Adófórum

Adózási és számviteli információk

osztalék felvétel

EVA

osztalék felvétel

HozzászólásSzerző: Szappanosné1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözlök mindenkit !

Az Adózónán olvastam , hogy bevételi nyilvántartást vezető eva-s társaságból bármikor ki lehet venni az osztalékot , kivéve ha alkalmazottként munkabért , megbízási díjat , vagy személyes közreműködőként tagi jövedelmet veszünk fe.Kérdésem a következő . Én kültagként munkaviszonyban állok az eva-s bt-ben és így munkabért kapok.Akkor én nem vehetek fel osztalékot ? Vagy ha igen akkor hogyan és mikor ?

Köszi előre a válszokat.

Szappanosné1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

osztalék felvétel

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. okt. 14, 2009 7:37 pm

Szia!

Ezen a fórumon már folyt erről eszme-csere. Olvasd el az alábbi topikot:

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/17253/eva-beveteli-nyilvantartas-osztalek-kifizetese?wa=OPBTI0908

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

osztalék felvétel

HozzászólásSzerző: tevike » csüt. okt. 15, 2009 5:50 am

A bt. könyvelője mit mondott?
tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

osztalék felvétel

HozzászólásSzerző: Szappanosné1 » csüt. okt. 15, 2009 5:04 pm

Köszönöm 1 madora 100 a tippet , elolvastam. A beszélgetésben olvastam ugyanazt a mondatot melyet én is leírtam, de szerintem nem volt rá válasz. Tehát 2009-től ha munkabért kapok a cégtől kültagként akkor mi van ? Mi ez a kivéve rész ami rám vonatkozik.

2 Tevike .Könyvelőnk nincs , mert ügynöki tevékenységet végzünk a cégben , évi 12 db számlával . A bérszámfejtést programmal én magam elvégzem , a nyilvántartásokat vezetem , az adókat bevallom.Könyvelő barátunk nem tudott a kérdésre válaszolni.

Szappanosné1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

osztalék felvétel

HozzászólásSzerző: tevike » csüt. okt. 15, 2009 5:53 pm

Szia!

A munkabér az elvégzett munkáért jár, az osztalék a befektetett tőke után. Én nem hallottam arról, hogy  a kettő kizárja egymást. Mi régen mindkettőt fizettük és nem volt probléma. Akkor lehet gond, ha az osztalék messze meghaladja a munkabér összegét vagy túl nagy a befektetett tőkéhez képest. Ilyenkor mondhatják azt, hogy a munkabér van így felvéve. 

tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

osztalék felvétel

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 15, 2009 8:01 pm

Szia!

A munkabér munkaszerződés alapján az elvégzett munkáért jár. Az osztalék viszont más, az a befektetett tőke arányában a társaság nyereségéből a tagnak járó rész, ha a társaság úgy dönt, hogy a nyereséget kifizeti a tagoknak.

Tehát a munkabér felvétele nem zárja ki az osztalékfizetést. A társaság tagjainak kell a tagok gyűlésén megállapítani az év eredményét (bevételek - költségek - eva- iparűzési adó= nyereség), és eldönteniük, hogy ezt a nyereséget kifizetik-e a tagoknak, vagy pedig nem, hanem a cég további működése érdekében benn hagyják.

Erről határozatot kell (írásban) hozniuk. A nyereségből a tagok általában a befizetett tőke arányában részesednek, erről a társasági szerződés rendelkezik, azt kell megnézni. Ha nem ír mást, akkor a tőke arányában, azaz ha a teljes jegyzett tőke 100.000 Ft, és ebből a kültag része is meg a beltag része is 50-50%, akkor az osztalék is ilyen arányban oszlik meg közöttük.

Példa: Éves bevétel 1.000

Le: eva: 25% :     -250

Le: költségek (bér, járulékok, iparűzési adó, bankköltség, stb.): 600

Nyereség, ami osztalékként kifizethető: 1000-250-600= 150. Ezt lehet a tagok között felosztani osztalékként.

Üdv:Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég