Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

EVA

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: djudit11151 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Újra kérdeznem kell Tőletek, ugyanis jártam ma egy könyvelőnél, és teljesen más dolgot mondott, mint ahogy én azt eddig tudtam. A helyzetem a következő:

Van egy Bt-m, ami számviteli törvény hatálya alól tért át EVA-ra, azon belül is a bevételi nyilvántartás vezetésére. Eddig én úgy tudtam, hogy mivel bevételi nyilvántartásos EVA-s lettem, nem kell kettős könyvelés, így nem tartozom a számviteli törvény hatálya alá, s így a társasági szerződésemnek sem kell tartalmaznia az osztalékelőlegről semmit, azaz levehetem bármikor a cég pénzét, azaz kifizethetem a tagoknak x-x arányban.

De! Ma egy könyvelő nekem azt mondta, hogy aki kettős könyveléses Bt volt, s így tért át a bevételi nyilvántartásra, az ugyanúgy kettős könyvelés szerint könyvel (arra hivatkozott, hogy 2009. januárjától van ez így), azaz igaz, hogy könnyebben, számla lefedezése nélkül kiveheti, illetve kioszthatja a pénz bevételét (az adók megfizetése után), de ezt csak akkor teheti meg, hogyha azt a társasági szerződése az osztalékelőlegről nyilatkozik (ami logikus).

Kérdésem: én eddig úgy tudtam, és a mostani könyvelőm sem mondott mást, hogy most nem kettős könyvelés szerint könyvelnek nekünk, azaz nem tartozik a sztv. hatálya alá, stb, stb.. 

Ez azért fontos nekem, mert a társasági szerződésem nem nyilatkozik az osztalékelőlegről semmit sem, s már vettem ki pénzt a cégből.

Másik: ha tényleg így van, akkor valamilyen úton módon, pl. kölcsönnel, nem tudom kiadni a pénzt év közben is? Ekkor kell valamilyen plusz adót fizetnem (a 25%-os eva-n, és a 2%-os ip.üz.adón kívül)?

 

Köszönöm a segítségeteket mégegyszer!! Judit

djudit11151
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: fenyvesjanosne » kedd márc. 31, 2009 3:16 pm

 

 

   Szia !

  Szerintem az a könyvelő akinél ma jártál, téved. Ha bevételire jelentkeztél be, akkor nem kell kettőst könyvelni, csak számlagyűjtési kötelezettséged van, és a bevételedről vezeted a nyilvántartást.  Tehát minden számlát el kell rakni, a bevételről kell csak kimutatás, és ha van alkalmazott akkor a bérrel kapcsolatos összes előírás szerinti analitika.   Mari 

fenyvesjanosne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » kedd márc. 31, 2009 4:02 pm

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd márc. 31, 2009 4:48 pm

Egyetértek Mari és Olga válaszával. Sajnos vannak hozzá nem értő könyvelők, de nézd meg, hogy mire lettetek bejelentve.

A Bt választhat, hogy bevételi nyilvántartásal, vagy továbra is a kettős könyvvitellel vezeti nyilvántartásait Evás adóalanyként, a jobb ha a bevételit választja.Ekkor a számviteli tv-ben előírt házipénztár és egyéb szabályzatok nem vonatkoznak rá.

A banknál arra kell ügyelni, hogy kizárólag a vállalkozás érdekében felmerült költségeket szabad kifizetni a számláról. utólagos ellenőrzés, ha mást talál, akkor azt jövedelemkivétként megadóztatja. 

 Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: djudit11151 » kedd márc. 31, 2009 5:06 pm

Sziasztok,

nagyon szépen köszönöm a válaszokat, engem picit sokkolt, amikor ma beszéltem egy új könyvelővel (ugyanis váltani szeretnék), és nem nagyon értettem, hogy mi ez az új eltérés attól, ait eddig tudtam. Ha ez így van, akkor elgondolkozom azon, hogy őt válasszam-e.

Akkor, ha jól értem rosszul mondta nekem a könyvelő. Csakhogy tisztán lássak:

- én kettős könyveléses bt voltam, s így mentem át bevételi nyilvántartásba, a fickó, az új könyvelő azt is mondta, hogy már nem mehet át simán a kettős könyveléses bt bevételi nyilvántartásba, csak azok mehettek át eddig, akiknek nem kellett kettős köbyvelés a bt-hez

- de akkor Ti is úgy tudjátok, hogy nincs ilyen 2009-es törvény, hogy a bevételi nyilvántartásosoknak is kettős könyvelés kell, hanem van olyan bevételises, aki nem kettős könyveléssel könyvel

- 2009-től én azt a törvényt tudtm, hogy kötelező gyűjteni a számlákat, de mást nem.

 

Nem értem, hogy miért nem egyértelmű ez minden könyvelőnek, mert eddig kb. 4-el beszéltem, de kevés volt a véleményükben a közös. Mégegyszer köszönöm! Üdv, Judit

djudit11151
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd márc. 31, 2009 5:16 pm

Szia Judit!

Hogy miért nem egyértelmű ez minden könyvelőnek? Azért, mert vannak jó könyvelők és "mekk mesterek" ebben a szakmában is, mint bármelyik másikban - sajnos.

Ezek a könyvelők könyvelnek jellemzően "irreálisan" alacsony áron, mert tömegcikk az ügyfél náluk.

Ahogy a lányok már írták előttem a Bt-k választhatnak az áttéréskor, hogyy bevételi nyilvántartást vezetnek vagy maradnak a kettős könyvvitel hatálya alatt. Nem zavarlak bele a kettős szabályaiba - a lényeg hogy amit tudtál -az helyes információ. Idén semmi más nem változott csak számlagyűjtési kötelezettség van/lett ill. a cégautó adó változott (ha van a cégben). A többi változatlan- jól tudod. (Egy pontosítás: az IPA 1%, mert az alap 50%-a az eredetinek)

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: djudit11151 » kedd márc. 31, 2009 5:40 pm

Szia Zsuzsa,

hm, érdekes :-). Persze-persze, ez minden szakmában így van, de ez mégis csak azért fontosabb (egy picit), vagy kiélezettebb, hiszen az apeh akkor, ha pl. büntet (mert én, ha kettős könyvelésként könyvelek, s kivezsek pénzt, de erről nem szól a társasági szerződésem), akkor annak ki vállalja a pénzügyi vonzatát?

Egy dolgot nem értek csak: ha én, mint egy mezei kezdő felkeresek találomra egy könyvelőt, megtetszik, megbízom, hogy könyveljen a cégemnek, akkor mi alapján döntöm el, hogy jó? És pláne azt, hogy szakmailag? Hisz ezt az eva-bevételi mizériát kb. 1 hónapja hajtom, hogy kiderítsem az igazat, miközben ezt a könyvelőnek kapásból kellene tudnia (vagy, ha nem, akkor utána néz), s nem bezavarni a málnásba, s az ellentétjét állítani. Hisz a cég pénzügyi részét ő viszi. Na mindegy... ez van, jól meg kell választani, hogy kit bízunk meg.

Köszönöm és üdv, mindenkinek, Judit.

djudit11151
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd márc. 31, 2009 6:00 pm

Judit!

Egyetértek Veled ill. megértem az "indulataidat". Én személy szerint abszolút nem vagyok a másoknak pénzért kárt okozó könyvelők pártján- sőt.... csak arra próbáltam ráirányítani a figyelmedet, hogy van ilyen és ez a szakma sem kivétel - mint írtam : sajnos.

Semmi nem véd meg a rossz könyvelőtől, de talán intő jel lehet az irreálisan alacsony ár, a nem gondozott partnerkapcsolat, a gyakran előforduló tévedés, stb. Viszont én azt is gondolom, hogy a cégvezetőnek is "illik" ill. nem árt globális információval rendelkeznie a számviteli/adózási feladatokra vonatkozóan - különös tekintettel a dolgok pénzügyi vonzatára illetve arra, hogy eredményes munka csak aktív partnerek között létezik. Szerintem.

A szakmában az okozott kárért a könyvelő felel akkor, ha egyértelműen bizonyítható, hogy a kár (büntetés)  az Ő mulasztásából keletkezett.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd márc. 31, 2009 6:14 pm

Közelmúltban volt egy esetem. Az ismerősöm megkért, hogy vállaljam el a könyvelését, bevételi nyilvántartás, Eva.

Sokat segített , ezért igent mondtam, mert panaszkodott a könyvelőjére. Évvégén a bevallásnál kiderűlt, hogy nem is Evás, csak azt fizettette be vele a "könyvelő". Szerencsére dec 20-a előtt 1 nappal be is léptettem, most már Evás. A számláit eldobálta, hogy nem kell, így évvégén hidegzuhany , le kellett a bevételt minimális kölltséggel adózni számlák hiányában.Nem is akarta elhinni, hogy 1-es adószámmal csak alanyimentes lehet, mert ezt nem minden vállalkozó tudja.

Engem ledöbbentett az ügy , és az, hogy valaki hogyan képes embereket a tudatlanságával megvezetni. Ez a szakma szégyene !

Szerintem gondold át, hogy kit bízol meg a feladattal.

Üdv: K.JUdit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Bevételi nyilvántartás vs. kettős könyvelés

HozzászólásSzerző: djudit11151 » szer. ápr. 01, 2009 4:52 am

Sziasztok!

Zsuzsa egyetértek veled, hogy nem csak a könyvelőnek, hanem az ügyfélnek is tisztában kell lennie a dolgokkal. Ma reggel felhívtam a könyvelőm, és megkérdeztem tőle, hogy ő hogy könyvel nekünk, msot hogy bevételis evások lettünk, és fogalma sem volt. Mondtam neki, hogy ne könyveljen kettős könyvelés szerint, mert nem tartalmazza a társaásgi szerződésünk az oszatlékelőleget, s nem is kell kettős könyvelés szerint könyvelni. Utána néz ???...???

Érdekes... egydologra lennék kíváncsi. Az a fickó is, aki megint összezavart egy törvényre hivatkozik, mely szerint ha kettős könyv. Bt. voltam, akkor hiába megyek át Eva bevételibe, akkor is ekttős könyveléses maradok. Ezt be tudnátok nekem linkelni, hogy melyik ez? Akárhogy is túrom a netet, sehol nem találok ilyet. Volt egyáltalán ilyen törvény? Az én mostani könyvelőm erre hivatkozik, hogy régen volt ilyen. 

Nagyon nagy segítség lenne, ha az orra alá tudnám nyomni, hogy régen így volt, de ma már nem, mert sehogy sem tudom vele megértetni, hogy nekem van igazam.

Üdv, Judit

djudit11151
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég