Adófórum

Adózási és számviteli információk

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

EVA

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: molnarbt » szomb. jan. 10, 2009 4:45 pm

Igen, Andulka, igazad van. Evvel akkor szembesültem, amikor jövedelemigazolást kellett produkálnom. Ott kezdődik a probléma, hogy mivel a BT személyes közreműködésre kötelezett beltagja és egyben egyedüli „dolgozója” vagyok, ki írja alá a jövedelemigazolásomat? Mivel könyvelőm nincs (bevételi nyilvántartást vezető EVÁ-s BT) nem igazán jól mutat, hogy én írom alá saját magamnak. Arról már nem is beszélve, hogy mennyi jövedelmet igazoljak? Költséget nem számolhatok el, számlákat 2008. dec. 31-ig nem is kellett eltenni, ki mondja meg, hogy a leadózott bevételből mennyi a jövedelem?

Én amúgy pont azért választottam annak idején a bevételi nyilvántartásos EVÁ-s megoldást, mert (naívan) azt hittem, hogy evvel viszonylag egyszerűen boldogulok magam is, könyvelő nélkül. Az SZJA-kérdés jól mutatja, hogy – igyekezetem ellenére – nem sikerült...

molnarbt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: molnarbt » hétf. jan. 12, 2009 8:03 am

Köszönöm szépen a válaszokat minden kedves hozzászólónak!

Az APEH contact centerével (milyen szép magyar kifejezés!) beszéltem és a hölgy is azt mondta, hogy nem kell SZJA-t fizetnem. Egy másik helyen elmagyarázták, hogyan tudom önellenőrzéssel helyesbíteni a korábbi bevallásokat.

Egy kérdésem lenne még: ha ezek szerint 2008-ra nem kellett személyi jövedelemadót fizetnem magam után, akkor mint magánszemélynek nem is kell SZJA-bevallást készítenem? Vagy kell, csak nullát írjak bele?

molnarbt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: eu4u » hétf. jan. 12, 2009 8:12 am

0-ás SZJA bevallást nem kell beküldened. Ha máshonnan nincs SZJA köteles jövedelmed, vagy pl. nem értékesítettél ingatlant amiből jövedelmed keletkezett és adózni kell utána, akkor nem kell SZJA bevallást beadnod.

Jutka

eu4u
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: ZEKEKLÁRA1 » szer. jan. 21, 2009 1:32 pm

sziasztok!

 

áfás másodállású egyéni vállalkozónak írjatok  a bevallási és befizetési kötelezettségeiről.

Kérlek egész évre teljes körűen, mikor mit val be, fizet meg!

 

Köszönöm előre is!

Klára

ZEKEKLÁRA1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. jan. 21, 2009 2:11 pm

Szia!

http://www.apeh.hu oldalon jobb oldalt találsz egy januári naptárt, a kiemelt napokra kattintva egy táblázatba foglalva E betüs jellel ellátva kapsz imformációt a bevallásokról és azok határidejéről. A naptáron lévő jobb oldali nyíl segítségével elővarázsolhatod a többi hónapot, így szintén a kiemelt napokra kattintva kapod meg a mindig esedékes választ.

Leírni kissé hosszadalmas lenne, nem szólva arról, hogy mi is csak ezt tudnánk neked lemásolni.

 

Üdv.

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: BZsolt1 » szomb. jan. 31, 2009 2:59 pm

Sziasztok!

Végigolvastam a fórum bejegyzéseit, de nem egyértelmű a sámomra, hogy az én esetemben milyen mértékben kell munkáltatói járulékokat fizetni.

EVA-s bt beltagja vagyok, mint ügyvezető. Más munkaviszonyom nincs. Legyetek kedvesek elmagyarázni milyen mértékű járulékokat kell fizetni a Bt-mnek a közreműködésem után.

 Köszönöm szépen.

Üdv. Zsolt

BZsolt1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: Manci12 » pén. feb. 13, 2009 1:21 pm

Sziasztok

egy kicsit most meg vagyok ilyedve es meg vagyok keveredve.

2en vagyunk az EVAs Btben, Beltag, Kultag, egyikünk sem alkalmazott a cégben, de természetesen abból élünk amit megtermelünk mint Bt más munkaviszonyunk nincs..(ez lenne a "személyes közreműködés"?)

Eddig minden hónapban megkapta a kültag azt a pénzt ami megillette az elvégzett munkáért cserébe, az átutalás közleményében "osztalék" volt feltüntetve.

Akkor ez igy most gáz? Nem is lehetett volna így utalni? (ha nem akkor csak KPben kaphatja meg azt amiért megdolgozott vagy van rá lehetőség, hogy utalva kapja, ha igen hogyan?) 

Valamint a könyvelő szerint kell fizetnem 43.000 ft szakképzési hozzájárulást (eddig ilyet nem fizettem 2008ban egyszer sem) a fentiek és a másik fórum szerint is ha jól értem ilyet nem kéne fizetnem, mert nincs alkalmazott a cégben. Vagy valamit nagyon nem jól értek?

köszönöm a segítseget.

Manci12
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » pén. feb. 13, 2009 1:59 pm

Elsősorban azt kell tisztázni, hogy van-e máshol bejelentett, legalább36 órás munkaviszonya a tagoknak. Másrészt azt, hogy a kültag személyes közreműködésre kötelezett-e a társasági szerződés szerint.

Amennyiben nincs máshol bejelentett jogviszony akkor legalább a minimálbér után meg kell fizetni a járulékokat a személyesen közreműködő tagoknál. Az EVA-val leadózott eredményt ki lehet fizetni a tagoknak ugynevezett osztalék címén minden további nélkül, az mentes a személyi jövedelemadó alól.

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: Manci12 » szomb. feb. 14, 2009 5:33 pm

Üdv

A Társasági szerződésben egy szó sincs arról, hogy a kül vagy beltag személyes közreműködésre lene kötelezett vagy sem. :-o Máshol bejelentett mukaviszony nincs egyikünknek sem.

Ilyenkor mi van?

És miért kell a könyvelő szerint 43000 ftot fizetni szakképzési hozzájárulást? A fent olvasottak szerint nem kéne.

eddig minden hónapban (most januárban is) ezt fizettem kettőnk után:

OTP magánnyugdíjpénztár11 040
APEH Vállalkozói járulék11 000
APEH SZJA0
APEH Nyugdíjbiztosítási Alap70 000
APEH Egészségbiztosítási Alap30 000
AB-Aegon Nyugdíjpénztár11 040
APEH EHO4 000

ezek egy részét értem, hogy hogy jön ki (8%, 4%*2, 10,8%*2) de pl 70000-et nem értem micsoda és így azt sem, hogy mire változik most 2009-ben.

 

Manci12
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

2008-as bevallások és a minimálbér terhei 2009-ben

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » szomb. feb. 14, 2009 6:04 pm

Szia Manci!

Az általad közöltek alapján úgy tűnik, hogy mindkettőtök után a minimálbér duplára szerint fizettetek járulékokat. A kültag nem kötelezett személyes közreműködésre, ha a társasági szerződésben ezt külön nem kötöttétek ki.  A 138.000 Ft után az alábbi járulékokat kell fizetni:

 Magánnyugdíjpénztár 8 %      11040 Ft

Nyugdíjjárulék TB.       1,5 %     2070 Ft

TB járulék nyb.Alapra  24 %      33120 Ft

Összesen Nyb. Alapra               35190 Ft

EB.járulék term.beni 4 %             5520 Ft

EB.járulék pénzbeni  2 %           2760 Ft

TB.jár. EB Alapba term.beni 4.5 % 6210 Ft

TB.jár.EB.Alapba pénzben   0,5 %   690 Ft

EB alapra összesen                     15180 Ft

EHO                                             1950 Ft

Vállalkozói járulék 4 %                   5520 Ft

2009-től szakképzési hozzájárulást is kell fizetni mert az alap a járulékalap lett. Ezért havi 1,5 %-ot kell fizetni a járulékalap után 2009-től.Félévkor kell majd fizetni az első 6 havi összeget előlegként, majd év végén kell bevallani. Az egyéb járulékmértékek változatlanok maradtak 2009-ben. Amennyiben ebben az évben is a minimálbér kétszerese után fizetitek a járulékokat, akkor a járulékalap 143000 Ft lesz.

Marcsi

 

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég