Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA teljesítési időpont évvégén

EVA

EVA teljesítési időpont évvégén

HozzászólásSzerző: Mónika301 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Tudnátok segíteni. EVÁS-s vállalkozó decemberben tewljesített munkáját.szerződés szerint köv.hó 5-én kell számláznia. HA 2009.01.05-én, 2008.dec. havi teljesítést számláz, a pü. telj. v.szinű 2009.02....-kor lesz, akkor ezt 2008-ra, vagy 2009-re kell vallani és fizetni? Köszönöm szépen

Mónika301
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVA teljesítési időpont évvégén

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. nov. 30, 2008 10:41 pm

Szia Mónika!

Az attól függ, hogy milyen könyvvezetés alá tartozik a vállalkozás. Ha kettős könyvvitelt vezet, akkor a számviteli törvény szabályai szerint könyvel, tehát 2008.évi bevétel lesz.

Miután vállalkozóról beszélsz, így azt gondolom, hogy Ev-ről beszélünk, aki jellemzően bevételi nyilvántartást vezet. Esetükben a pénzforgalmi szemlélet érvényesül, de ha 30 napon belül nem jut hozzá a bevételhez, akkor a bizonylat kibocsátását követő 31. napon megszerzettnek kell azt tekinteni és az adott negyedévben EVA előleget kell utána fizetni. Tehát esetükben a bevétel 2009.évi lesz.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA teljesítési időpont évvégén

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. dec. 01, 2008 9:19 am

Szia! Amennyiben e. vállalkozóról van szó, a pénzforgalmi szemlélet miatt 2009 első negyedévére kell megfizetni az Eva előleget, az említett bevétel után.

Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA teljesítési időpont évvégén

HozzászólásSzerző: eu4u » szer. dec. 03, 2008 3:43 pm

Ez egy egyszeri szerződés, vagy folyamatos teljesítés? Mert, ha folyamatos, akkor a teljesítésnek is, és a fizetési határidőnek is 01-05-nek kell lenni. Ebben az esetben biztos, hogy 2009 I. negyedévre kell megfizetni az EVA előleget, akkor is, ha nem bevételi nyilvántartásos azaz nem pénzforgalmi szemléletű.

Üdv: Jutka

eu4u
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVA teljesítési időpont évvégén

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. dec. 03, 2008 5:52 pm

Szia Jutka!

Nem így van ahogy írod. Amiről írsz az ÁFA kérdés.

A számvitelben, ha december havi  teljesítésről adok ki számlát akkor azt december hónapra könyvelem a kettősben. Ezért ha befolyik ha nem 2008.évi bevétel és ezzel együtt EVA alap is.

Üdv:

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA teljesítési időpont évvégén

HozzászólásSzerző: judit_9 » vas. jan. 11, 2009 1:23 am

Szia Jutka!

Nem így van ahogy írod. Amiről írsz az ÁFA kérdés.

A számvitelben, ha december havi  teljesítésről adok ki számlát akkor azt december hónapra könyvelem a kettősben. Ezért ha befolyik ha nem 2008.évi bevétel és ezzel együtt EVA alap is.

Üdv:

P.Zsuzsa

 

Sziasztok!

Én erre szerettem volna válaszolni, de a "válasz"-ra kattintva csak az üres képernyő volt látható.

A bevételi nyilvántartást vezetőknél az egyértelmű, hogy pénzforgalmi szemléletet kell alkalmazni, de meg kell vizsgálni, hogy a törvény mit ír elő a bevétel (pénz) megszerzésének időpontjára.

A 0843 kitöltési útmutatója ezt tételesen felsorolja, többek között: " Igénybe vett szolgáltatás esetében a bevétel megszerzésének időpontja az a nap, amelyen a szolgáltatás nyújtójának az általános forgalmi adóról szóló törvény rendelkezései szerinti teljesítési időponttal adófizetési kötelezettsége keletkezik,
vagy keletkezne (függetlenül attól, hogy a szolgáltatás nyújtója az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett vagy sem).

Ezt követően pedig érdemes egy pillantást vetni az Áfa tv. 58§-ra, met ha részlet fizetésben v. határozott időpontra szóló elszámolásban állapodtak meg, akkor a megfizetés esedékességének napja lesz a teljesítés napja. 

Én ez alatt azt értelmeztem, hogyha én havonta (pl. a hónap utolsó napján) számlázom le pl. a könyvelést, mert így szól a szerződésünk, akkor a régi áfa tv. értelmében a hónap utolsó napja volt a teljesítés napja és ekkor keletkezett/keletkezne az "áfa fizetési kötelezettségem", tehát ez volt a bevétel megszerzésének is a napja. Viszont most figyelni kell, hogy mit írok az esedékességhez. Ha mindhárom helyre (teljesítés, szla kelte, esedékesség) ugyanaz a dátum jön, semmi gond, de ha a fizetési hatidő. már átcsúszik a következő hónapra (pl. teljidő: jún.30-a, fiz. esedékessége: júl.10), akkor az új áfa tv. szerint júl. 10.-e lesz a teljesítés és a bevétel megszerzésének a napja, teljesen függetlenül attól, hogy ténylegesen mikor fizetik ki.

Remélem jól értelmeztem az összefüggéseket, ha más véleményetek van, írjátok meg! 

Judit

judit_9
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég