Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA-s nyugdíjas 2010-től

EVA

EVA-s nyugdíjas 2010-től

HozzászólásSzerző: szepligeti1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

2007-ben mentem korengedménnyel nyugdíjba. A kezdetek óta EVA-s egyéni vállalkozó vagyok.

Számomra egyértelműnek tűnik, de a szakemberek vitatkoznak a dolgon, illetve arra hivatkoznak, hogy ilyen még nem volt a praxisukban. (Hogy is lett volna, hiszen 2009-et írunk.)

A 3/1999. Közigazgatási jogegységi határozat 83/B §-a szerint, ha nyugdíjjárulék alapja meghaladja a minimálbér tizenkétszeresét, azt követő hónaptól szüneteltetni kell a nyugdíjat.

Kiegészítő tevékenységet folytató EVA-sként ezt, hogyan értelmezzem? Hiszen negyedévente fizetek EVA-t, és csak év végén adok be adóelszámolást.

Másik kérdésem, hogy mivel a vállalkozásom nyugdíjjárulékának apja az adóalap 10 %-a, akkor több mint 8 millió bevételig nem is kell izgulnom amiatt, hogy döntenem kelljen nyugdíj, vagy vállalkozás bevétele között?

 

Válaszokat előre is köszönöm.

Feri

                                                                                   

                                                                            

 

szepligeti1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVA-s nyugdíjas 2010-től

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. feb. 18, 2009 10:35 am

Ha majd számítana a nyugdíj meletti korlát  -  akkor a jelenlegi ismeretek szerint - az a 10%-os hányad számít jövedelemnek, ami után nyugd.járulékfizetési kötelezettsége fenn áll.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

EVA-s nyugdíjas 2010-től

HozzászólásSzerző: validitas » szer. feb. 18, 2009 11:20 am

Szia Feri!

Így van, a nyugd.járulék alapja az eva-alap 10%-a. Tehát 8 mill.Ft-ig izgalomra nincs ok, mert  a járulékalap számít. A nyugdíjat az éves határösszeg elérését követő hótól szüneteltetik, dec. 31-ig. Ha pl. valakinek a járulékalapja dec. hóban éri el a min.bér 12-szeresét, akkor nem szüneteltetik a nyugdíját, de ha már márc.hóban elérte, akkor ápr-dec.hóra igen.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA-s nyugdíjas 2010-től

HozzászólásSzerző: szepligeti1 » szer. feb. 18, 2009 11:28 am

Kedves Böbe!

Köszönöm a válaszodat, megnyugtattál. Ezek szerint énnekem csak a 12-szeres értéket figyelnem, és nem időarányosan? Általában márciusban, a karbantartási szerződések miatt van nagyobb bevételem, amellyel az időarányost (3-szorost) elérhetem. Aztán semmi garancia, hogy komolyabb jövedelemhez jutok az év végéig.

Üdv: Feri

szepligeti1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVA-s nyugdíjas 2010-től

HozzászólásSzerző: validitas » szer. feb. 18, 2009 9:49 pm

Igen, a 12-szeres értéket kell figyelni, éppen azért, mert egyáltalán nem biztos, hogy év végéig eléred, ha csak egy-két hónapban van magasabb bevétel. Üdv: Böbe
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA-s nyugdíjas 2010-től

HozzászólásSzerző: Alex11 » csüt. feb. 19, 2009 3:07 am

Kedves szepligeti1!

Én biztos voltam a 10%-ban, de biztos, ami biztos, állásfoglalást kértem  az ONYF-től és e-mailben az alábbi állásfoglalást kaptam:

 

Tisztelt Nyugdíjasunk!

Elektronikus levelére válaszolva az alábbiakat közöljük.

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtti öregségi nyugdíjasokra vonatkozóan az 1997. évi LXXXI. tv. (a továbbiakban Tny.) 83/B § tartalmaz rendelkezést. A jelzett jogszabályhely (1) bekezdése szerint:
„Ha a 62. életévét be nem töltött,
előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjban,
korkedvezményes nyugdíjban,
bányásznyugdíjban,
korengedményes nyugdíjban, illetve
az egyes művészeti tevékenységet folytatók öregségi nyugdíjában

részesülő személy a tárgyévben a Tbj. 5.§-a szerinti biztosítással járó jogviszonyban áll, illetőleg egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytat, és az általa fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) havi összegének tizenkétszeresét (a továbbiakban: éves keretösszeg), az éves keretösszeg elérését követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de legfeljebb a 62. életév betöltéséig a nyugdíjfolyósító szervnek a nyugdíj folyósítását szüneteltetni kell. Ha az a)-e) pont szerinti nyugellátásban részesülő személy által fizetendő nyugdíjjárulék alapja az éves keretösszeget a tárgyév decemberében haladja meg, a nyugellátás szüneteltetésére nem kerül sor, de a tárgyév december havi nyugellátását – a 84.§ alkalmazásával – vissza kell fizetni.”
A kiegészítő tevékenységet folytatók fogalmi meghatározását az 1997. évi LXXX. tv. (a továbbiakban: Tbj.)  4.§ e/pontja, a járulékalapot képező jövedelmet pedig a 4.§ k/pontja tartalmazza.
A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni és társas vállalkozóra, továbbá az EVA-sokra a Tbj. 29., 29/A., 36-37 §-ai tartalmaznak speciális szabályokat. Konkrét kérdésére válaszolva közöljük, hogy a Tbj. 37.§ (2) bekezdése alapján a 2002. évi XLIII. törvény 5.§-a szerinti bruttó bevétel 10 %-a a mérvadó a Tny. 83/B §-ában foglaltak szerinti vizsgálatnál.

Remélem a válaszom megnyugtató.

 

Üdvözlettel:

Alex

 

 

 

 

Alex11
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron