Adófórum

Adózási és számviteli információk

Pénztárgéppel történő nyugtaadás

EVA

Pénztárgéppel történő nyugtaadás

HozzászólásSzerző: sisan » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, a pénztárgéppel történő nyugtaadás lelkivilágában gyakorlottak és tájékozottak segítségét kérem ezúton, az alábbiakra vonatkozóan:

Részlet az AEÉ 2006/12 számban megjelent, a pénztárgéppel történő nyugtaadásra kötelezett üzletben történő előlegfizetés elszámolásáról szóló 2006/93 Adózási kérdésre adott válaszból:

"Tekintettel arra, hogy a pénztárgép a 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet 2. § (2) bekezdése szerint nemcsak nyugtaadásra, hanem a készpénzforgalom, illetve a készpénz-helyettesítő eszközzel történő bevételek regisztrálására is hivatott berendezés, ezért olyan üzletben, amelyre pénztárgép használati kötelezettség vonatkozik, valamennyi készpénz, illetve készpénz-helyettesítő eszközzel történő befizetési forgalmat, beleértbe az előleg fizetését is a pénztárgépben rögzíteni kell."

Fentiek alapján a kérdésem az, hogy az eredetileg nem készpénzes, hanem átutalásos fizetési móddal kiállított számlára napokkal később készpénzzel történt részkiegyenlítést a pénztárgépbe be kell-e ütni? (pl 500 ezres számlából kiegyenlítenek 200 ezer Ft-ot)

(Nagyértékű árukat értékesítő üzletekben, ahol kötelező a pénztárgép használata, gyakran előfordulhat a  kérdésben szereplő eset, pl. használt autókereskedelem
http://www.adoforum.hu/?topic_id=367&fejezet=60&alfejezet=14&channel_id=12

Ha nem kell beütni a pénztárgépbe, az ellent mond a fenti idézetben foglaltaknak.

Ha be kell ütni, milyen áfa-gyüjtőbe ? Elvileg a számla 20% áfával lekönyvelendő, tehát, gondolom,  a pénztárgépben 20%-os áfaként már nem szerepelhet. Mi ilyenkor a nyugta sorsa ? A napokkal ezelőtt kiállított számlához kell tűzni a részkiegyenlítést ?

 

Továbbá, az adóhatósági ellenőrzések mire vonatkoznak ? Csak a nyugtaadás teljesítésére, vagy kasszazárásra is sor kerülhet, ahol esetleg ellenőrzik, hogy a kasszában lévő pénz egyezik-e a pénztárgép szerinti egyenleggel ? Van-e valós kockázata annak, ha az induló váltópénzt a napi nyitáskor nem ütik be a pénztárgépbe ?

 Köszönettel:

                         sisan

  

 

 

sisan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénztárgéppel történő nyugtaadás

HozzászólásSzerző: sisan » szer. feb. 14, 2007 4:21 am

Kérdésemet bravúrosan a EVA-ba küldtem, ha van rá lehetőség, kérem az áfába áthelyezni. 

 

Köszönettel, 

              sisan             

  

sisan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénztárgéppel történő nyugtaadás

HozzászólásSzerző: csibus » szer. feb. 14, 2007 2:37 pm

Igen, minden kp-s forgalmat be kell ütni a pénztárgépbe, tehát a részteljesítést is.

A ti pénztárgépetekben nincs 0 áfakulcs lehetősége?

Mert ha nincs, akkor nem tudod beütni. Akkor ebben az esetben egy erre használatos külön bevételi pénztárbizonylattömböt kell rendszeresíteni és ezeket a pénzeket külön is kell kezelni a pénztárgép pénzétől.

Ezt a készpénzkezelési szabályzatodban tudod rögzíteni.

Az apeh-ellenőrzések most a szabályzat meglétét, a szbályzat betartását ellenőrzik elsősorban, nyugtaadási ellenőrzés is lehet, az volt mindig is. És igen, rovancsolhatják a készpénzállományt is.

Kérdezed, hogy van-e kockázata, hogy nem ütik be a nyitó váltópénzt? Én azt mondom, hogy bármi előfordulhat, mert csak az nem hibázik, aki nem csinál semmit. Nem valószínű, hogy nem tűnik fel a pénztárosnak, de attól még előfordulhat.

csibus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Pénztárgéppel történő nyugtaadás

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. feb. 14, 2007 2:50 pm

Az APEH ellenőrzési irányelvekben most kiemelték a pénzkészlet ellenőrzését is a kiadott nyugtákhoz viszonyitva. Eddig ilyen elvétve fordult elő.   
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pénztárgéppel történő nyugtaadás

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. feb. 14, 2007 4:28 pm

Sisan!

Szerintem a külön bevételi pénztárbiznylatos módszert nem fogadja el egy ellenőrzés, ha az üzletben fizetik be a részteljesítést készpénzben. Gondolj csak bele, ha pld.áramszünet van, akkor nyugtát adsz a vevőnek és utána a nyugta végösszegét is be kell ütnöd a pénztárgépbe, miután a pénztárgéped ismét működőképes lesz.

A kérdéses esetben mindenképpen be kell ütni a gépbe a részteljesítést is, természetesen egy külön gyűjtőbe, amelynek nincs áfa tartalma. A napi záráskor bedig e gyűjtőben szereplő összeg mellé oda kell írni a kimenő számla sorszámát és a vevő megnevezését, mert ennek hiányában nem lehet kivezetni a vevő analítikában szereplő követelést.

A számviteli politikában pedig le kell írni ennek a külön gyűjtőnek a szerepét és hasznáálatának módját.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Pénztárgéppel történő nyugtaadás

HozzászólásSzerző: sisan » szer. feb. 14, 2007 10:52 pm

Köszönöm a kérdésekra adott válaszokat.
sisan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron