Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA: kettős könyvitelben

EVA

EVA: kettős könyvitelben

HozzászólásSzerző: Böbe55 » kedd jan. 13, 2009 3:16 pm

Oké!

Várok még!

Böbe55
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EVA: kettős könyvitelben

HozzászólásSzerző: CI_KU » kedd jan. 13, 2009 3:21 pm

Én azon az állásponton vagyok a ktg. számlák esetében is, hogy csak azt állíthatod be a 2008.12 havi ÁFA bevallásba, aminek 2008.12.31 a legkésőbbi teljesítési időpontja, igaz a visszaigénylést értékhatár nélkül (a ki nem fizetett számlákat is beleértve) megteheted, mert megszűnés szerint vallasz.

Szerintem is várni kellene még, mert biztosan mások is válaszolnak a kérdésedre .

üdv.Sz.Ani 

CI_KU
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA: kettős könyvitelben

HozzászólásSzerző: Böbe55 » pén. jan. 16, 2009 7:07 am

Apehnak írásban feltettem akérdést, mert ők sem tudják a választ!

Ha valamit megtudok, jelentkezek!

Böbe55
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EVA: kettős könyvitelben

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. jan. 19, 2009 2:54 pm

Köszi, gondolom legalább egy hónap, de izgat a kérdés, mert nem találtam rá semmi konkrét útmutatást. 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA: kettős könyvitelben

HozzászólásSzerző: Böbe55 » csüt. feb. 05, 2009 2:19 pm

Na halihó!

 

Ma kaptam meg a választ az APEH-tól (lent az én kérdésem, felül a válasz):

Tisztelt Ügyfelünk!

Tájékoztatjuk, hogy az egyszerusített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. tv. 6. § (1) bekezdése szerint bevétel (a számviteli tv. hatálya alá tartozó eva-alany esetében) a számvitelrol szóló törvény rendelkezései szerint elszámolt (a beszámoló eredménykimutatásában kimutatandó) árbevétel, bevétel.

A számvitelrol szóló 2000. évi C. tv. 72. § (1)  bekezdése értelmében az értékesítés nettó árbevételeként kell kimutatni a szerzodés szerinti teljesítés idoszakában az üzleti évben értékesített vásárolt és saját termelésu készletek, valamint a teljesített szolgáltatások árkiegészítéssel és felárral növelt, engedményekkel csökkentett - általános forgalmi adót nem tartalmazó - ellenértékét.

A beadványában közöltek alapján a december hónapra vonatkozó könyvelési díj álláspontunk szerint a 2008. év árbevételébe tartozik (a számviteli tv. és az Áfa tv. szerinti teljesítési idopont eltér egymástól), így 2009-ben nem képez eva-alapot. Ugyanakkor a felszámított általános forgalmi adó - melynek esetében a teljesítés (s így az áfa-kötelezettség) idopontja 2009. január, a 2008. adóév utolsó áfa-bevallásába nem állítható be, 2009-ben viszont ? mint egyéb bevétel ? az eva alapjának része lesz.
Az elozetesen felszámított áfa csak abban az esetben vonható le, ha a levonási jog az Áfa tv. szerint 2008-ban keletkezett.

Az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17.) AB határozatában rögzítettekkel összhangban tájékoztatjuk, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minosülnek, kötelezo jogi erovel nem bírnak.

Üdvözlettel:
Adó- és Pénzügyi Ellenorzési Hivatal
Közép-magyarországi Regionális Igazgatósága
Tájékoztatási Foosztály _______________________________________________________

Az Ön levele:

Név: Nexus Consulting  Kft.
Cím: 1124  Budapest 12  Fürj utca 11/a.
E-mail címe: toth.erzsebet@nexusconsulting.hu
Adószám: 13542467-2-43
Adóazonosító jele:
Feladás dátuma: 2009.01.14.
Tárgy: Általános forgalmi adó
E-iktatószám: e-100801


Levél szövege: 


Tisztelt APEH!

Azt szeretném megkérdezni, hogy egy KFT, aki 2009.01.01-tol EVA körbe került, annak a 2009.01.hónapban kiállított (tehát a teljesítés dátuma, fizetési határideje és a számla kelte is januári!!!) 2008.12.hónapra szóló szolgáltatási díja (például a decemneri könyvelési díjat számlázza ki januárban) utáni áfát be kell e állítani a 2008.12.havi áfa bevallásába? Egy biztos, mivel a számviteli törvény hatálya alá tartozik, ezért a januári számla nettó értékét 2008-ra el kell határolni. Úgy mint a költségek esetében is (pl.:telefonszámlák esetében). Azonban a januárban bankon bejött díjból az áfa része lesz az alapja az evának? Ha esetleg az áfát 2008.12.havi áfában kell szerepeltetni, akkor a költségek tekintetében is, amelyeket 2008-ra elhatárolunk, annak az áfája pedig visszaigényelheto, tehát azt is be lehet állítani a 2008.12.havi áfába (függetlenülattól, hogy ezen számlák minden dátuma 2009. ...hó ...nap)?

Sajnos a telefonos ügyfélszolgálaton (0640/424242) nem tudtak a kérdésemre válaszolni, hanem mondták, hogy írásban tegyem fel.

Kérem szíveskedjenek mihamarabb válaszolni!
 

Böbe55
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EVA: kettős könyvitelben

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. feb. 05, 2009 2:38 pm

Szia!

Nagyon köszi, hogy közzétetted, ezek szerint aki Evára áttér, és áfás volt, az bizony rosszul jár, mert a jan-i teljesítésű fizetendő áfa eva-alap, a levonhatót viszont nem kérheted vissza, vonhatod le. Hát, ez eléggé elbaltázott szabály. Ezek szerint én rosszul gondoltam, még jó, hogy megkérted az állásfoglalást.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA: kettős könyvitelben

HozzászólásSzerző: afg » csüt. feb. 05, 2009 5:02 pm

Üdv Böbe55!

Nagyon köszönöm én is, hogy feltetted és olvashattam e témában az APEH választ, szakmai véleményt; számomra hasznos infót tartalmaz.


afg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég