Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVÁ-s Bt ingatlan bérbeadás

EVA

EVÁ-s Bt ingatlan bérbeadás

HozzászólásSzerző: palmika » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, Itt a fórumon, és az adó kérdések és válaszok újságban is többször eset szó, hogy EVA alany, csak tárgyi adómentesen számlázhat ingatlan bérbeadást, neki nincs lehetősége a választásra. Az APEH telefonon is megerősített. Az ügyfelem más könyvelőket is megkérdezett, és mind, (számszerint 3) azt mondta hogy megállapodás kérdése. Ha esetleg van valakinek APEH állásfoglalás, elküldené nekem?

palmika@freemail.hu

Minden véleményt érdeklődéssel várok.

Köszi palmika

palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

EVÁ-s Bt ingatlan bérbeadás

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd márc. 31, 2009 12:04 pm

Szia Palmika!  Nincs már olyan, hogy "tárgyi" mentes, van a közérdekű..., egyéb sep.jell-re tekintettel mentes...   De egyébként félretájékoztattak:  Az ÁFA tv-ben az ingatlan bérbeadás az a mentes tevékenységek között szerepel.   Azok számolhatnak fel ÁFÁ-t az ingatlan bérleti díjra, akik kérték, vagy a tevékenység kezdésekor kérik az ingatlanbérbeadásra az ÁFA körösséget...   Az EVA adóalanynak nincs lehetősége ilyet kérni..

ÁFA tv:

Adó alóli mentesség a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel

86. § (1) Mentes az adó alól:

l) az ingatlan (ingatlanrész) bérbeadása, haszonbérbeadása.

(2) Az (1) bekezdés l) pontja nem alkalmazható:

a) a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás nyújtásának biztosítását szolgáló bérbeadásra;

b) a közlekedési eszköz elhelyezésének, parkolásának biztosítását szolgáló bérbeadásra;

c) az ingatlannal tartósan összekötött gép, egyéb berendezés bérbeadására;

d) a széf bérbeadására.

---------------------

Mint ahogy egy EVÁ-snak nincs lehetősége a változásbejelentőn sem olyasmiket jelölni, hogy Ő alanyi mentes akarna lenni, vagy éppen más, így nem tud nyilatkozni arra sem, hogy az általánostól eltérően Ő az ingatlanbérbeadásra ÁFA körösséget választ..

És mivel nem nem válszthat, az ingatlan bérbeadását (kivéve a kivétel) mentes az ÁFA alól  ÁFÁ-val számlázhatja.  És nem a két fél közös megállapodásán múlik, hogy valamit ÁFÁ-san, vagy mentesen kell számlázni.  Üdv.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EVÁ-s Bt ingatlan bérbeadás

HozzászólásSzerző: palmika » kedd márc. 31, 2009 12:20 pm

Szia Mazsi8

Ezt az utolsó bekezdést kifejtenéd?

 

palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

EVÁ-s Bt ingatlan bérbeadás

HozzászólásSzerző: adotanacs » kedd márc. 31, 2009 12:29 pm

Szia Palmika! Nekem is van EVÁ-s egyéni vállalkozóm, aki csak bérbead, az biztos hogy nem választhatja az ÁFA-t a bérbeadásra, a számláján "adó alóli mentes"-t tünteti fel. 

Semmiféle megállapodás nem lehetséges. Elképzelhetőnek tartom, hogy ha nem EVÁ-s ad bérbe, a bérbevevőjével megállapodhat hogy ÁFÁ-s legyen-e a bérleti dij,és  ennek megfelelően választ.  Üdv. Ani

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVÁ-s Bt ingatlan bérbeadás

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. ápr. 01, 2009 6:57 am

Szia Palmika!

Azért tettem be a 86§-us vonatkozó részét, mert ott ott van a kivétel is: pld-ul autógarázs, autóparkoló bérbeadása az az ÁFA tv. általános szabálya szerint sem mentes, attól, hogy az is ingatlan.....

Megállapodás dolga:  ha én EVÁ-s vagyok, s mondjuk irodaingatlant, vagy lakás adok bérbe akárkinek, akkor azt csak "ÁFA mentesen" számlázhatom, s a bérlő nem mondhatja nekem, hogy de neki jobb lenne ÁFÁ-san, oszt akkor állapodjunk már meg abban, hogy ÁFÁ-s.... mert az ÁFA kérdése az nem a szerződő felek megállapodásán múlik..

Ha én egy nem EVÁ-s Bt. vagyok, hanem ilyan Bt. aki ÁFA-s ÁFA adóalany mondjuk az általános szabályok szerint:  ha már korábban is volt ingatlanbérbeadási tevékenységem, amire nem kértem mondjuk legutóbb 2008.dec.20-ig, hogy 2009. január 01-től ÁFA körössé akarom tenni az ingatlan bérbeadásomat, akkor csak mentesen számlázhatom az iroda, vagy egyéb olyan ingatlan bérbeadást, ami nincs a kivételek között (86.§.(2).bek.).  Ha most akarnám elkezdeni ezt a bérbeadási tevékenységet, akkor a tevékenység bejelentésével egyidejűleg választhatom rá (ÁFA tv. 88.§) az ÁFA körösséget.  Ha a 88.§. szerinti ÁFA körösséget választottam már korábban, vagy most, amikor elkezdem ezt a tevékenységet.. akkor nyilván az irodabérleti díjat ÁFÁ-san fogom számlázni, akkor is ha ez nem pont a bérlő óhaja..

Viszont az EVÁ-s az nem nyilatkozhat az ÁFA tv. 88.§ vonatkozásában.  Üdv. 

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron