Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA és EKHO

EVA

EVA és EKHO

HozzászólásSzerző: sandor.fodo@zeneszam.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérdésem: A társas vállalkozás (BT) EVA alany. A beltag, aki főfoglalkozású tag 2006/2007 -es évadra egy szinházhoz szerződött, az ottani  jövedelmet EKHO-sként veszi fel. A többi bevételeit a BT-n keresztül számlázza (szinkron, film egyéb) és az EVA szabályai szerint fizeti az adót. A BT-nek kell-e járulékot fizetni utána?

A válaszokat előre is köszönöm.    

sandor.fodo@zeneszam.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA ÉS EKHO

HozzászólásSzerző: fgy_ado » kedd szept. 19, 2006 3:22 pm

Kedves sandor.fodo@zeneszam.hu !

 

A Bt. a főfoglalkozású tagja után meg kell, hogy fizesse a járulékokat és adókat. Részletesen láthatod, hogy mennyit a "TB, munkaügy..." c. fórumban, és tippeket is kaphatsz, hogy mennyi legyen az annyi.

Az EKHO-zott jövedelemre úgy tesz szert (gondolom), hogy a színházzal megbízási szerződést kötött. Az EKHO választásának egyik feltétele (a színháznál csak így nyilatkozhatott jogszerűen), hogy legyen olyan bármilyen tevékenységből származó jövedelme az adóévben, melyre vonatkozóan az általános szabályok szerint a közterheket megfizeti, és ez a jövedelem legalább az év első napján hatályos minimálbér 12-szöröse.

A személyes közreműködés eredményeképpen megszerzett jövedelem éppen ilyen a beltagnál.

Ami még érdekes lehet az EKHO-nál, hogy az éves határ 25millió forint bevételig lehet választani. Ha az általános szabályok szerinti közteherviselésnél pl. 4 x 62.500,- Ft, vagy 2 x 125.000,- Ft volt a jövedelme, akkor EKHO-zásban a határ arányosan változik, méghozzá (25.000.000 / 12 ) * 4 forintra. (Érdemes számolgatni.)

Külön szabályozás az EVA-s - EKHO-s szabályozásnál és esetünkben külön figyelni kell rá, hogy társas vállalkozás tagja esetében az eva bevételből az ekhot alkalmazó tagra jutó bevételt le kell vonni, függetlenül attól, hogy a tag azt ténylegesen felvette, vagy nem, és függetlenül attól, hogy a társas vállalkozás a bevételt milyen tevékenységből érte el.

Üdvözlettel:

 

fgy_ado 

fgy_ado
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA ÉS EKHO

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » kedd szept. 19, 2006 9:42 pm

Kedves fgy!

Én úgy tudtam, hogy ha az EKHO-t választó magánszemély személyesen közreműködő evás tagként a havi minimálbérnek megfelelő összegű tagi jövedelmet szerez, akkor EKHO-zhat 3.§ (2) és a bevételi határ a 3.§ (4) szerint ekkor már 25 millió Ft.

Én azt hittem ez ilyen egyszerű, így nem értem, hogy mit kell levonogatni és mi az a 4-es szorzó? Van valami külön szabály arra, ha valaki egy evás bt személyesen közreműködő tagjaként EKHO-zik?

Üdv.: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA ÉS EKHO

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » szer. szept. 20, 2006 5:23 am

Sziatok!

István Fgy sztem arra gondolt, hogy a 25 Milliós bevételi határt csökkenti az a bevétel 3§(5)b.: amelyet az EVa hatálya alá tartozó társas vállalkozás bevételéből a társas vállalkozás EKHOt választó tagjára(tulajdonosára) a társasági szerződésben az adózott eredményből való részesedére előírt mérték ennek hiányában a jegyzett tőkéből való részedeséd arányában jut.....

üdv: Barti 

 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA ÉS EKHO

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » szer. szept. 20, 2006 5:48 am

Kösz Barti!

Már meg is néztem. Ezek szerint érdemes a társasági szerződést úgy módosítani, hogy az EKHO-zó tagra minimális részesedés jusson. Figyelembe véve az EVA adóalanyiságának korlátait is. Ezzel legalábbis összegszerűen meg lehet kerülni a rendelkezést.

Üdv.: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA ÉS EKHO

HozzászólásSzerző: fgy_ado » szer. szept. 20, 2006 12:16 pm

Igen Barti, pont ezt próbáltam közérthetőbben megfogalmazni, bár idézhettem volna, akkor nem tűnik ennyire ponygyolának.

Kösz Neked is, István az észrevételt !

 

fgy_ado 

fgy_ado
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA ÉS EKHO

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » szer. szept. 20, 2006 12:47 pm

 A lényeg, hogy végülis jol irtad amit irtál :-)

 üdv: BArti 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég