Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

EVA

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: juditdudra » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Mindenki!

Most 2009. január 1.től tértünk át az EVA-ra és választottuk a bevételi nyílvántartást (s nem maratdunk a számíviteli törvény hatálya alatt). Azzal tisztában vagyok, hogy az EVA (25%) és az iparűzési adó megfzetése után más kötelezettségünk nincs. Járulékaink nincsenek, mert mindkét alapítónak van mellette főállása, s alkalmazottaink sincsenek.

Az adók megfizetése után a bevétel kivételéről szeretnék érdeklődni. Mivel nem rendszeresen, hanem számlázástól függően, de általában 2-3 havonta érkezik jövedelem a cég számlájára, ezért hogyha a bevételi nyíilvántartás vezetését válsztottuk:

- akkor évközben vehetünk ki pénzt a számlánkról osztalékként vagy ez már osztalékelőlegnek számít? 

- ha pénzfelvétel lehetséges évközben, akkor minden felvételnél mérleget kell készítenem?

- én úgy tudom, hogy a költségek levonása, adók (iparűzési, eva, járulékok, ha van, stb.) megfizetése utáni pénz osztalékként kivehető, azt nem kell számlával fedezni.

- a társasági szerződsében nincs feltüntetve az osztalékelőleg fizetési lehetőség, mivel BT-ként indultunk, s erre nem gondoltunk, hogy majd átmegyünk EVA-ba.

- ha nem vehetek fel a bevételből, akkor csak évvégén tudom egyösszegben kifizetni?

- ha igen, azaz felvehetek évközben, amint érkezik bevétel a cég számlájára, akkor milyen jogcímen? Le kell azt papírozni, írnom kell róla egy megállapodást a társam s köztem, hogy ennyi összeget levettünk a cég számlájáról, ennyi s ennyi arányban?

Kicsit elkeseredtem, mert amikor átmentem EVA-ba erre nem is gondoltam, hogy az évközi pénzlevételnél komplikáció léphet fel. Arra gondoltam, hogy mivel a BT-nél mindent le kellett költségként írni, így ha EVA-s leszek, s a bevételi nyílvántartást vezetem, akkor könyebb dolgom lesz, mivel nem kell számlákat hoznom az elköltött pénzemről. Nekem ez lett volna a lényeg, hiszem a BT-mnek nincs dologi kiadása, így ha maradtam volna a kettős könyvelés alatt, nem tudtam volna kivenni a pénzt a cégből.

Köszönöm a választ, üdv Mindenkinek! Judit.

juditdudra
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: Panni49 » szomb. feb. 21, 2009 2:54 pm

Szia! A bevételi nyilvántartást vezető EVA -s Bt nem tartozik a számviteli törvény hatálya alá.
Nem kötelezett számviteli beszámolóra,mérleg készítésére sem,költségeit nem számolja el,de a költségszámlákat megőrzi.
Az adózott pénzét kiveheti mondjuk negyedévente,de én az év közben felvett összeget előlegnek minősíteném,mivel az EVA-s negyedévente előleget fizet,évvégén számol el a bevallásban.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. feb. 21, 2009 3:03 pm

Szia Judit! Sajád magad írod, hogy a Bt. bevételi nyilvántartást választott és nem tartozik a számviteli törvény hatálya alá.   Mivel nem tartozik a számviteli törvény hatálya alá  nem kell neki évesen sem számviteli tv. szerinti beszámolót készíteni....

Ugyanakkor a tagok el kell, hogy tudjanak egymás között számolni, legalább minden évet követően célszerű legalább annyit írni, hogy a társaság a tagokkal elszámolt, de célszerű lenne társasági szinten rendelkezni, hogy mi az elszőámolás módja, s esetleg a kötelező nyilvántartáson kívül csak saját célra vezessenek-e nyilvántartást, ha igen milyen módon.   (Évközben gyűjtik a ktsg számlákat, a bevételekről és az adókról nyilvántartást is kell vezetni. Azt is tudjuk, hogy alkalmasint az is bevételnek minősül, ami nem folyt be, továbbá az EVÁ-t bizonyos esetekben nem csak a számlázott EVA bevétel után kell megfizetni, hanem többet kell fizetni, ha kapcsoltnak számlázott ,stb.  

