Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA végelszámolás tagi kölcsön, autó sorsa

EVA

EVA végelszámolás tagi kölcsön, autó sorsa

HozzászólásSzerző: kriszti081 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni. EVA-s Bt.-nket szeretnénk végelszámoltatni.A cég már évek óta veszteséges, a végelszámolás oka, hogy a saját tőke a jegyzett tőke alatt van jóval.A veszteség miatt tagi kölcsönt nyújtottak a tagok, ez mára 480 000-nál tart. A cégnek van egy személygépkocsija, 2002-ben szerezték be, áfásan, de az áfát nem igényelték vissza.Az autót szeretnék értékesíteni, természetesen a legkisebb adó/illeték vonzattal.Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek mi lenne a jó megoldás.

1. verzió: eladják a személygépkocsit, kb. 750000 Ft-ot ér, leevázzák, a megmaradt összegből futja a tagi kölcsön visszafizetésére. Így nem kell ajándékozási illetéket fizetni a tagi kölcsön elengedése után.

2. verzió: elindítják a végelszámolást, a tagok megkapják vagyoni betétjük fejében az autót (férj és feleség), átíratják, utána, mint magánszemélyek értékesítik. A vagyon felosztásba más nem is igen kerülhet az autón kívül, mert néhány bútoron, párezer forinton kívül más nincs. A jegyzett tőke viszont 1 015 000 Ft. Ebben az esetben a tárgyi eszközöket értékhelyesbíteni kell? Az autót természetesen már leírták. A helyesbítés után TAdó kötelezettség keletkezik. Ez nekem nem túl logikus, mert a leírás evás időszakban történt, és nem is volt hatással a Tadóra. Ebben a verzióban viszont ott van még az elengedett tagi kölcsön miatti illeték is.

Néhány adat: jegyzett tőke: 1015 eFt; eredménytartalék: -1305 eFt; mérleg szerinti eredmény (végelszámolás miatt) : -179eFt; kötelezettségek (tagi kölcsön): 480 eFt; egyéb rövid lej. kötelezettség: 11 eFt; pénzeszközök: 22eFt. A többi mérlegsor 0.

köszi előre is a segítséget! Kriszta

 

 

kriszti081
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVA végelszámolás tagi kölcsön, autó sorsa

HozzászólásSzerző: loncika » szer. okt. 08, 2008 8:28 am

 

A saját tőke már erősen negativ, tehát gyakorlatilag nincsen osztható tőkéjük.

Ha hoznak egy határozatot, hogy a tagi kölcsön a cég tartós veszteségének ellentételezésére szolgáló befizetés és vissza nem téritendő befizetés lesz, akkor szerintem csökkentheted vele a negativ eredménytartalékot. Nincs több gond vele.

A kocsit a cég bármikor eladhatja akár a tulajdonosok valamelyikének, akár 3. személynek. 

Áruljátok már el mitől lesz veszteséges egy Eva-s cég?

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA végelszámolás tagi kölcsön, autó sorsa

HozzászólásSzerző: kriszti081 » szer. okt. 08, 2008 8:50 am

Köszönöm a választ. Köszi a tagi kölcsönre vonatkozó tippet, utánanézek.  Ilyen esetben nincs ajándékozási illeték kötelezettség?

Még sosem csináltam végelszámolást, ez biztosan kitűnik a kérdésemből. Sőt, az ügyvéd, akivel beszéltem, ő sem találkozott olyannal, hogy egy autót kellene két részre osztani a tulajdonosok között. Az autó kb. 750000 Ft-ot ér, valahogy ezt könyvelni kellene, ha pl. a vagyonfelosztásba beteszem. Nem szeretnénk most eladni, mert evázni kellene utána. Én úgy értelmezem, hogy ha a vagyonfelosztásba bekerül, akkor adókötelezettség nélkül kivehetjük a Bt-ből. Csak az átírási illeték terhelne minket. Az ügyvédünk viszont ellenzi, hogy egy autót két tag között megosszunk (férj+feeség), mert szerinte ez így értelmezhetetlen.

"Hobbiból" könyveltem eddig a dolgainkat. Azért mentünk ennyire negatívba, mert a Bt-nek évek óta néhány ezer Ft bevétele van, ami nem fedezi a bankköltsgéet, a lízingdíjat (ez már nincs), az autó biztosítását...

Még mindig nem világos nekem, hogy hogyan lenne a legegyszerűbb, legolcsóbb. Az autó értékét valahogyan érvényesíteni kellene a mérlegben, hiszen ott most 0 Ft az értéke a 750 000-hez képest.

 

 

kriszti081
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVA végelszámolás tagi kölcsön, autó sorsa

HozzászólásSzerző: loncika » szer. okt. 08, 2008 9:02 am

Ha cég úgy dönt, hogy a veszteségét nem határolja el, hanem a tagokat pótbefizetésre kötelezi, akkor ez az összeg,  a cég veszteségének ellentételezésre történő befizetés nem ajándékozás.

Ha egy vagyontárgyat a vállalkozásból kivonnak/eladnak az adóalap lesz és evázni kell utána. 

Ugy tudom, hogy amikor a cég EVA alá bekerült, akkor megállt az  Eredménytartalék és Tőketartalék  értékének mozgása.

Ha te hobbiból mégis könyveltél, mert tudni szeretted volna mik történtek milyen eredménnyel, annak már gyakorlatilag itt nem sok jelentősége van az eredménytartalék szempontjából.

A tárgyi eszköz leltárad viszont fontos, mert ha minden eszközt kivontok/eladtok a vállalkozásból, előbb evázni kell, és ami marad pénzeszköz, az lesz felosztható a hitelezők között és legutoljára a tulajdonosok között.   

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA végelszámolás tagi kölcsön, autó sorsa

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. okt. 08, 2008 9:38 am

Az Eva-adózó adóalanyisága megszűnik a végelszámolás elhatározását megelőző nappal. Így az autót már nem evásként fogja eladni. A megszűnés napjával beszámolót készít, majd a végelszámolás záró napjával fog még egyet készíteni. Az autó könyv szerinti értéke valóban 0 lesz,  mert eva tv szerint évi 20% écs-t kellett rá "elszámoltnak tekinteni". Így amikor majd eladásra kerül, lesz egy bevétel a kszé-kkel szemben. Ebből lejön a végelszámolás alatti időszak ráfordításai, a maradék tao-alap és avégül így jön majd ki a vállalkozásból kivont tőke. (legalábbis így látom, mert én sem csináltam még végelszámolást).
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA végelszámolás tagi kölcsön, autó sorsa

HozzászólásSzerző: kriszti081 » szer. okt. 08, 2008 4:28 pm

Köszi a válaszokat!

 

Még egy kérdés maradt megválaszolatlanul, az értékhelyesbítés.

 

A 67/2006. Számviteli kérdésből egy részlet:  A 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: cégtörvény) hatálya alá tartozó végelszámolás számviteli feladatait külön kormányrendelet, a 72/2006. (IV. 3.) Korm. rendelet szabályozza részletesen. A cégtörvény vonatkozó előírásai figyelembevételével a végelszámolás befejezésekor a könyvviteli nyilvántartásokban szereplő eszközöket tételesen piaci értéken kell értékelni, a végelszámolás befejezéséhez kapcsolódó kötelezettségeket fel kell venni, a piaci érték és a könyv szerinti érték közötti, az eszközök és a kötelezettségek (át)értékeléséből adódó különbözetet pedig a rendkívüli tételek között kell elszámolni (bevételi többlet esetén - és ez a jellemző - a különbözetet társasági adó terheli). Ebből következően, ha a végelszámolás befejezésekor (pontosabban a társaság cégjegyzékből való törlése után) a bt. vagy a kft. részére természetben történik a vagyon kiadása a vagyonfelosztási javaslat alapján, akkor

- a kiadásra kerülő eszközök értéke a könyvviteli nyilvántartásban már szereplő piaci érték lesz;

 

Szerintetek is ez a két verzió van?

1.) Tehát a végelszámolás elhatározásakor kilép az evából, és TAO alá tartozik. Fel kell értékelni a záró mérlegnél az eszközöket, tehát a most 0-Ft-on álló autót felértékelem 750 000 Ft-ra, így 75 000Ft TA fizetési kötelezettség keletkezik. Nekem ez azért nem logikus, mert a cég szinte teljesen eva alatt írta 0-ra az eszközét, tehát nem spórolt Tadót az écsével, de most mégis be kell fizetni a Tadót. Felosztásra kerül a vagyon, SZJA fizetési kötelezettség nem keletkezik, mert a tagok betétje meghaladja a 750 000Ft-ot (1 015 000Ft). az autót átíratják a nevükre, és majd ők mint magánszemélyek értékesítik. Tehát ebben a verzióban 75 000Ft (Tadó) + kb. 40 000Ft (átírási illeték) terheli a végelszámolást, átíratást.

 

2.) A másik verzióban értékesíti most az autót, 750 000Ft-ért. Befizeti a cég az evát, ami 187 500Ft, a különbözet kiadható a cég megszűnése után. Tehát ez a verzió költségesebb.


kriszti081
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVA végelszámolás tagi kölcsön, autó sorsa

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. okt. 08, 2008 5:07 pm

Lehet, hogy nem jó, amit mondok, utána kellene néznem, hogy végelsz. alatt lehet-e értékesíteni a tárgyi eszközöket (logikailag nem látom be, miért ne lehetne, főleg ha természetben nem osztható a társaság vagyona, mivel egy autóról van szó). Ha tehát az előbbi dilemmámra a válasz igen, akkor még az a verzió is játszik, hogy a bevételt osztják szét utóbb pénzben, így az átírási illetéket megússzák.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA végelszámolás tagi kölcsön, autó sorsa

HozzászólásSzerző: kriszti081 » szer. okt. 08, 2008 5:38 pm

Én is gondoltam már erre.

Olvastam már pro és kontra véleményt is. Sajnos már nem tudom a forrást, de azt olvastam korábban, hogy a végelszámoló feladata a vagyon védelme, és ezért az eszközöket nem értékesítheti. A válaszod kapcsán belenéztem egy új könyvembe, (most beszereztem két könyvet a végelszámolásról, A végelszámolási eljárás,HVG) és azt találtam, hogy a végelszámoló értékesítheti a vagyont, ha a tulajdonosok nem természetben kérik a vagyon kiadását.

Az a gondom, hogy evás a cég, és erről nem igazán találok anyagot. Jó lenne minimálisra csökkenteni a terheket.

kriszti081
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron