoltam ki,stb.
Ekkor igy lenne:
140.000(bevétel)-42.000(EVA)-1.400(IPA)-37.840(járulékok 86.000 j.alap után)-3.500(sz.vez)=55.260
ami nettó jövedelem lenne.
Valmint mit jelent az 'az ART 31.§ (2) bek. szerint a járulék alapról bejelentést tenni'?
Ez esetleg csupán annyit jelent hogy a 1058-01-01 bevallási nyomtatványon az 1.,11. és 16. sorba
a 86.000-t irom be? vagy valami más nyomtatványon ezt be kellene jelentenem?
A 140.000 havi bevétel szerződéssel alátámasztott folyamatos szolgáltatásról szól 4céggel.Persze ez nem zárja ki hogy év közben valamelyik felmondja a szerződést vagy a szerződésen túlmutató munkával biznak meg melyért külön dijat számlázok plusszként. Az ilyen plussz bevételek éves szinten a szerződéses összeg 15 %-át nem szokta meghaladni(elözö években). Ebben az esetben valyon az reális hogy
a negyedév 1-2 hónapjában a 86.000 a járulék alap, 3. honapban pedig megnézem a negyedéves
bevételemet és arányositással állapitom meg a 3. negyedévre a járulék alapot figyelembe véve
hogy 1-2 honapban már mennyi után vallottam és fizettem járulékot.
Lehet hogy tul variálom? De nem szeretnék abba a hibába esni hogy tul kevés után fizetek járulékot, de azt se szeretném ha elöre bekalkulált nagyobb járulékalappal szemben nem lesz elegendö bevételem, és már legfeljebb csak az adóhatóságnak lenne bevétele tölem, nekem viszont nem maradna semmi.
Üdv: Kata

b.n.kata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. jan. 27, 2010 1:34 pm

Szia Kata!  (Egy havi 140.000 Ft-os bruttó bevétel mellett, főfoglalkozású egyéni vállalkozóként nem valószínű, hogy az EVÁ-t választottam volna adózási módnak..)

/felmerülő költségek még... Nyomtató festék, papír, stb. (ha másra nem a bevallások,stb.nyomtatására, nyomtatvány, a székhely/telephely költsége, az internet muszály a bevallások miatt, némi számítógép és perif.egységei nyomtató,stb. telefonktsg a vállalkozás miatt, utazás a vállalkozás miatt, eseteg tanácsadó, vagy könyvelő,- de teljességgel szabályozatlan, hogy pld-ul a székhelyemül szolgáló saját lakásom költségeiből milyen arányban, mit számolhatnék el, stb... /

Én meg abba a hibába nem akarok esni, hogy bárkinek határozottan merjem állítani, az SZJA tv. 3.§.(9) bek. saját elképzeléses megmagyarázását, ami alapján a tev.piaci értéket kell meghatározni..

Mi van, ha azt mondom, hogy ugyan a tev.piaci értéke annak a tevékenységnek havi 400.000 Ft, mert az ismerőseim, akik az én szakmámban, hozzám hasonló képesítéssel munkaviszonyban dolgoznak, azoknak ennyi a havi bruttó munkabérük..  de ők heti 40 órásak , én meg szabadon osztom az időmet és én csak heti 5 órát foglalkozok a vállalkozással, akkor ez a heti 40 órának 12,5%, tehát az én tevékenységem piaci értéke a 400.000 Ft 12,5%-a= tehát csak 50.000 Ft ?, de nyilván a minimálbértől egy főfogl.ev-nek nem lehet kevesebb a járulékalapja.... ők se tudják bebizonyítani, hogy én mennyi időt fordítok a vállalkozásra, meg én se..   De ha nézzük az SZJA tv. 3.§.(9)-ből pld-u az alábbit:

e) személyes közreműködői, egyéni vállalkozói tevékenység esetében választható továbbá

ea) az az ellenérték, amely - a személyes közreműködő, az egyéni vállalkozó képzettségét, szakmai gyakorlatát, tevékenységének többféleségét, fő-, kiegészítő- vagy másodállás jellegét, a ráfordított vagy kieső időt (pl. betegség, hatósági intézkedés miatt) stb. figyelembe véve - a tevékenység folytatásának adott térségében, adott körülményei között, hasonló munkakörben az adott színvonalú, terjedelmű tevékenységet folytató munkavállalót megilleti vagy megilletné;

vagy

ec) a társas vállalkozás, az egyéni vállalkozó által elért bevételből a személyes közreműködő(k) díja, illetve a vállalkozói kivét nélkül számított költségek levonásával meghatározott összeg 80 százaléka és az ea) pontban említett körülmények figyelembevételével megállapított járandóság,

azzal, hogy szokásos vállalkozói haszon az a haszon, amelyet összehasonlítható tevékenységet végző független felek összehasonlítható körülmények között elérnek, figyelembe véve a társas vállalkozás, az egyéni vállalkozó piaci helyzetét, kockázatait, versenyképességét, eredményességét, működési feltételeit (kezdés, szünetelés, megszűnés, elemi kár, hatósági intézkedés stb.).

------------na, ha akármit választanék, hogy az alapján hátároltam be a tevékenységem piaci értékét, az nem biztos, hogy egyszerű eljárásban bizonyítható, de az ellenkezőjének a bizonyítása is  legalább is rendeletileg szabályozva kétséges,-- én legalább is nem találtam rá jogszabályi szintű egyértelmű szabályozást. Ha csökkentő hányadnak veszem a kockázatot...  ilyen törvények mellett, akármikor beeshet valami büntetés!!, aztán ott van az a kockázat, hogy ha a kedves ügyfél/vevő nem fizeti ki a számlákat, nekem akkor is adót kell fizetni, amit akár a saját magán vagyonomon is végrehajtanak..  hol lehet összehasonlítani a munkaviszonyos alkalmazott bérét/jövedelmét, akár az egy órára esőt az egyéni vállalkozó egy órára eső munkadíjával..

Üdv. 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: b.n.kata » szer. jan. 27, 2010 3:56 pm

Szia Melcsi !
Teljesen igazad van amiket irtál.
Szóval nem most választottam az evát hanem 2005-ben, akkor még volt föállásom, viszon 2008-tól akarva akaratlan föállásu evás lettem ,mivel megszünt a munkaviszonyom,azota is keresek állást hogy ismét többes jogviszonyos legyek, de sajnos ez eddig még nem jött össze. 2009-ig még 6 céggel álltam kapcsolatben, igy tavalyig a havi átlagos brutto bevételem még 230-240 körül volt, tehát ebböl 2009-ben még a 2xminimálbér után tudtam fizetni járulékot. Nem is volt ezzel gond. De 2010-re változott a helyzet.
Továbbra is keresnék egy legalább 36 órás főállást, és a mellettt a csökkent bevétel is plusszként jelentkezne evás formában. Ha viszont visszamennék sime e.v.-be, és majd lenne munkahelyem akkor meg büntiből majd csak több év mulva válaszhatom ujra az evát. Azért lettem evás, mint ahogy te is irtad
fent, mert nincs olyan jellemzö kiadásom, melybe ne köthetnének bele hogy most az mér annyi,
a lakásom a telephelyem, ha a villany 20%-át veszem költségnek akkor majd azt mondja az APEH az csak 15% lehetne és akkor az 1000 ft költség levonás miatt büntethetnek, a telefon ha részletes számlát kérek elöfizetéssel akkor az legalább 2000 ft-al többe kerülne nekem, és akkor levonhatnám azt az 1000
ft telefon költséget, ami most kb a vállalkozásra fenn áll, de nekem erre összesen 3000-t kellene kifizetnem, tintapatron, internet, valoban van nyomtatk szerződést, beküldött nyomtatványokat, munkához kell kb évente 4 db tintapatron. Akkor azt mondanák, nehogy már azt mondjam saját célra nem nyomtatok vele. Szóval csak ilyen költségeim vannak, ezek is éves szinten kb 40-50 e.
Ezért választottam az EVA-t, nem akarom hogy azt mondják valamely költség elszámolása kivetni való.
Ha visszaadom az egész vállalkozoit, akkor meg a munkanélküli idöben korlátos, ez viszont ha csekély jövedelemmel is de idöben talán tovább tart.
Ráadásul ha visszaadnám, ezáltal felmondanám a szerzödéseket, és késöbb ha a helyzet javul ,ha lenne munkaviszonyom akkor már hiába keresném ezeket a cégeket akikkel most kapcsolatban vagyok. Vagyis át kell vészelni ezt az idöszakot, mely nem tudni meddig tart. Ezért kell filózni hogy jusson is , maradjon is,ne is büntessenek,ja és az sem mellékes hogy ha ne adj isten beteg lennék legyen megfelelö táppénz alapom, meg majd nyugdij alapom.
Szóval sosem spekuláltam arra hogy minimál bér után legyek biztositva, az elmút 20 évben 2* voltam táppénzen, akkor is egy része korházi ellátás volt. Szóval vállalkozoként sem csinálom azt hogy akkor
majd táppénzen leszek (mint ahogy oly soktol hallom), tisztelet a kivételnek és remélem ezen kivételek vannak többen.
Szóval a lényeg hogy keresem azt a meghatározási modszert amibe talán nem köthetnek bele.
Üdv: Kata

b.n.kata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szer. jan. 27, 2010 4:10 pm


"Szóval a lényeg hogy keresem azt a meghatározási modszert amibe talán nem köthetnek bele."

 

Szerintem ilyen módszer nem létezik. De valszeg ezért is alkották meg így a tv-t." Van rajtad sapka, nincs rajtad sapka, mi büntetünk!  "

 

Remélem ezen a banánhéjon fog elcsúszni ez az eszement szabályozás - hasonlóan a vagyonadóhoz.

 

Én év elején - főleg ilyen gyenge fogalomnál - egyelőre bevállalnám a minimálbér - 73 500 Ft -  után a járulékfizetést... Ha az éved mégis jobban alakul és nem meszelik el ezt a baromságot , még mindig ráérsz később ráemelni.

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: b.n.kata » szer. jan. 27, 2010 6:39 pm


Szia Szedlacsek!
Köszönöm a te válaszodat is, lehet hogy igy fogok tenni,még arra válaszoljatok már légyszives hogy mint
kérdeztem a 3. válaszban
"Valmint mit jelent az 'az ART 31.§ (2) bek. szerint a járulék alapról bejelentést tenni'?
Ez esetleg csupán annyit jelent hogy a 1058-01-01 bevallási nyomtatványon az 1.,11. és 16. sorba
a 86.000-t irom be? vagy valami más nyomtatványon ezt be kellene jelentenem?"
Szóval az a bizinyos bejelentés mit jelent? Én ugy gondolom nem kell semmilyen bejelentés ,azaz az ekvivalens azzal hogy a 1058-01-01-en a járulék alapot beirom az 1., 11., és 16. sorokba, ez akár a
73500 akár más összeg. Jol gondolom? vag tévedek?
Valamint még további kérdés, hogy a nyilvántartásaim közt kell e lenni valami dokumentácionak, hogy én miért pont erre az összegre fizetem a járulékot, és ez hogy jött ki nekem? Hülye kérdés tudom!

Köszi. Kata

b.n.kata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szer. jan. 27, 2010 7:02 pm

Az 58-as bevallás beküldésével eleget teszel a járulékalap bejelentési kötelezettségednek. (Korábban volt erre külön nyomi, de megszüntették. Valaki nagyokos rájött, hogy minek kérni ugyanazt az adatot 2x.)
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi legyen a járulék alap?

HozzászólásSzerző: b.n.kata » szer. jan. 27, 2010 7:51 pm



Szia Szedlacsek!
Köszönöm a gyors választ. Bár azt nem értem akkor minek hivatkoznak erre a bejelentési kötelezettségre még mindig, hiszen a '58-st az adott járulék alap megadása nélkül ki se lehetne tölteni. Csak megkavarják
az embert, hogy most hol és hogy jelentse be.

b.n.kata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron