Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

EVA

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: KissAndi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy egy Bt. társaság kültagja (aki egyébként EVA-s egyéni vállalk.) kilépésekor a vagyoni hozzájárulás visszafizetését miként kell a tag felé elszámolni. Kell-e valami igazolást adni róla, amit majd a saját bevallásában szerepeltet? (A visszafizetendő vagyoni hjár. összege megegyezik a befizetett vagyoni hj. összegével - többletbevétele nem származik) A Bt. egyébként a TAO alá tartozik. Illetve nekem melyik bevallásban kell szerepeltetnem ennek a kültagnak visszafizetett vagyoni hozzájárulását.

 Köszönöm előre is a segítségeteket!

 

KissAndi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. feb. 25, 2007 10:32 pm

Szai! csak egy példa: 

Elszámolás kilépõ kültaggal

Betéti társaság kültagja kilépési szándékát jelezte a társaság többi bel-, és kültagja felé. Kilépésével együtt kérte az elszámolását.
A kilépõ kültag vagyoni betétje 2.500 Ft készpénzbõl és apportból állt.
Nevezett kültag a társaság 18,89%-át birtokolja a vagyoni betétje és apportja alapján.
A betéti társaság 1992. 11. hó elsején alakult. 2002. 12. 31-én a saját tõke értéke 5.875.118 Ft. A kilépõ kültagot 18,89%-os tulajdoni részarányára tekintettel 818.897 Ft illeti meg a jegybanki alapkamattal történt számítás alapján.
Kérem szíves tájékoztatásukat arra vonatkozóan, hogy az elszámoláskor milyen %-os szja levonás terheli a kifizetést a kilépõ kültagnál?

Számomra nem egyértelmû, hogy az 5.875.118 Ft-os saját tõke és a 18,89%-os tulajdonrész figyelembevételével miként határozták meg, hogy éppen 818.897 Ft illeti meg a kilépõ kültagot a társaság vagyonából? Nem kizárt, hogy a kilépõ tagot a bt. vagyonából valóban ekkora rész illeti meg, ha ez már a tag vagyoni hozzájárulásával és a korábban teljesített apportjának értékével csökkentett vagyon összegét jelenti, de levelében a tagot megilletõ vagyonrész meghatározásának módjára nem tért ki, így ennek helyességét nem tudom elbírálni, de a leírtakból arra következtetek, hogy nem a következõkben röviden ismertetett eljárás szerint került megállapításra a tagot megilletõ vagyonrész nagysága.
A Jövedelemadó törvény 68. §-ában részletes rendelkezések találhatók a társas vállalkozás kilépõ tagja által megszerzett bevétel meghatározására, mind a vállalkozásból kivont jövedelem adóztatására.
A 68.§ (3) bekezdése kimondja, hogy a társas vállalkozás – ide nem értve az MRP szervezetet – vagyonából a magánszemély által tagi jogviszonyának megszûnése következtében, arra tekintettel megszerzett bevételbõl az a rész, amely meghaladja az értékpapír megszerzésére fordított érték (jelen esetben a vagyoni hozzájárulás és az apport értéke) és a társas vállalkozás kötelezettségeibõl a magánszemély által – a jogviszony megszûnésével összefüggõ elszámolás keretében – átvállalt kötelezettségek együttes összegét, a magánszemély jövedelmének minõsül.
A bevételt és a magánszemély által átvállalt kötelezettségek értékét a társas vállalkozásnak a számvitelrõl szóló törvény elõírásai szerint vezetett nyilvántartásainak megfelelõen kell megállapítani. Az átvállalt kötelezettségek alapján teljesített kiadást a késõbbiekben a jövedelem megállapításánál költségként nem lehet elszámolni.
A kilépõ tag esetében az értékpapír megszerzésére fordított értéket az árfolyamnyereségbõl származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések szerint kell meghatározni.
A vállalkozásból kivont jövedelem után az adó mértéke 20 százalék.
Ha a tagot a kilépéskor megilletõ vagyonrész nem pénzben, hanem eszközben kerül számára kiadásra, és az eszköz elszámoláskor figyelembe vett értéke (nyilvántartási értéke) nem éri el az eszköznek a jövedelemszerzés idõpontjára vonatkozó szokásos piaci értékét, a jövedelem meghatározásakor a szokásos piaci értéket kell bevételnek tekinteni [Szja tv. 68. § (7) bekezdés].
Az adót a kifizetõ a jövedelemszerzés idõpontjában (a kifizetés, a juttatás napján) megállapítja, levonja, és az adózás rendjérõl szóló törvény elõírásainak megfelelõen bevallja és megfizeti. A jövedelem tekintetében a társas vállalkozást kell kifizetõnek tekinteni. Ha a vagyonkivonás nem pénz formájában történik, akkor az adót a kifizetõ nem tudja levonni. Ekkor a magánszemély ezen adókötelezettségének az év végi személyi jövedelemadó bevallásában az önadózásra vonatkozó rendelkezések alkalmazásával tesz eleget.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. feb. 25, 2007 10:52 pm

Andi!

A kilépő taggal el kell számolni a kilépéskori vagyoni állapotnak megfelelően. Az elszámolás a kültag vagyoni hozzájárulásának arányában történik. A bevitt vagyoni hozzájárulás értéke adómentesen kerül kifizetésre, az e feletti vagyoni térítés adóköteles. Ha csak a vagyoni befizetésének megfelelő értéket kapott a kültag az elszámolás során, akkor nem keletkezett jövedelme és a bevallásába sem kell beállítania.

A betéti társaságnál a vagyoni hozzájárulás összege nem változik (a kültag vagyoni hozzájárulása helyett a BT-é a vagyon, mert a Bt "vette azt meg"), a pénzeszközöd fog csökkenni, amennyiben készpénzben fizette ki a BT a kültagot. Amikor a Bt-be belép egy új kültag, akkor a BT által visszavett vagyon átkerül az új kültag nevére.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: KissAndi » vas. feb. 25, 2007 10:58 pm

Szia!

Kiegészítésül, még annyit, hogy a bel-és kültag 30-30 ezer Ft-tal járult hozzá a cég alapításához. A kültagnak személyes hozzájárulása nem volt, általa nem jutott bevételhez a cég. (Egyébként a beltag klen családtagjáról van szó) Jelen pillanatban a saját tőke értéke 2.776.000Ft. Ha a kültag lemond az őt megillető tulajdoni hányadról (és ezt írásba is adja) akkor megtehetem, hogy csak a belépéskori 30 ezer Ft-ot fizetem neki vissza. Hangsúlyozom, a cég életében nem vállalt aktív szerepet a tag, bevételt csak a beltag produkált.

Köszönöm a segítséget!

KissAndi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. feb. 25, 2007 11:06 pm

Teljesen közömbös, hogy dolgozott-e személyesen a kültag a Bt-be, vagy sem. a 2776/e Ft 5o%-a őt illeti meg, mint tőkebefektetőt.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » hétf. feb. 26, 2007 9:13 am

Alakítsák át kft.-vé majd adja el valaki másnak a tulajdoni részesedését. Ha 30 ezerért értékesíti, akkor nincs adóköteles jövedelem.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: winzol » hétf. feb. 26, 2007 10:06 am

Még az az érdekes,hogyha a kültag kilép, aki kap pl 2M ft-ot hogyan adózik utána, tekintve hogy a kültag a társaság alapításakor belépett pl 10e Ft-tal.Van ezen példa szerint 1.900e FT|| jövedelme mint vállalkozásból kivont jövedelem, ami 20%-al adózik mint k.adózó jöv, de erre már 2007.01.01-től ha jól tudom 14% eho is rakódik.Jój tudom? winzol 
winzol
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » hétf. feb. 26, 2007 2:56 pm

Jól tudod!
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. feb. 26, 2007 5:49 pm

Winzol!

Nem jól tudod. A kilépő tag jövedelme nem vállalkozásból kivont jövedelem, hanem árfolyamnyereségből származó jövedelem. Az adómérték nem 2o%, hanem 25% az árfolyamnyereségből származó jöv. adóterhe. A 14% eho-t az árfolyamnyereségből származó jövedelem után is meg kell fizetni.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kilépő kültaggal kapcsolatos teendők

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » hétf. feb. 26, 2007 6:42 pm

Ez nem a 68.§ (3) szerinti eset? Akkor ugyanis mégiscsak vállalkozásból kivont jövedelem.
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron