Szia Anna!
Szerintem elsősorban gond van a szerződéssel. Mert vagy devizában állapodnak meg, és akkor azt is kell számlázni, és abban is kell a számlát kiegyenlíteni, vagy egy valamilyen bank valamikori árfolymán átszámított x devizának megfelelő forintban állapodnak meg, és akkor annak megfelelően kell számlázni.
De itt nem lehet eldönteni a szerződésből (ahogyan a kérdésből látom), hogy végülis miben állapodtak meg? Forintban? Devizában? Vagy egy adott napi árfolyamon x devizának megfelelő forintösszegben? Tehát a szerződést szerintem mindenképpen módosítani kell.
Ha jól értelmezem, a Bt. bevételi nyilvántartást vezet. Ekkor, ha a szerződés és a számla devizára szól, az EVA-törvény (2002.évi LXIII.tv.) 6.§ (8) szerint:
(8) Ha a bevételt külföldi fizetőeszközben fejezték ki, akkor az átszámításhoz azt az utolsó, a bizonylat kibocsátásának napján - más esetben a bevétel megszerzésének a napján - érvényes, az adott külföldi pénznem valamely egységének forintban kifejezett eladási árát kell alkalmazni, amelyet belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet devizában jegyez. Abban az esetben, ha az adott külföldi pénznemnek ilyen jegyzése nincs, a forintra történő átszámításhoz azt az adott külföldi pénznem valamely egységének euróban kifejezett értékét kell alapul venni, amelyet a Magyar Nemzeti Bank a bizonylat kibocsátásának napját - más esetben a bevétel megszerzésének a napját - megelőző naptári negyedévre vonatkozóan tesz közzé.
A 7.§ rendelkezései szerint a bevételi nyilvántartásos Bt-nél a bevétel megszerzésének időpontja:
(2) Pénz esetében a bevétel megszerzésének időpontja az átvétel, a jóváírás napja. Dolog, értékpapír, váltó, csekk és más hasonló okirat esetében a bevétel megszerzésének időpontja az átvétel, dematerializált értékpapír esetében az értékpapírszámlán való jóváírás napja.
(7) A bevétel megszerzésének időpontja - a (2)-(6) bekezdésben foglaltaktól eltérően - a bizonylat kibocsátásának napját követő 30. nap, ha az adóalany a bevételt a (2)-(6) bekezdés szerint eddig az időpontig még nem szerezte meg. Bizonylat módosítása esetén, az általános forgalmi adóról szóló törvénynek a számlázásra vonatkozó X. fejezetében előírtaknak megfelelően kibocsátott bizonylat kibocsátásának napján kell a bevételi nyilvántartást a módosítás összegével értelemszerűen módosítani.
Azaz a jóváírás napján (vagy a szla dátumát követő 30. napon) érvényes árfolyamon kell átszámítani a devizában megszerzett bevételt, mégpedig a vállalkozás által választott pénzintézet árfolyamán.
Ha viszont a szerződés nem devizára szól, és nem is abban fizetnek, akkor forintben kell számlázni, és annyi Ft-ot kell megfizetnie a megbízónak, amennyiről a számla szól.
Üdv: Böbe