Oldal: 1 / 1

EVA-S SZEMÉLYGÉPKOCSI ÉRTÉKESÍTÉS

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: TAMARA971

Sziasztok!

EVA-s Kft.-ben lévő személygépkocsit szeretnénk értékesíteni a Kft. tulajdonosának. Van-e valami előírás az árra vonatkozóan?  

Az ÁFA tv. szerint az értékesítés ÁFA mentes. (használt szgk., és beszerzéskor levonási tilalom volt)

 


EVA-S SZEMÉLYGÉPKOCSI ÉRTÉKESÍTÉS

HozzászólásElküldve: pén. dec. 05, 2008 10:57 am
Szerző: aniko.varga2006
A vételár közvetlenül érinti az EVA alapját. Ezért célszerű két-három árajánlatot beszerezni a piaci árhoz viszonyítás végett. Jobb a békesség. 

EVA-S SZEMÉLYGÉPKOCSI ÉRTÉKESÍTÉS

HozzászólásElküldve: szomb. dec. 06, 2008 9:58 pm
Szerző: zspotorke

Sziasztok!

Térjünk már vissza az ÁFA kérdésre egy kicsit.

Köszi: P.Zsuzsa


EVA-S SZEMÉLYGÉPKOCSI ÉRTÉKESÍTÉS

HozzászólásElküldve: szomb. dec. 06, 2008 10:48 pm
Szerző: Kardos.Judit

Evás időszak előtt vásárolt személygépkocsi evás időszak alatt történő értékesítése - áfavonzat

Válaszadás dátuma: 2008-08-15

Egy Bt. 2002. évben vásárolt személygépkocsit cégautónak. Az áfáját nem igényelte vissza. A Bt. 2003-ban áttért EVÁ-ra. 2008. évben értékesíteni szeretné a gépkocsit. Kell-e áfát feltüntetnie a kibocsátott számlájában és ha igen, akkor be kell-e ezt az áfát fizetnie?

 

Ebben az esetben a nem evás adóalany az Áfa törvény 135. § előírásai - a tárgyi eszközökre vonatkozó különös szabályok - szerint sem élhet az adólevonási jogával, mivel a 60 hónap letelt,

az evás adóalany az EVA tv. 16. §-ban foglaltak alapján adólevonási jogot nem gyakorolhat.
Tehát mindkettő esetben az értékesítést megelőzően a termékhez kapcsolódó előzetesen felszámított adó nem levonható, ezért mentes az adó alól a termék értékesítése az áfa törvény 87. §-a alapján
.

Az értékesítésnél pedig lehetőleg közelítsen a piaci árhoz az eladási ár, amely Eva alap lesz. Ha bizonyítható , hogy volt káresemény akkor azt lehetne kalkulálni (Csökk.érték).

Üdv: Judit

 


EVA-S SZEMÉLYGÉPKOCSI ÉRTÉKESÍTÉS

HozzászólásElküldve: vas. dec. 07, 2008 11:36 am
Szerző: aniko.varga2006
Egy részletes műszaki állapotfelmérés roppant hasznos lehet ilyenkor a piaci ár becsléséhez egy külső fél által (pl szerviz, gépjárműkereskedő). Használt autó a "múltja" függvényében nagyon különböző értékű lehet, de ezt utólag (~5 év az adóellenőrzésben az elévülés) is bizonyítani kell tudni.

EVA-S SZEMÉLYGÉPKOCSI ÉRTÉKESÍTÉS

HozzászólásElküldve: vas. dec. 07, 2008 1:06 pm
Szerző: nagyanik
Egyetértve az előző válaszokkal egy kiegészítés vagy pontosítás részemről. Azt írtad az EVÁS kft tulajdonosának kerül értékesítésre a cégautó. Figyelemmel kell lenni arra, hogy nem csak evás bevétel kelettkezik, hanem szerintem kapcsolt vállalkozástól származó bevétel, ezért adóalapot is növel. Tehát a bevétel duplája adózik 25 %-al.

EVA-S SZEMÉLYGÉPKOCSI ÉRTÉKESÍTÉS

HozzászólásElküldve: vas. dec. 07, 2008 2:11 pm
Szerző: Kardos.Judit

Szerintem, ha a tulaj magánszemélyként veszi meg, akkor nincs kapcsolt vállalkozás. Akkor lenne, ha  a tulaj vállalkozóként venné meg.

Vagy rosszúl gondolom ?

Üdv: Judit


EVA-S SZEMÉLYGÉPKOCSI ÉRTÉKESÍTÉS

HozzászólásElküldve: vas. dec. 07, 2008 4:46 pm
Szerző: nagyanik

Judit!

Sajnos rosszul gondolod, mert az EVA tv 5.§ (2) bekezdése  a pontja a Társasági adóról szóló tv.- ben meghatározott kapcsolt vállalkozási viszonyra hivatkozik.( nem a számviteli tv. szerintire)

A Tao tv. 4§ 23.pontja szerint fenáll a kapcsolt vállalkozási viszony  a magánszemély és a Kft között, igy az EVA tv. -ből következik a kapcsolt váll.viszony a Kft és a tulajdonos között, ha megfelel a Tao tv.ben leírt egyéb feltételnek.( Tao 4§ 23.pont)

(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a Számviteli tv nem vonatkozik a magánszemélyre, igy a számviteli tv. szerint nics a magánszemély és a Kft között kapcsolt vállalkozási viszony.)  

Üdv. N.Anikó