  Nem célszerű a bankszámláról utalgatni a tagoknak, mert könnyen azt mondhatják rá, hogy ez esetleg a személyes közreműködés díja...  a tagi személyes közreműködés díjának az SZJA-ját, stb. az EVA nem váltja ki.  Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » szomb. feb. 21, 2009 3:34 pm

Szia !

Akkor van lehetőség az évközi osztalékelőleg kifizetésére (amelynek nincs adóvonzata, és nincs mérlege bevételi nyilvántartásnál), ha ezt a Társasági Szerződésben rögzítettétek. Ezt meg kellen tenni és akkor negyedévente kivehetnéd. Arra ügyelni kell, hogy az Evás bankszámláról csak a vállalkozás költségeit fizetheted ki ! Semmi kártyás fizetés Tesco-ban, ha nem élelmiszerrel foglakoztok.

A számlákat ezévtől kötelező gyűjteni, könyvelni nem kell. Igy könnyen ellenőrizhető a bankból történő vásárlás is. A pénztárba ettől függetlenűl lehet kp. és ebből nyilván tudsz számlával vásárolni. Ezen a címen nyilván lehet pénzt kivenni, az óvatosság elvével.

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/16639/nyugdijas-eva-s-bt-lehetosegei-  ezt a témát olvasd el.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: juditdudra » szomb. feb. 21, 2009 9:42 pm

Sziasztok!

 

Először is köszönöm a válaszokat, de egy picit akkor félre érthető voltam. Fogalmazok egyszerűen, utcai nyelven:

- Ha ki akarom venni a pénzem osztalékként, mint EVA-s, aki bevételi nyílvántartást vezet, akkor azt simán megtehetem, minden hajcihő nélkül (leveszem a számláról, s nem utalom egy magánszemélynek)?

- Ezt  bármikor megtehetem, ha a bizonyos 25% (EVA adó) és a bevételem 50%-ának a 2%-a (IPA adó) utáni részt ki akarom venni? Évközben bármikor?

- S ha igen, akkor ez ugye nem minősül osztalékelőlegnek? S nem követek el bűnt, mivel a mi társasági szerződésünkben nincs ez rögzítve.

Szumma szummárum kivehetem-e a BT-mből a pénzt minden nemű cicó nélkül? Azzal tisztában vagyok, hogy céges kártyával nem megyek Tescoba, mivel informatikai cégről van szó. S csak a cég ügyeit intézzük, stb. Gyűjtjük a számlákat, hisz kell, könyvelőnk van, aki könyvel, stb..A pénzkivételről érdeklődnék csak csupán. 

 

Köszönöm a válaszokat, Judit.

juditdudra
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: juditdudra » szomb. feb. 21, 2009 9:55 pm

Sziasztok, 

kicsit okosodtam még, s ezt találtam:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

133. § Két, egymást követő számviteli törvény szerinti beszámoló elfogadása közötti időszakban - ha a társasági szerződés azt megengedi - a taggyűlés osztalékelőleg fizetéséről akkor határozhat, ha
a) a számviteli törvény szerinti - e célból készített - közbenső mérleg alapján megállapítható, hogy a társaság rendelkezik az osztalék fizetéséhez szükséges fedezettel; azzal, hogy a kifizetés nem haladhatja meg az utolsó számviteli törvény szerinti beszámoló szerinti üzleti év könyveinek lezárása óta keletkezett eredménynek a számviteli törvényben foglaltak alapján megállapított, illetve a szabad eredménytartalékkal kiegészített összegét és a társaságnak a számviteli törvény szerint helyesbített saját tőkéje a kifizetés folytán nem csökkenhet a törzstőke összege alá, továbbá
b) a tagok vállalják az osztalékelőleg visszafizetését, amennyiben utóbb a számviteli törvény szerinti beszámoló alapján - a 131. § (1) bekezdésben foglaltakra figyelemmel - az osztalékfizetésre nem lenne jogszabályi lehetőség.

A társaság szervezete
A taggyűlés
141. § (1) A taggyűlés a társaság legfőbb szerve. A taggyűlést legalább évente egyszer össze kell hívni.
(2) A taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
b) osztalékelőleg fizetésének elhatározása;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szóval mivel én nem maradtam a számviteli törvény hatálya alatt, jelen esetmben nincs is értelme osztalékelőlegről  beszélni, azaz nem kell, hogy a társasági szerződésemben bármi is legyen erről, azaz kivehető a cég bevétele minden feltétel nélkük (ok, valami papír kell róla). Jól értelmezem?

Köszönöm, üdv, Judit. 



juditdudra
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » vas. feb. 22, 2009 8:03 am

Szia !

Bocs szerintem nem egészen így van. Igaz, hogy nem tartozol a számviteli tv.hatálya alá, de a Gt. rád is vonatkozik. Ezért a Társasági Szerződésnek mindenképen tartalmaznia kell az osztalékelőleg évközi kifizetések engedélyezését ! Ha ez nincs benne, akkor nem vehetsz ki előleget, mert jövedelemkivétnek minősülhet. Könnyen ellenőrizhető a számlatartási kötelezettség miatt (gondolom ezért találták ki), hogy mire vetted ki a pénzt.Javaslat: Be kell tenii a Társasági Szerződésbe ezt a részt is !

A Gt. szabályai  az Evás bt-re is érvényesek.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » kedd márc. 03, 2009 9:18 am

Sziasztok!

Az EVA törvény 22 § (1) bek szrint a számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalanyra a gazdasági társaságokra vonatkozóan más jogszabályban meghatározott, a számvitelről szóló törvény szerinti beszámolóval, mérleggel, vagyonnal, saját tőkével, eredménnyel, valamint az osztalékkal kapcsolato előírások nem vonatkoznak. Tehát ebben akörben az EVA tövény felülírja a Gt-t, tehát az adózás kapcsán az adótörvény az erősebb.

Egy PM Jövedelemadók főosztálya által 2004/63 Adózási kérdésben az áll, hogy az EVa tv.22§ (1) bek. alapján megállaptható, hogy a bevételi nyilvántartást vezető bt-t az adózott ereményéből fizetett összeggel (az "osztalékkal") összefüggésen semmilyen társasági jogi, cégjogi kötelezettség nem terheli.

Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » kedd márc. 03, 2009 9:47 am

Szia Marcsi!

 

Nagy a káosz, mert ha adójogi szempontból nézzük, akkor igazad van, nem kell közbenső mérleget készíteni, Cégbíróság felé nyilatkozni stb. De ha társasági jog szerint vizsgáljuk, akkor semmilyen adótörvény nem írja felül a Gt-t abban a tekintetben, hogy a tagoknak elszámolási kötelezettségük van egymással szemben. Márpedig adódhat gond akkor, ha valamelyik tag év közben kilép. Vele mindenképpen el kell számolni.

Ebben az esetben lehet pl. abból gond, ha az egyik tag kiveszi a bankból a pénzt, és nem számol el (legalább papíron) a másikkal.

 

Üdv. Andi

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVA - bevételi nyilvántartás - osztalék kifizetése

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » kedd márc. 03, 2009 9:56 am

Természetesen nem jelenti azt, hogy a tagoknak egymás között ne kellene valamilyen elszámolást végezni. Itt csak arról van szó, hogy nincs semmiféle korlátja a bevételi nyilvántartást vezető bt-nek az adózott nyereség kivételével kapcsolatosan. Tanácsos is év végén elvégezni azokat a számításokat, ami alapján az un. "osztalékot" megállapítják és jóváhagyják.

Üdv.Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég