Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA bevallás, Segitsetek!

EVA

EVA bevallás, Segitsetek!

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Most vagyunk első évben EVA-sok és megnéztem a 843 EVA bevallás kitöltését és megrémültem, mert az adóévben megszerzett összes bevétel fogalmába nem tudom, hogy bele kell-e venni a 2007 mérlegben szereplő vevő állomány összegét. Ha igen, akkor meghaladtuk a 25 milliós bevételt. Én úgy értelmeztem, hogy az EVA értékhatárába csak a tárgyévi EVA-s bevétel tartozik. A kitöltési utasításban nem találom, hogy az előző évi vevő állomány összegét hol kell figyelembe venni. Teljesen a padlón vagyok e-miatt.

Segitsetek nekem !

Köszönöm, Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA bevallás, Segitsetek!

HozzászólásSzerző: SZABOILDIKO » pén. dec. 12, 2008 6:21 pm

A 2007 évi vevői állományod után már adóztál 2007 évben  , most csak az EVA időszak alatt számlázott bevételt kell figyelembe venni. 
SZABOILDIKO
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA bevallás, Segitsetek!

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » pén. dec. 12, 2008 6:40 pm

Szia Ildikó!

Az igaz, hogy nem kell utána adózni, de nem tudom, hogy az EVA bevallásban az összes bevétel sorba mit kell írni, mert a következő sorokban vannak az EVA alapot növelő és csökkentő tételek.  A csökkentő tételeknél az átmenő aktívát és egyéb csökkentő tételt hoz. Azt nem találom a kitöltési utasításban, hogy a 2007 évi vevők 2008-ban befolyt bevételét hol kell figyelembevenni. Már levonhatom az összes bevételből és nem írom be az összes bevétel sorba, vagy esetleg az EVA alap csökkentő tételeknél kell valahová beírni. Ha csökkentő tételként kell hozni, akkor meghaladja az összes bevétel a 25 millió Ft-ot és azonnal hibát jelez a bevallás és figyelmeztet a 25 milliós értékhatárra.

Marcsi

 

 

 

 

 

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA bevallás, Segitsetek!

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. dec. 12, 2008 7:12 pm

Bevételi nyilvántartást vezettetek 2008-ban,  vagy kettős könyvvitelt?
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EVA bevallás, Segitsetek!

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » pén. dec. 12, 2008 7:17 pm

Bevételi nyilvántartást vezetünk.

Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA bevallás, Segitsetek!

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. dec. 12, 2008 9:52 pm

Hát Marcsi nincs jobb ötletem  - azonkívül, hogy nyilván tudjuk, hogy még a Tao-s időszakban keletkezett vevő követelésből befolyó pénzt nem kell le EVÁ-zni,  valamint azt, hogy az EVA tv. alapján bevétel a 6.§.(1) .... 

De van az EVA tv.:

Az eva alapja megállapításának különös szabályai
8. § (1) A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalany esetében az eva alapjának megállapításakor az összes bevételt csökkenti az adóévben megszerzett olyan bevétel, amelyet
a) az adóévet megelőző bármely üzleti évre vonatkozóan a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint a mérlegben az aktív időbeli elhatárolások között mutatott ki;
b) a bejelentés üzleti évére (adóévére) vonatkozóan a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint az egyszerűsített mérlegben kimutatott vevőkkel szembeni követelés alapján számolt el.


(2) A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalany esetében a bejelentés adóévét követő első adóévben az eva alapjának megállapításakor az összes bevételt növeli az a bevétel, amelyet az adóévet megelőző üzleti évre vonatkozóan a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint készített beszámoló
a) mérlegében a passzív időbeli elhatárolások között,
b) egyszerűsített mérlegében a tevékenységhez jogszabály vagy államközi megállapodás alapján kapott vissza nem térítendő támogatás alapján a kötelezettségek között
mutatott ki.

Ha a bevallást meg akarom feleltetni a törvényi rendelkezésnek, akkor azttudom elképzelni, hogy a 07-es sorban szerepeltetem, mint egyéb növelő tételt  (bár a törvényben szó nincs arról, hogy a vevőkövetelésből befolyt pénz az növelné az EVA alapját, tehát elég hülye szövegezése van a 07-es sornak),  s ebben az esetben szerepeltetem a 11-es sorban is, mint csökkentőt a tv.szerint is csökkentő.

Hogy miért szerepeltetném a 07-esben?  Azért mert a kitöltési

 a kiköltési útmutató azt is írja, hogy az 01-es sor nem tartalmazhatja a a 08-as (növelő tételek) valamint a 12-es sor (összes csökkentő!!) tételeket.   A 11-es sor pedig a 12-esbe kerül be..   Ha a 01-es sor nem tartalmazhatja, akkor kénytelen a bevalló valahová a növelők közé tenni, vagy teljesen figyelmen kívül hagyja  és nem szerepelteti sem a 01-es sorban, sem pedig a növelők, csökkentők között.....

Ha maga az EVA tv. úgy szólna, hogy nem minősül EVA időszaki bevételnek a belépés évében a mérlegben vevőkövetelésként szereplő EVA időszak alatt befolyt pénz, az egyértelműbb lenne, mint az ahogy szól, hogy csökkenti az EVA adó alapját....   Mert itt bizony valóban felmerül a kérdés, hogy mi van a 25 milliós bevételi határral, amiről viszont a törvény úgy rendelkezik, hogy:

b) az adóévet megelőző adóévben (üzleti évben) ésszerűen várható éves szintre átszámított összes bevétele a 25 millió forintot nem haladja meg
azzal, hogy az a)-b) pont alkalmazásában
cc) adóalanynál az e törvény előírásainak megfelelően meghatározott, a 6. § (1) bekezdése és 20. § (1) bekezdése szerinti bevétel.

Én:  figyelmen kívül hagynám a bevallásban:  azért mert, ami a 12-es sorban szereplő tétel, az a 01-esben nem szerepelhet MONDJA SZERENCSÉDRE A KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ,   a 02-08--ig sorokba pedig a törvény alapján nem tartozik, a kitöltési útmutató szerint pedig legfeljebb a 07-es sorba lehetne besunvasztani, de nevesítve a kitöltési útmutatóban sem a növelőknél, sem a csökkentőknél nem szerepel..   Ha nem írom be a 01-es sorba, mert ez a tétel a 12-esben tétel lenne (szerencsédre)  és nem írom be a növelők közé sem, mert ez a tv. szerint nem szerepel növelőként.... akkor ha mondjuk a 11-es sor csökkentőbe beírnám  (mondván a tv. szerint csökkentő tétel.... ) , akkor csalnék.....

Miért ne mondhatnám, hogy a bevallásban nincs nevesítve, s az EVA tv-ben pedig ott van, hogy az összes bevételt csökkenti, tehát már bevételként sem számolok akkor vele....

Azzal a bevétellel sem számolunk bevételként, amit mondjuk már EVÁ-s időszakban leeváztunk, mert lejárt a 30-ik nap, de csak a következő évben folyik be.  Nekem azon a napon amikor befolyik az ilyen pénz minusz bevétel is egyben... tehát vallásilag a befolyt bevétel nulla...  Jól is néznénk ki, ha a korábbi évben, években mondjuk leevázott később befolyó vevőkövetelés bevétel ütné ki a vállalkozót az EVÁ-ból mert ha nem egyenlegben nézem az adott évét, akkor esetleg a halmozott befolyt pénze mondjuk több lenne, mint 25 millió.. 

Nekem ez a magán véleményem.. Üdv.

 


mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EVA bevallás, Segitsetek!

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » szomb. dec. 13, 2008 8:19 am

Szia Mazsi!

Köszönöm Neked, hogy ilyen alaposan foglalkoztál a problémámmal.  Én is az általad leírtaknak megfelelően gondoltam a bevallást kitölteni, de sajnos nem igazán egyértelműen fogalmaznak a jogszabályok ezért voltak kétségeim. A bevételt csökkentő, illetve az EVA alapját csökkentő tételek nem világosan kerültek megfogalmazásra , illetve a bevallás kitöltési útmutatója nem tér ki erre. 

Úgy gondolkoztam, hogy lehet olyan eset is, hogy az előző (nem EVA-s) időszakból lehetett volna nagyobb is a vevő állomány a mérlegben, akár (extrém esetben) 15 millió Ft is, akkor az EVA-s bevételem csak 15 millió Ft-ra korlátozódott volna? A Te válaszod is  rávilágított arra, hogy az EVA-s év bevételét kell csak a 01  sorba írni és a többi sorokban csak azokat a növelő és csökkentő tételeket kell beírni amit a törvény is EVA alapját módosító tételnek nevesít. (Itt pedig nem szerepel a vevő állomány miatti módosítás)

 Mégegyszer nagyon köszönöm a segítségedet.

Kellemes hétvégét kívánok Neked

Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron