Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

EVA

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: herkulesminusz » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kérdésem a következő lenne: ha a tavalyi évben keletkezett és leadózott Evás bt.-m bevételét szeretném felvenni azt az idei évben szabadon megtehetem (mivel túl vagyunk már a mérlegen), vagy speciális szabályok vonatkoznak, esetleg meg kell várnom a következő osztalékfizetést? A bt. sajnos valoszinűleg kettős könyvelést vezet, és nem tudok róla, hogy a könyvelőm a tavalyi évben tett volna vmit annak érdekében, hogy az összeg osztalékként kifizethető legyen - mármint ha egyáltalán szükséges lett volna vmit tennie ennek érdekében...

herkulesminusz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » vas. aug. 09, 2009 3:36 am

Szia ! A Bt az Evába lépéskor választhat, hogy az Eva tv. szerinti bevételi nyilvántartást, vagy a kettős könyvvitel szerinti nyilvántartás vezeti. Ha a bevételi nyilvántartást választja az evás Bt., akkor csak a teljesítésről kibocsátott számlák alapján a pénzügyi teljesítésekről vezet nyilvántartást .A költségszámlákat 2009-től neki is kötelező megőrizni ! A bevételi nyilvántartáshoz nem előírás a bank és a pénztárkönyv vezetése ebben az utóbbi esetben, így a felvett összegekről sem kell külön nyilvántartás. Az osztalék tagok közötti felosztásáról minden évben dönteni kell, erről taggyűlési jegyzőkönyv készítése javasolt (tagok szavazati arányára tekintettel). Ha ilyen a nyilvántartás, akkor nyugodtan kivehető az osztalék, csak írjatok jkv-et. Más a helyzet, ha kettős könyvvitel szerint vezeti a nyilvántartásait. Ekkor kötelező a mérleg és abban szerepelnie kell az osztalék összegének ! Ha a 2008 évi mérlegben szerepel, akkor kivehető az összeg, de nyilatkozni kell az ügyvezetőnek a cégbíróság felé, hogy a kifizetés nem veszélyezteti a hitelezők stb. érdekeit. A részletes szabályokat a Gt. tv. 133.§-a írja le Ha nem szerepel a mérlegben az osztalék, akkor nem vehető fel. Mentőőv: osztalék előleget kell fizetni,a 2009 évi eredmény terhére . Osztalékelőleget csak akkor fizethető a számviteli törvény szerinti közbenső mérleg alapján, ha a fedezetre vonatkozó szabályokat betartjátok, és az osztalékelőleg fizetésének lehetőségét a társasági szerződésetek is tartalmazza.. Nem felejtendő el az ügyvezető fizetőképességi nyilatkozata sem! Tehát nem mindegy , a könyvvezetés miatt. Üdv: K.Judit
Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: Robbanto » vas. aug. 09, 2009 4:20 am

Szia Judit!

Szerintem a bt esetében nem kell az ügyvezetőnek hitelezővédelmi nyilatkozatot tennie, azt csak kft esetében  értelmezi a jogszabály Gt 131. § (3):

(3) Az ügyvezetőnek írásban nyilatkoznia kell a taggyűlésnek arról, hogy a kifizetés nem veszélyezteti a társaság fizetőképességét, illetve a hitelezők érdekeinek érvényesülését. A nyilatkozat megtételének elmulasztásával történő kifizetéssel, illetve valótlan nyilatkozat tételével okozott károkért az ügyvezető a vezető tisztségviselőkre vonatkozó általános rendelkezések szerint felel. Az ügyvezető köteles a nyilatkozatot 30 napon belül a cégbírósághoz elektronikus úton benyújtani. A bejelentés nem jár illetékfizetési és közzétételi kötelezettséggel.

Üdv: Robbantó

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. aug. 09, 2009 4:22 am

Szia!

  

Nem a könyvelődnek kellett valamit tennie, hanem Nektek a társaság tulajdonosainak kellett egy taggyűlési határozatot hozni, hogy a 2008-as év eredményét osztalékként kifizetitek. Azt gondolom, hogy ha a könyvelő megkapta ezt az információt, akkor egészen biztosan megtette a szükséges lépéseket ahhoz, hogy ne legyen akadálya az osztalék kifizetésének.

 

De: lényegtelennek tűnő, azonban lényeges kérdés a „valószínűleg kettős könyvvitel” kérdése, tekintettel arra, hogy ebben az esetben mérlegkészítési és közzétételi kötelezettség is van, ahol az előbbiekben jelzett döntésnek, sőt magának a taggyűlési határozatnak is beküldésre kellett kerülnie a cégszolgálat részére.

 

Tehát nincs más teendőd, mint elővenni az általatok hozott és aláírt taggyűlési határozatot és a kapcsolódó mérleget. Amennyiben a mérleg szerinti eredmény sor üres  – akkor a könyvelőd jelölte az osztalékfizetési szándékot és egy feljegyzés kíséretében kifizethetitek a 2008-as eredményt.

 

Ha mégsem jók az emlékeid és bevételi nyilvántartást vezettek, akkor ne keress mérleget, csak egy feljegyzéssel fizessétek ki a társasági szerződésben meghatározottak szerint az EVÁ-val adózott eredményt.

 

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. aug. 09, 2009 4:26 am

Szia Robbantó!

Teljesen jogos a megállapításod. A nyilatkozat csak KFT-kre vonatkozik  Bt-knél az nem ügyvezető nem értelmezhető.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: Robbanto » vas. aug. 09, 2009 4:32 am

Szia Zsuzsa!

Csak egy kérdés: Ti hogyan oldjátok meg az elektronikus beküldést Kft esetében?

R

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. aug. 09, 2009 4:36 am

Mármint az ügyvezetői nyilatkozat beküldését?

Ügyvéden keresztül.

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: Robbanto » vas. aug. 09, 2009 4:39 am

Igen. Akkor ti sem váltottátok ki az e aláírást.

Üdv R.

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. aug. 09, 2009 5:07 am

Nekem egyetlen érintett cégem sem volt "vevő" rá, talán ez a nyilatkozat még kicsi kényszerítő erő illetve macerásabbnak,költségesebbnek tűnik, mint az ügyvéd - de igazából nem vizsgáltam az okokat. 

Tavaly év végén egyik cégem a december végén történő nyilatkozatát (visszadobták és felhívták a figyelmünket, hogy ez a módosítás - mármint az ügyvezetői nyilatkozat elektronikus formában - december 27-én életbelépett, szemben az emérleggel) -szóval sziveskedjünk már enyilatkozatot beküldeni. 

Akkor alaposan utánanéztem a kérdésnek, mert bosszantot az elszakadása a mérlegtől ill. az még jobban az, hogy elég "alattomos" módon volt elrejtve a módosítások között, nem volt sem a szakmai sajtóban vagy egyetlen szakmai oldalon sem "megvezetve" a kérdés, mi több az egyes cégbíróságok is eltérően fogadták a nyilatkozatokat - no ekkor elmontam minden érintettnek és az mondta mindenki, hogy akkor ügyvéd. Ebben maradtunk. A kifizetéshez letesszük az ügyvéd visszajelzését a beadásról és kész.

Zs.

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tavalyi EVÁzott osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: herkulesminusz » vas. aug. 09, 2009 8:28 am

Köszi a válaszokat, kicsit pontatlan volt a kérdésem (éjjel f2), bár azért nagyrészt kapiskálom már a lényeget. 

Összegezve tehát: tavaly volt a cégnek x bevétele, ebből ugye az EVA után maradt 0.75x (IPA-t nem számolva). Mivel 99%-ban biztos vagyok hogy sajnos kettős könyvelést kell a cégnek vezetnie (én itt a fórumon olvastam először hogy van a bevételi nyilvántartás verzió egyáltalán) osztalékként kivehettem volna év végén, miután a könyvelő ezt a mérlegben kivezeti, és taggyűlési határozatgot készit osztalékkifizetésről, valamint egy megfelelően lejattolt ügyvéddel (mert ugye földi halandó ilyet nem tehet) leadatok egy nyilatkozatot a cégbíróságon, hogy ez nem veszélyezteti a cég működését. 99%-ig biztos vagyok benne, hogy ezt nem tette meg, mivel ilyent tőlem nem kérdezett, vagyis valószínűleg bennmaradt eredménytartalékként. Ha jól értem az itteni és a többi válaszból még mindig lenne egy lehetőségem, az osztalékelőleg - ha ennek lehetősége a társasági szerződésben említve lenne. Nincs egy szó se, most néztem meg. Ha lenne említve akkor készíttethetnék egy köztes mérleget a könyvelővel, nyilatkozatot az ügyvéd felé, továbbá taggyűlési határozatot és a 2009-es bevételek erejéig vehetnék fel előleget - ilyen momentán még nincs, majd év végén várható, csak a 2008-as bevétel, amihez meg nem nyúlhatok.

Ezek szerint ha jól értem bukta van, ehhez a pénzhez nem nyúlhatok, maximum a következő mérleg után, ha a könyvelőm ezt - mármint az előző évi eredménytartalékot, és az idei EVÁzott nyereséget - osztalékkifizetésre jelöli benne. Mármint remélem kifizethetem egyáltalán magamnak a 2008-as adózott eredményt is, nem csak a reménybeli 2009-est?

Ha mégis hozzányúlnák, mert nem lenne más, elégséges anyagi forrásom nagyon vastagon kiszurnák magammal, ugyanis egy esetleges APEH ellenőrzéskor ezen kedves emberek ezt jövedelemnek minősítenék, ami után nem fizettem SZJA-t, valamint - mivel nyugdijas vagyok - megvonnák a nyugdíjamat, tekintettel az így előállott jövedelemre, ami meghaladta a minimálbér 12x-ét.

Mi a véleményetek jól értelmezem az előállott helyzetet?

 

herkulesminusz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég