Adófórum

Adózási és számviteli információk

Evás Bt foly.szla átvezetgetés

EVA

Evás Bt foly.szla átvezetgetés

HozzászólásSzerző: olahneedit » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szaiasztok!

Evás bt-nek szép összegű túlfizetése van az adó-folyószámláján járulék és a hozzá tartozó jópár adónemben már több mint 5 éve. A túlfizetés oka valószínűleg egy ősrégi dupla havi befizetés, legalábbis ahogyan én kikövetkeztettem.

Csirip és a neki válaszolók a 9850-es témában már szépen levezették, hogy az eva fennmaradhat, ha az egyik adónemben tartozás, de más adónemben attól nagyobb összegű túlfizetés van, tehát összevetve a folyószámlán nincs tartozás. Eddig o.k., nem muszály evát sem utalnia ha összevontan még mindig nem tartozik. Ugye jól gondolom?

Felmerül viszont a kérdés, hogy mi lesz a sorsa a korábban - öt évvel korábban...pénzforgalmi szemlélet - költségként elszámolt járulékbefizetésnek, ha most átvezetem evára?  Vajon nem kell-e azután is evát fizetni? Tudom, hogy egy kicsit elvont kérdés, és nagyon bele van magyarázva az Eva-tv. 6.§-ába, de ha sima vállalkozás lenne, akkor tényleg növelné az adóalapot, legalábbis az összeg egy része. Az más kérdés, hogy milyen arányú része, ha nagyon akarom, akkor utána tudok nézni.

Kérlek benneteket, hogy segítsetek! Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Evás Bt foly.szla átvezetgetés

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 14, 2008 8:26 pm

Szia Edit!

A kérdés eldöntéséhez pontosan tudni kellene, hogy milyen járulékról van szó, és hogyan vont annak idején könyvelve. Azaz pl. mennyi a levonásos rész (mert ugye az annak idején nem költségre könyvelődött). Valamint, ogy nem évült-e már el? Ha még nem évült el, és a dupla befizetés költségként lett könyvelve, sztem nem most bevétel,hanem az akkori  társ.adó bevallást kell önellenőrízni. És meg kellene azt is nézni,hogy  a járulékbevallás helyes volt-e, vagy azt is önellenőrizni kell esetleg.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Evás Bt foly.szla átvezetgetés

HozzászólásSzerző: olahneedit » kedd okt. 14, 2008 8:43 pm

Megnéztem a folyószámlát több évre visszamenőleg, a túlfizetés az evás időszak előtt keletkezett, még 2000 előtt. Na persze, van egy olyan gyanúm, hogy önrevízióra várt volna, és azért hagyták rajta a túlfizetést, de már elévült. Ezért vagyok ilyen bátor.:)
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Evás Bt foly.szla átvezetgetés

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 14, 2008 8:56 pm

Ha elévült, attól tartok, már a túlfizetés is elévült. Önellenőrízni mindenesetre nem lehet már. Próbáld meg átvezettetni 0817-esen evára. És ha átvezetik (tartok az elévüléstől), akkor sem kell sztem bevételként figyelembe venned.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Evás Bt foly.szla átvezetgetés

HozzászólásSzerző: olahneedit » szer. okt. 15, 2008 8:10 am

Köszi Böbe! Igen, ez egy érdekes gondolat. mármint a túlfizetés elévülése. Ennek utánanézek. Az azért megnyugtató, hogy nem kell evázni utána.
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Evás Bt foly.szla átvezetgetés

HozzászólásSzerző: olahneedit » hétf. dec. 08, 2008 2:37 pm

Hali mindenkinek!

Megjött a határozat az átvezetésről. Hasznos tapasztalat lehet másnak is. Szóval: kértem az összes túlfizetés átvezetését evára. Csak azokat az átvezetéseket hagyták jóvá, és csak olyan mértékben, amilyen összegű befizetés történt már az adott adónemre öt éven belül, tehát a visszaigényléshez való jog elévülési idején belül. Jelen esetben ez 2004 volt. Abban az évben volt pár hónap, amikor munkaviszony hiányában járulékalap keletkezett, és járulékokat kellett fizetni. Az abban az évben befizetett összegeket átvezették.

Idézetek: "Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (art) 164.§(1) bek. értelmében a költségvetési támogatás igényléséhez, a túlfizetés visszaigényléséhez való jog - ha törvény másképp nem rendelkezik - annak a naptári évnek az utolsó napjától számÍtott 5 év elteltével évül el, amelyben az annak igényléséhez való jog megnyílt."

"Az Art. 43.§ (5) bek alapján a túlfizetés visszaigényléséhez való jog elévülését követően az adóhatóség a túlfizetés összegét hivatalból az általal nyilvántartott, az adózót terhelő más adótartozásra számolja el, vagy adótartozás hiányában azt hivatlaból törli."

Na ez sziven ütött. Egy evásnak nincsenek ugyebár tartozásai, mert akkor evás sem lehetne. Az éves eva-előlegek még nincsenek terhelve, és nem szívesen vállaljuk fel ugyebár a tartozást. Hiába emelkedik jogerőre az ügy dec 20-ig, az esetleges tartozást csak a 0843-as felkönyvelése után fogják látni.

Tehát ördögi kör, evásnek ez nem buli, még akkor sem, ha legbelül érzem, hogy ez talált pénz.

Köszönöm a válaszokat, és Kellemes Ünnepeket mindenkinek.

Oláhné Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Evás Bt foly.szla átvezetgetés

HozzászólásSzerző: olahneedit » hétf. dec. 08, 2008 2:38 pm

ÖÖÖÖ vagyis Neked: Böbe! ÖÖÖ Neked köszönöm.
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég