Adófórum

Adózási és számviteli információk

Evás EV-szgk értékesítés

EVA

Evás EV-szgk értékesítés

HozzászólásSzerző: perfekt_saldo » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egyéni vállalkozó 2009-ben Evás szeretne lenni.

Jövőre tervezi a személygépkocsija értékesítését.

Eddig útnyilvántartást vezetett és elszámolta az Apeh üzemanyagár+9Ft/km-t.

Evás bevétele lesz-e a személygépkocsi értékesítés?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

 

Csilla

 

perfekt_saldo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Evás EV-szgk értékesítés

HozzászólásSzerző: lederer » vas. dec. 21, 2008 10:02 am

Szia! Szerintem igen, evás bevétel lesz, tehát biztosan kell utána evát fizetni. Az ÁFÁ-ban nem vagyok biztos, hogy esetleg azt is kell-e?
lederer
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Evás EV-szgk értékesítés

HozzászólásSzerző: adotanacs » vas. dec. 21, 2008 11:07 am

Sziasztok! Valahol pedig olvastam erről, de nem jut eszembe hol, hogy nem EVA alap. ÁFÁ-t sem kell fizetni utána. Ha pl. magánszemélyként bérbeadó, az EVA alap, de ha  magángk-ját értékesíti az nem.

Sajnos a döntésben már egyikünk válasza sem befolyásol. Üdv. Ani

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Evás EV-szgk értékesítés

HozzászólásSzerző: thzs » vas. dec. 21, 2008 12:57 pm

Sziasztok!

Bevágok a témával kapcsolatos állásfoglalásokat. A használat beazonosítása alapján kellene dönteni.

Üdv.Zs.

 

 

Személygépkocsi-értékesítés (eva) 3617. 

 173. Számviteli Levelek / 2008. április 17.

Kérdés: Evás egyéni vállalkozó vagyok, és azt olvastam, hogy az evás időszak előtt vásárolt személyautó eladási ára után 25% evát kell fizetni. Kérdésem: abban az esetben is, ha az autót már a vállalkozás előtt vásároltam, mondjuk 1998. évben, vállalkozó lettem 2000. évben, az evába meg beléptem 2004-ben, az autót meg most adtam el 2007. évben, az eladási ár teljes összege után meg kell fizetnem?

 Ha az evás egyéni vállalkozó olyan autót ad el, amelyről evásként számlát kell kiállítania, akkor a kapott ellenérték evás bevétel lesz, akkor is, ha azt a vállalkozás előtt vásárolta. Ha magánszemélyként történik az autó értékesítése, akkor nem lesz evás bevétel az ellenérték
 
 
Személygépkocsi értékesítése Válaszadás dátuma: 1980-01-012003-ra bejelentkeztem az eva hatálya alá. A vállalkozásomhoz is használom személygépkocsimat, melynek költségeit útnyilvántartás alapján arányosan elszámoltam. Ha a kocsit értékesítem, az ellenérték a vállalkozás bevétele-e?Az eva-alany minden bevételszerző tevékenységével összefüggő értékesítése az eva-alapba számít, így a bevétel részét képezi. Az Eva-törvény a kizárólag üzleti célból és a nem kizárólag üzleti célból használt tárgyi eszköz fogalmát nem ismeri, ezért az egyéni vállalkozói tevékenységhez használt tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevételt egységesen kell kezelni. Így ha a vállalkozó - akár csak részben is - a vállalkozási tevékenységéhez használ valamely tárgyi eszközt (pl. személygépkocsit) és azt értékesíti, akkor annak értékesítésekor evás számlát kell kiállítania, és az abból származó bevétel az eva alapjába számít, függetlenül tehát attól, hogy a tárgyi eszköz használatára részben magáncélból került sor, illetve korábbi, Szja-törvénybeli minősítésétől. Válaszadó:

Kategória: Eva
Tárgyszó: Személygépkocsi értékesítéseKérdés azonosító: AL-505
 
 
 
Az egyéni vállalkozói tevékenység folytatásához használt tárgyi eszközök
értékesítéséből származó bevétel beleszámít az eva alapjába, még akkor is,
ha azok használatára részben magáncélból került sor.
 
Ennek az az oka, hogy az Eva törvény 6. § (2) bekezdése szerint bevételnek
minősül az adóalany által vállalkozási (gazdasági) tevékenységével össze-függésben, 
vagy arra tekintettel bármely jogcímen és bármely formában
mástól megszerzett vagyoni érték. Tekintettel arra, hogy e törvény a
kizáró-lag üzleti célból és a nem kizárólag üzleti célból használt tárgyi
eszköz fo-galmát nem ismeri, így csak egységesen lehet kezelni az egyéni
vállalkozói tevékenységhez használt tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevételt. 
Az előzőekből következik, hogy bevételnek minősül a vállalkozási tevékenységhez 
használt és az evás időszakban értékesített - az egyéni vállalkozó saját tulajdonában lévő
 - személygépkocsi eladási ára is.
Amennyiben a vállalkozáshoz is használt személygépkocsi az egyéni vállalkozó házas-társának 
tulajdonában van, akkor az eladási ár nem lesz evás bevétel, ha-nem az a házastárs ingó 
értékesítésből származó bevételének minősül.
 
Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozói igazolványban feltüntetett
tevékenysége(i) mellett olyan egyéb tevékenysége(ke)t végez, amely(ek)
folytatásához egyébként adószámra lenne szükség (pl. lakóingatlan
bérbeadása, szakértés, lektori tevékenység) és e tevékenysége(i)ből bevétele 
is származott, akkor ez a bevétele is evás bevétellé válik.
 E tevékenységek után is az áfa szabályai szerinti besorolásnak megfelelő 
számlát kell kibocsátania és az áfával növelt bevétele is az adóalap részét képezi.
 
akta mailing list
akta@openforum.hu
https://openforum.hu/mailman/listinfo/akta

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Evás EV-szgk értékesítés

HozzászólásSzerző: lederer » vas. dec. 21, 2008 12:57 pm

Sziasztok! Kicsit jobban utánajártam. Az EVA trv. 16.§-a b.) szerint csak akkor ÁFA alap, ha az egyéni vállalkozásban benne volt a gépkocsi. Ez vonatkozik az EVA-ra is. Én úgy értelmezem, hogy sem EVA, sem ÁFA nem fizetendő utána. Igaza van Aninak.
lederer
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Evás EV-szgk értékesítés

HozzászólásSzerző: thzs » vas. dec. 21, 2008 1:18 pm

 

Sziasztok!

Találtam még két anyagot.

Zs.

 

http://www.apeh.hu/adoinfo/eva/evaegyvall_m.html Egyéni vállalkozásból származó bevételek az eva hatálya alatt2004.02.24. Az Eva tv. értelmezése szempontjából nem releváns az a tény, hogy az egyéni vállalkozó a vállalkozásában használt személygépkocsit az eva választását megelőzően milyen adózási feltételek mellett üzemeltette. Tehát ha az Eva tv. hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó adóalany értékesíti az (akár csak részben) bevételszerző tevékenysége keretében használt személygépkocsit, számla-kiállítási kötelezettsége keletkezik, így evás bevételt szerez.Az Eva tv. szerinti bevételi nyilvántartást vezető adóalany esetében a mástól ingyen kapott, igénybevett szolgáltatás szokásos piaci értéke evás bevételként része az eva alapnak.Ha az egyéni vállalkozó adóalanynak a saját tulajdonában álló ingatlanában van a vállalkozási székhelye, akkor nem keletkezik evás bevétele az igénybevett szolgáltatás (ingyenes székhely használat) miatt, mivel a vagyoni érték nem mástól származik, így az nem sorolható az Eva tv. 6. § (2) bekezdésében meghatározott fogalom alá. 

 

Személygépkocsi értékesítése (eva) 1822. 

89. Számviteli Levelek / 2004. szeptember 2.

Kérdés: A személygépkocsi értékesítéséből származó bevétel evás bevétel lesz, ha az adózó a vállalkozási tevékenység érdekében használta a gépkocsit. Kinek kell bizonyítania a használat tényét? Tekintettel arra, hogy az eva időszaka alatt a költségelszámolás nem értelmezhető, illetve a törvény 17. §-ának (10) bekezdésében szabályozott, bizonylat hiányában hogyan állapítható meg a személygépkocsi vállalkozás érdekében történő használata? Kinek, milyen módon kell bizonyítania a vállalkozás érdekében történő használatot?

Amennyiben az egyéni vállalkozó az evában a vállalkozási tevékenysége érdekében használja a személygépkocsiját, és azt evás időszakban értékesíti, akkor annak az értékesítésekor evás számlát kell kiállítani (azaz áfát is áthárít), az abból származó bevétel pedig értelemszerűen figyelembe veendő az evaalap számításakor. Adóellenőrzés alkalmával a bizonyítás természetesen az adóhatóság oldaláról merül fel, de az evás egyéni vállalkozónak is érdekében áll, hogy az alkalmazott eljárást bizonyítsa. A személygépkocsi vállalkozás érdekében történt használatának bizonyítására bizonylatként az útnyilvántartás vezetése szolgálhat. Arra nincs szabály, hogy a vállalkozási célú használatnak milyen arányúnak kell lennie, magából a vállalkozási célú használat tényéből következik, hogy az ilyen személygépkocsi értékesítése esetén a kapott ellenérték bevétellé válik.

Az Eva-tv. értelmezése szempontjából nem releváns az a tény, hogy az egyéni vállalkozó a vállalkozásában használt személygépkocsit az eva választását megelőzően milyen adózási feltételek mellett üzemeltette. Tehát ha az Eva-tv. hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó adóalany értékesíti (akár csak részben) a bevételszerző tevékenysége keretében használt személygépkocsit, számlakiállítási kötelezettsége keletkezik, így evás bevételt szerez.

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég