Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVa || osztalék

EVA

EVa + osztalék

HozzászólásSzerző: tibor@zsorda.hu » hétf. jan. 12, 2009 3:02 pm

Mennyi az a kamat, amibe nem köt bele az APEH, hogy kamatkedvezményt kap a tag, de kellően alacsony ahhoz, hogy annakak a bevételnek az EVA-ja még nem legyen túl nagy teher?
tibor@zsorda.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVa + osztalék

HozzászólásSzerző: tibor@zsorda.hu » hétf. jan. 12, 2009 3:09 pm

Melcsi62: Nem tudom hány személyes, én nem a témaindító vagyok, csak azt írtam, hogy eddig biztosan ők is úgy csinálták mint mindenki, hogy nem vette fel osztalékelőlegként, hanem a pénztárba vették ki, de gyakorlatilag elköltötték, és év végén egy összegben vették ki a tagok a megfelelő arányban az osztalékot.

Ráadásul nálunk még a társasági szerződéstől is eltértünk, mert az egyik tag lemondott az osztlékáról a másik javára. De ez egy másik téma.

tibor@zsorda.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVa + osztalék

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. jan. 12, 2009 3:25 pm

Szia Ani !

Ezt én is így gondoltam, hogy csak rövidtávu megoldás lehet.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

EVa + osztalék

HozzászólásSzerző: Placi1 » szer. feb. 11, 2009 5:07 pm

Kedves Judit & Tmama !

Kicsit elkalandoztam és más helyen válaszolok Nektek, de biztos eljut hozzátok.

Az esetem (talán) azért érdekes, mert nálam egyszerre futott két vizsgálat : egy személyre szóló un. vagyonosodási és egy Bt-vel kapcsolatban.

Lehet persze, hogy a kettő összefügg, hiszen a személyes vizsgálat (lévén nyugdíjas vagyok) nem mutatott ki semmit, hisz magánemberként nem kerestem semmit.

A Bt. - t vizsgálva azonban SZJA mulasztást véltek felfedezni mondván, a Bt. (EVÁ-s egyébként) már adózott jövedelméből havonként rendszeresen átutaltam bizonyos összegeket (amit utólag osztalék-előlegnek is hívhatnék) más bankszámlákra, illetve olykor olykor vásárlásra is.

Mivel a már leadózott jövedelemről volt szó (legalább is ebben a hiszemben voltam) szabad rendelkezésű pénznek hittem. /Sokan mások is így gondolják./

Az APEH azonba másként látta : azt mondja bár ez sehol sincs leírva, hogy ez én a személyes közreműködésem díjaként kivontam a személyi jövedelemadó hatálya alól.

Ezzel adótartozást halmoztam fel (MONDOM előtte már kifizettem az Összebevétel utáni EVA adót !).

Egy kalap alá vontak minden átutalásomat megfejelték adóbírsággal, kamattal, késedelmi pótlékkal és az egészet kirótták felém. emellett átszóltak a személyes vagyonosodást vizsgálóknak, hogy hoppá megfogtunk valakit, aki nem fizetett SZJA-t. Erre ők is magukévá tették a gondolatot : ugyanazt az összeget ők is kirótták felém ugyanúgy külön erre is rátéve az adóbírságot, kamatot, késedelmi pótlékot plusz az egész után felszámítható egészségügyi járulékokat is.

(Tehát ugyanazért a vélt szabálytalanságért - amit most sem értek - két helyről is meg akarnak büntetni. Állítólag még jogorvoslat sincs erre mert II. fokon így döntöttek.)

Ebbe csak beletörődni/gebedni lehet, ráadásul ismerősök szerint az EVA alanyiságot is megvonhatják.

Szóval ez csak kibukott belőlem, sok jóval senki sem bíztatott, de azért örültem a jó szónak és a segítőkész szándéknak.

Laci

Placi1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVa + osztalék

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » szer. feb. 11, 2009 6:58 pm

Szia Laci !

Ha sok pénzről van szó, akkor kellene egy jó szakember, aki képvisel. A baj az, hogy későn kértél tanácsot. Azt nehezen képzelem el, hogy olyanért birságolnak, ami nincs törvényben leírva ! Mire hivatkoznak ? Nehéz ebbe belenyugodni, az Evásnál jogtalannak érzem a büntit. Kérj más megyéből Apeh állásfoglalást az Eva kivétre, hátha (általában ) mást írnak.Persze ne írd meg, hogy már bünti van, csak érdeklődni kellene.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

EVa + osztalék

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. feb. 11, 2009 7:31 pm

Laci!  

Ezt nem értem:  (MONDOM előtte már kifizettem az Összebevétel utáni EVA adót !).

Ez alatt pontosan mit értesz? Mindíg előre tudtad, hogy mennyi lesz a bevételed, és már a negyedév elején, előre befizetted? Mert az a mondat, amit írtál, csak így állja meg a helyét.

Ha nem ez volt a helyzet, hanem hogy negyedév után fizetted be a befizetni valót, akkor sajnos csak az a helyzet, hogy EVA-előleget fizettél. És az mindaddig csak előleg marad, amíg az éves eva-bevallásodat be nem küldöd. Tehát nem feltétlenül állja meg a helyét az az okfejtés, hogy az eva-előleg befizetése után a pénzzel szabadon rendelkezhetsz :-((((

A másik dolog pedig az, hogy az eva kiváltja ugyan az osztlék adóját, de az, hogy az osztalék-előleg adóját is kiváltaná, az nem szerepel a törvényben. És ezért sajnos úgy is lehet értelmezni, hogy amennyiben osztalék-előleg kerül kifizetésre, annak be kell fizetni az szja-ját, majd év végén, amikor beadod az eva-bevallást, szépen "vissza-mínuszolod."

Szóval sajnos ezen a két dolgon kell gondokodnod. És - mint azt az előttem szóló is írta, -  nem ártana egy jó ügyvéd, vagy adótanácsadó segítsége.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVa + osztalék

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » vas. feb. 15, 2009 10:00 am

Hát azért én vitatkoznék veled Zsuzsa!

Mit jelent az hogy az EVA-s bt. osztalékelőleg utáni adó? Ilyet még nem is hallottam. Az EVA-s bt tagjai szerintem vehetnek ki ugyanúgy előleget az un. "osztalékból", de ez nem azonos a nem evás cégek osztalékelőlegével, ahol valóban kell levonni szja-t. Miért fizetne valaki az év közben kivett "adózott eredménye" után Szja-t amikor egyébként sem kell fizetni utána adót?

Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVa + osztalék

HozzászólásSzerző: Placi1 » vas. feb. 15, 2009 8:02 pm

Hello Zsuzsa!

(Nem tudom, hogy elég ha Zsuzsát írok, vagy Kálóczyt is kell hozzáírnom.)

Gondolom azért megtalállak.

Igen, tudom előre a bevételeimet, mert szerződéseim vannak. Vegyünk például egy negyedévet, melynek mind az első, mind a második, mind a harmadik hónapjában ugyanazok a bevételeim. Ezek terhére persze havonta ki kell vennem bizonyos összegeket az üzletmenet vitelére meg valamennyit egyébre is. Persze figyelem, hogy a negyedévet követő hónap EVA adójára maradjon megfelelő összeg. (Nem pontosan annyit hagyok meg, csak közelítőleg.) Ugyanez történik a másik két hónapban is. Az EVA adót pedig az egész előző negyedév összesített bruttó bevétele után (25%-t) mindig pontosan befizettem. (Természetesen évente kétszer iparűzési adót is fizettem).

Ennek ellenére a vizsgálat a menet közbeni kivéteket külön jövedelemként aposztrofálta és SZJA adót vetettek ki rá, anélkül, hogy elismerték volna, hogy a Bt-t. is kellett valamiből működtetni. (Igaz számlákat nem tudtam felmutatni, de hát nem is kellett azokat gyűjteni. Az idei évtől persze már fogom, mert ajánlatos lesz.)

Szóval mit szólsz (vagy ha többen figyeltek mit szóltok) ehhez ?

Köszi a válaszokat előre is

Üdv.

Laci

 

Placi1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EVa + osztalék

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » hétf. feb. 16, 2009 7:01 am

Szia Laci, a"menet közbeni kivét" hogyan történt? Számládra utaltad vagy készpénzben kivetted a számláról, vagy közvetlenül a cég számlájáról fizettél ki saját privát számlákat?

Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előző

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég