Adófórum

Adózási és számviteli információk

Eva kültag tevékenységre jellemző kereset

EVA

Eva kültag tevékenységre jellemző kereset

HozzászólásSzerző: Anita66 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok !

Nem egészen értem a 2010-től életbe lépő tevékenységre jellemző kereset fogalmát. Családi betéti társaságunkban a férjem nyugdíjasként a beltag és nincs közreműködésre kötelezve. Én a társaság kültagja vagyok és alkalmazottként munkaszerződéssel dolgozom.A Bt bevételi nyilvántartást vezet.Ügynöki tevékenységgel foglalkozunk. az én FEOR számom 3626. Akkor most mi alapján kell tb-t fizetnünk? Vagy osztalékot / a költségek utáni megmaradó pénzt/ nem lehet plusz költségek nélkül kivenni ? 

Köszi. Remélem van aki érti az új törvényeket.

Anita66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Eva kültag tevékenységre jellemző kereset

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. jan. 01, 2010 10:22 pm

Szia Anita! Azt hiszem nem vagyok egyedül, akinek még sok a fehér folt a 2010-től hatályba lépőtörvényekkel és azok egymás közötti kapcsolatával, hatásával.. tehát előre bocsátom én sem "értem" még az "új törvényeket"

DE: mivel EVÁ-s bevételi nyilvántartásos cégről beszélünk az esetedben, az EVA adózó cégeknél nem kell vizsgálni az osztalék és közreműködői díjkiegészítés kapcsolatát.., ráadásul nálatok nincs is személyesen közreműködő tag/társasvállalkozó.

Járulék vonatkozásában: mivel a beltag ezek szerint csak a cég képviseletét (üzletvezető) látja el, valószínűleg a megbízásra irányadó szabályok szerint  (akár ingyenesen).. jövedelem hiányában, illetve a minimál bér 30%-át el nem érő jövedelemhiányában továbbra sincs járulékfizetési kötelezettség. Mivel a társaság tevékenységében, tagi mivoltában nem végez személyesen munkát.. Ő nem társasvállalkozó, és végképp nem főfoglalkozású. Ha társasvállalkozó lenne, akkor is mivel nyugdíj melletti, tehát kieg.tevékenységű lenne...  tehát Tb járulékozás szempontjából nem vonatkozna rá a tevékenység piaci értéke utáni járulékozás..

Te a társaság kültagja vagy,  de tagi minőségben Te sem végzel személyesen munkát, mert ami munkát végzel azt munkaviszonyban teszed.. tehát Te sem vagy társasvállalkozó.  Rád a munkaviszonyban foglalkoztatottakra vonatkozó szabály érvényes.. ahol a munkaviszonyból származó jövedelem,. de legalább a minimálbér 2-szerese a TB járulék alap, de ugyanúgy mint eddig, ha a munkáltató a tényleges jövedelmet tekinti TB járulékalapnak, ami kevesebb, mint a min.bér 2 szerese, akkor azt fogja bevallásban szerepeltetni, amivel így megteszi azt a bejelentést, hogy nem a minbér 2-szerese a TB járulék alap ... 

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Eva kültag tevékenységre jellemző kereset

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szomb. jan. 02, 2010 8:30 am

Melcsi! Alapvetően egyetértek a válaszoddal, de én úgy tudom, hogy a minimálbér 2x-est kivették a járulékalapból. Ehelyett van a piaci kereset, mint járulékalap...
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Eva kültag tevékenységre jellemző kereset

HozzászólásSzerző: Anita66 » szomb. jan. 02, 2010 8:37 am

Köszi a választ. A minimálbér kétszerese 73500 Ft-ra vonatkozik vagy 89500 Ft-ra ha diplomás vagyok ?
Anita66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Eva kültag tevékenységre jellemző kereset

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szomb. jan. 02, 2010 10:13 am

Én továbbra is úgy tudom,hogy a minimálbér 2x-e megszűnt, mint viszonyítási alap. Ahol minimálbért írnak, ott a 73.500 Ft játszik. A 89 500 a legalább középfokú végzettséget igénylő munkaköröknél (pl. analitikus könyvelő) játszik. Diplomásként is lehetsz 73 500 Ft, ha takarítónő vagy.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Eva kültag tevékenységre jellemző kereset

HozzászólásSzerző: Anita66 » szomb. jan. 02, 2010 11:26 am

A 3626-os Feor szám mezőgazdasági termék kereskedelmi ügynöke , nem takarító. Akkor hol tudom meg, hogy mi a piaci kereset erre a szakmára ?
Anita66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Eva kültag tevékenységre jellemző kereset

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szomb. jan. 02, 2010 3:25 pm

Ezt kérdezd meg a törvényhozóktól. Itt senki nem tudja a választ a kérdésedre.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Eva kültag tevékenységre jellemző kereset

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. jan. 02, 2010 8:55 pm

Szia ! A munkaviszonyban foglalkoztatottaknál  (-  bár még nincs végleges egységes TBJ törvényem  -) úgy tudom maradt a minimálbér kétszerese dolog, (az utolsó jogtáramban ez van 10.01-től hatályosan:)

20.§.(2) Az 5. § (1) bekezdésének a) pontjában említett biztosított foglalkoztatója a társadalombiztosítási járulékot havonta legalább a minimálbér kétszerese - részmunkaidő esetén ezen összeg arányos része - után köteles megfizetni. Ha a járulékalapot képező jövedelem nem éri el a minimálbér kétszeresét, a foglalkoztató az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározott bevallásban - a tényleges járulékalapot képező jövedelem feltüntetésével - bejelentést tehet arról, hogy a társadalombiztosítási járulékot a járulékalapot képező jövedelem alapulvételével fizeti meg.
  

A piaci érték -- mint járulékalap csak a társasvállalkozóknál és az egyéni vállalkozóknál van. Itt meg a kérdező azt írja, hogy ő munkaviszonyban dolgozik a cégben, és így járulékozás szempontjából az lényegtelen, hogy egyébként ő a társaság tagja, azon belül is kültagja.

Üdv

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég