Adófórum

Adózási és számviteli információk

osztalékadó

EVA

osztalékadó

HozzászólásSzerző: karpati » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Egy Bt evás szeretne lenni. A pénztárában lévő pénzzel, osztalékával, eredménytartalékával mi a teendő. Van valami szabály arra vonatkozóan, hogy ki kell neki venni még 25 ill. 35|| 14%-s adóval? Köszönöm!

karpati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

osztalékadó

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 10, 2008 9:47 am

Szia!

Természetesen van rá szabály az eva törvényben (2002.évi XLIII.törvény). Ugye bevételi nyilvántartásra akar áttérni, nem marad a számviteli törvény hatálya alatt? Mert akkor a törvény szerint:

18. § (1) A közkereseti társaság, a betéti társaság az üzleti évre vonatkozó beszámoló alapján, a beszámoló letétbe helyezésére előírt határidőig megállapítja a (2) bekezdés szerinti összeget, ha az üzleti évben először tesz e törvény szerinti bejelentést és ezzel egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az üzleti évet követő adóévben az evával összefüggő nyilvántartási kötelezettségeit nem a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint teljesíti.


(2) Az (1) bekezdés szerinti összeg a beszámoló


a) mérlegében kimutatott eredménytartalék, saját elhatározásból lekötött tartalék, mérleg szerinti eredmény és - a jóváhagyott osztalék, részesedés alapján a taggal szemben fennálló - kötelezettség együttes összegéből az a rész, amely meghaladja a mérlegben kimutatott, nem vagyoni betétként megszerzett immateriális javak és tárgyi eszközök (ide nem értve az immateriális javak és a tárgyi eszközök értékhelyesbítését) együttes könyv szerinti értékét;


b) egyszerűsített mérlegében kimutatott eredménytartalék, saját elhatározásból lekötött tartalék, mérleg szerinti eredmény, tartalék és - a jóváhagyott osztalék, részesedés alapján tagjával szemben fennálló - kötelezettség együttes összegéből az a rész, amely meghaladja az egyszerűsített mérlegben kimutatott, nem vagyoni betétként megszerzett immateriális javak és tárgyi eszközök együttes könyv szerinti értékét.


(3) A (2) bekezdés szerinti összeg után a közkereseti társaság, a betéti társaság adót (az osztalék utáni adót kiváltó adó) fizet. Az osztalék utáni adót kiváltó adó a (2) bekezdés szerinti összeg 25 százaléka, amelyet az adózó az üzleti évre vonatkozó társaságiadó-bevallásában elkülönítetten bevall, és három egyenlő részletben, az üzleti évre és az üzleti évet követő két adóévre - de legkésőbb az e törvény szerinti adóalanyiságának utolsó adóévére - vonatkozó társaságiadó-bevallás, illetve evabevallás benyújtásával egyidejűleg megfizet.

Tehát osztalékadót kiváltó adót kell három év alatt, 3 egyenlő részletben megfizetni, ami 25%. Az adó alapját a következőképpen kell kiszámítani:

Adóalap megállapítása:
± Eredménytartalék
+ Saját elhatározásból lekötött tartalék
± Mérleg szerinti eredmény
+ Jóváhagyott osztalék, részesedés alapján a taggal szemben fennálló kötelezettség
– Immateriális javak és tárgyi eszközök könyv szerinti értéke (kivéve a vagyoni betétként szerzett eszközök)
± Adóalap

EHO-t nem kell fizetni. A 0871-es bevallást kell kitölteni, ha dec.20-ig bejelented, hogy bevét.nyilvántartásos evás szeretne lenni a Bt. és megfelel a feltételeknek. Természetesen ha azt  választjátok, hogy továbbra is kettős könyvvitelt vezettek és a számvit.törvény hatálya alatt maradtok, akkor más az eljárás, de ezt nem írtad. Részletes tájékoztató itt:

 

http://www.apeh.hu/data/cms40723/5.pdf

 

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

osztalékadó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » szer. dec. 10, 2008 12:42 pm

Szerintem jobban jársz, ha nem veszed ki, hanem  3 év alatt megfizeted rá a 25% osztalékot kiváltó adót, így megspórolsz 14% EHÓ-T !

Ha bevételi nyilvántartást választassz, akkor a pénztártól is "megszabadulsz".

Arra nem vonatkozik a pénzkezelési szabályzat, igazából eva alatt nem is kell kimutatni.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

osztalékadó

HozzászólásSzerző: Marcsi66 » szer. dec. 10, 2008 6:21 pm

Szia Böbe!

Én is az eva választásán töröm a fejemet, főleg az 500 ezer Ft-os záró pénztár állomány miatt. Olvastam a válaszodat, én inkább a számviteli tv előírásai (lettős könyvvitel) mellett maradnék. Ez esetben, hogyan kell az osztalék összegét meghatározni, ill. az osztalékot szintén csak 25 % adó terheli? (Értetlenkedek egy kicsit, amit írtál a bevételi nyilvántartásnál osztalék adó alapot, azt a 2008 év után még a "rendes" módon számolt mérlegadatok alapján kell meghatározni?) 

Az átálláskor a 0871 bevallást 30 napon belül kell kitölteni? A beszámolót, kieg-t, ipát, a 0703 helyett a 0801-t szintén 30 napon belül meg kellene csinálni?

A kettős könyvvitel mellett az evában nem nézik a pénztár záró állomány alakulását?

Köszönöm,

Marcsi

 

Marcsi66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

osztalékadó

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. dec. 11, 2008 10:15 am

Szia Marcsi!

A kettős könyvvitel választásánál csak abban az esetben kell fizetni az osztalék után SZJA-t, EHO-t, ha kiveszik. Egyébként eredménytartalékba kerül, tehát ugyanúgy működik, mintha nem lenne evás. Csak az evás időszak alatt keletkezett nyereség osztalékkénti kivétele mentesül az osztalék SZJA és EHO alól. Emiatt sztem kedvezőtlen a kettős könyvvitel választása.

Tehát ha a 2008.évi adózott eredményt (és a meglévő eredménytartalékot) ki akarják venni osztalékként, és a taggyűlés erről a beszámoló elfogadásakor határoz, akkor a kifizetés időszakában hatályos szabályok szerint kell adózni. Úgy tudom, a 35%-os adó megszűnik, csak 25% marad, de abban nem vagyok biztos, hogy ez érvényes-e a 2008.év osztalékára is. A módosítás hatálybalépését kell majd megnézni.

További hátrány még, hogy ha a számvit.törvény hatálya alatt maradtok, akkor a pénzkez.szabályzat, pánztár záró állománya, stb. ugyanúgy vonatkozik a cégre, mint bármely más kettős könyvvitelű vállalkozásra. Bevételi nyilvántartásosnál viszont nem.

A bevét.nyilvántartásnál az osztalékadó alapját a rendes módon számolt mérlegadatok alapján, ahogy korábbi válaszomban írtam, kell kiszámítani. 

A bevallásokat nem 30 napon belül, hanem a rendes határidőre kell megcsinálni.

üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

osztalékadó

HozzászólásSzerző: Marcsi66 » csüt. dec. 11, 2008 8:48 pm

Böbe,

Pénztár szempontjából, akkor a bevételi nyilvántartás a jó. A 2008 évet a "régi" kettős szerint kell lezárni, 0871, és a többi bevallást, a rendes határidőre kell megcsinálni. Ha bevételit választanék, akkor a 2008 évi mérlegben lévő adatok alapján, amiket korábban már írtál, megkapom az osztalékot kiváltó adóalapot és akkor azután kellene fizetni a 25 % osztalékadót (3 év részlet lehetőséggel)? Vagyis 2008 év után fizetek normál társadót, nem határozok meg osztalékot, bent hagyom és majd a 25 % osztalékadóval adózom le? (erről a 0871-ben vallok?) Jól értem?

Köszönöm,

Marcsi 

 

Marcsi66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

osztalékadó

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. dec. 11, 2008 10:41 pm

Igen, jól érted. És Bocs, de a nyomtatványt rosszul írtuk, nem 0871, hanem 0871eva. Most még nincs az apeh honlapján, de a tavalyit, a 0771eva-t megtalálod, és ha megpróbálod kitölteni (hiszen változás sztem nincs), akkor könnyebben látod, hogyan is van ez. És a kitöltési útmutatója is sokat segít.

Az evára áttérésről is van tájékoztató itt:

http://www01.apeh.hu/data/cms40723/5.pdf  

A pénztár szempontjából egyértelműen jobb választás a bevételi nyilvántartás.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

osztalékadó

HozzászólásSzerző: Marcsi66 » szomb. dec. 13, 2008 4:33 pm

Köszönöm,

Marcsi

Marcsi66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég