Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

EVA

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. feb. 26, 2007 8:02 pm

Elnézést, valóban a 68§(3) bek. alá tartozó és az szja bevallás 159.sorába írandó jövedelem. (vállalkozásból kivont jövedelem.) Az adója e jövedelemnek is 25%, s az eho-t is meg kell utána fizetni.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: KissAndi » hétf. feb. 26, 2007 8:41 pm

Sziasztok!

Köszönöm, hogy foglalkoztok a kérdéssel!

Ma voltam egy Saldo-s előadáson, és ott tanácsot kértem a kültaggal kapcsolatban azt a választ kaptam, hogy a vagyoni hozzájárulás arányában kifizethetem a kültag által bevitt vagyoni hozzájárulás értékét és saját tőke rá eső részét, de nem kötelező. Ha a tag nyilatkozik, hogy ő benn hagyja a vállalkozás eredmény tartalékába a részét, akkor megteheti, és csak a 30 e Ft kifizetést (ami adómentes) kell elszámolnom a részére.

KissAndi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. feb. 26, 2007 10:53 pm

Andi!

A Saldo-s előadó nagyon leegyszerűsítette a Neked adott választ.  A kilépő taggal a Gt.1o2§(1) bek.alapján a tagsági jogviszonya megszüntetésének napjával el kell számolni. A kilépés időpontjában jár neki a könyvekben kimutatott saját tőkéből a tulajdoni hányadára eső vagyonrész, valamint a kilépéskori vagyonmérlegből a vagyonváltozás kilépő tagot illető része, amely szintén a tag tulajdoni hányada alapján kerül kiszámításra.

A kilépő tagnak volt vagyoni betétje 3oooo,-Ft, a tőketartalékból és ereedménytartalékból 1358/e Ft, összesen 1388/e Ft a saját tőkéből neki járó összeg. Ha 2007.febr.28-án lép ki, akkor a 2oo7.évi vagyonváltozásból is megilleő őt a tul.hányada alapján pl. 2oo/e Ft. E 2oo/e Ft-ot le kell könyvelni az eredménytartalék terhére. A tagnak van összesen 1358+2oo=1558/e Ft töke és eredménytartalék követelése és 3o/e Ft jegyzett tőke követelése. Ezzel elszámolunk vele könyvelésileg: T 411 jegyzett tőke -K 4792 rövidlej.köt. 3o/eFt., T 412-413 Tőke és eredm.tartalék - K 4792 rövidlej.köt. 1558/e Ft.

A tag úgy dönt, hogy nem veszi ki a részére egyébként járó 1558/e Ft követelést, csak a jegyzett tőkéjét. Akkor a jegyzett tőkén felüli összeg  a betéti társaságnál marad, mint rendkívüli bevétel. Ebből lesz majd a BT-nek többek között  eredménytartaléka 2007.évben. Tehát T4792 - K 38  3oooo,-Ft, T 4792-K98  1558/e Ft. Viszont ezzel az ügylettel az a bibi, ha belép egy új tag a Bt-be, akkor ebből az otthagyott 1558/e Ft-ből ő is részesülni fog a vagyoni betétje arányában.

Amennyiben a beltag javára szeretné ezt a pénzösszeget átengedni a kilépő tag, akkor sokkal szerencsésebb, ha a társasági részesedés átruházásával szünteti meg a tagságát, ahol a vevő a jelenlegi beltag. Azért használtam a tudatosan a vevő szót, mert odaadhatja a beltagnak térítésmentesen is az egyébként részére járó részesedést, de akkor meg a beltagnak le kell adóznia a számára ingyenesen juttatott jövedelemet.

Végezetül hangsúlyozom, én nem azt írtam, hogy nem lehet lemondani ingyenesen  az üzletrészről, hanem azt írtam a megelőző hozzászólásban is, a kilépő taggal el kell számolni.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » hétf. feb. 26, 2007 11:09 pm

Így van a Gt nem engedi. Lemondhat ugyan, de csak az adó kifizetése után! Egyébként a fent említett cég megint hozza a formáját. Nem lepődök meg.
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előző

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég