Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA után nyitómérleg

EVA

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: Ditke76 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egyik ismerősöm BT-jét az APEH kivágta az EVA-ból, mert nem volt 2006-ban bevétele és adótartozása is volt. 2007.01.01-je óta visszalépett az ÁFA körbe. EVA időszak alatt bevételi nyilvántartást vezetett.

Azt tudom, hogy 2007.01.01-jével nyitómérleget kell készíteni, amit könyvvizsgáló támaszt alá.

A bank adott a kivonat alapján, vevői követelése, szállítói kötelezettsége  nincs, a BT-nek 2005. második felétől már bevétele sem volt. 2003 óta EVA alany, a tárgyi eszközöei már 2003-ban nullára kifutottak. A vállalkozó szerint a tárgyi eszk-k már meg sincsenek, vagy használhatatlanok. Feltételezem selejtezési jegyzőkönyvet kell majd készíteni a tárgyi eszk-ről.

Az APEH és IPA folyószla. alapján meg tudom nyitni a követeléseket, kötelezettségeket, a társasági szerződés alapján adott a jegyzett tőke összege. És itt kezdődik az én problémám. A forrás oldal nagyobb, mint az eszköz oldal. Itt a fórumon azt olvastam, hogy a különbözet lesz a pénztár nyitója.

Tényleg ennyire egyszerű?

Eredménytartalékkal nem kell számolni?

Előre is köszönöm a segítségeteket!

Ditke

Ditke76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: KovacsJ » csüt. szept. 25, 2008 5:58 am

Szia Ditke! Amikor EVA-t választott volt-e elhatárolt vesztesége és eredménytartaléka? Zsuzsa 
KovacsJ
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: Panni49 » csüt. szept. 25, 2008 6:32 am

Szia! Én biztos,hogy elkérném az EVA előtti legalább egy évének a dokumentumait,bevallásait és áttanulmányoznám.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: Ditke76 » csüt. szept. 25, 2008 9:32 am

Sziasztok!

Köszönöm a gyors hozzászólásokat.

A 0271/EVA bevallása megvan.

Eredménytartalék: -170 eFt, mérleg szerinti eredmény: 565 eFt, elhatárolt vesztesége nincs.

A bevallás első oldalán azt látom, hogy bevallották az osztalék utáni adót kiváltó adót, a folyószámlán láttam, hogy meg is fizette. 

Ditke

 

Ditke76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. szept. 25, 2008 1:01 pm

Szia Ditke!

A nyitómérlegben a 2002. évi mérlegben szereplő er.tartalék, ill. mérleg szerinti eredmény  nyilván nem szerepel a nyitómérlegben, hiszen azt már az osztalékadót kiváltó adóval egyrészt leadózták áttéréskor, másrészt pedig nyilván ki is vették a pénzt. Ezért más gondolom nem maradt, mint a pénztár, ha az evás évek osztalékát is kivették. Ha nem fizették volna esetleg mégsem ki, akkor sztem a tagokkal szembeni kötelezettségként kellene kimutatni, hiszen ezt  adózás nélkül kifizethetik osztalékként. 

A többi a pénztár sztem. Mivel a nyitómérleget könyvvizsgálóval kell auditáltatni, gondolom ő is segít, ha esetleg valami nem helyes mégsem. Megtennéd, hogy majd megírod, mi történt, mi a tapasztalatod, mit mondott a könyvvizsgáló?

Köszi. Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: eraconto » vas. szept. 28, 2008 12:36 pm

Szia !

Én a következőket tettem :

1. Vagyonmérleg-leltár ---könyvvizsgálótól , ez kötelező -áttérés szerint , és nem is lesz olcsó.

2. megnéztem járulék és adókötelezettségeit előző év végén, bankszámlazáró,Száll-vevő nyitottakat vagy nyitó .

3. előzőek alapján nyitó M ,  én a   Pénztárt 0-val nyitottam, az E-F különbözet ment az ET-ba .

Üdv: eraconto

eraconto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: validitas » vas. szept. 28, 2008 8:27 pm

Szia Eraconto!

Miért eredménytartalékba? Majd le fogják SZJA-zni, EHOzni, ha ki akarják egyszer venni osztalékként? Egyébként tudtommal ilyenkor nem lehet eredménytartalékot nyitni. És szerintem egyáltalán nem hihető a 0-ás pénztár, meg nem is célszerű. Mert akkor rögtön az első kiadásnál tagi kölcsönt kell betenni, ami szintén nem előny.

Üdv:Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. szept. 28, 2008 8:56 pm

Szia! Szerintem sem lehet eredménytartalék, mert az EVA előtti leadózva - legfeljebb nincs kifizetve és az EVa alattival is hasonló a helyzet. Bevételi nyilvántartásról beszélünk. A hiányzó összeg pénztár vagy bank és kötelezetség vagy ha ki lett fizetve - erről kellene lenni taggyűlésinek akkor csak pénz. Üdv: P.Zsuzsa
zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: joti » pén. okt. 03, 2008 9:39 am

Kedves Zspotorke!Elnézést hogy belebeszélek, de én sem tudom, hogy rendezzem a nyitómat ugyanilyen helyzetben.Nekem egy hasonló esetem van, és az adószakértő azt mondta, hogy nem volt kötelező az eva választásánál leadózni az eredménytartalékot. Lehetőség volt, hogy kedvezményesen adozzon 3 év alatt, de csak lehetőség. Nálam van eredménytartalék és az APEH nem hiányolta az szja-t.Bevételi nyilvántartást vezetek és nekem is hasonló a problémám. Üdv: Joti
joti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

EVA után nyitómérleg

HozzászólásSzerző: validitas » pén. okt. 03, 2008 10:03 am

<>Szia Joti!

<>Sztem vmi apró tévedés lehet a dologban, ugyanis nem az osztalékadót kiváltó adó bevallása és megfizetése nem volt kötelező, hanem a bevételi nyilvántartás vezetése Bt-k és kkt-k esetében.

<>Amennyiben azonban bevételi nyilvántartást választott valaki, az EVA-törvény szerint  meg kellett állapítania, bevallania, és 3 egyenlő részletben megfizetni az osztalékadót kiváltó adót:

18. § (1) A közkereseti társaság, a betéti társaság az üzleti évre vonatkozó beszámoló alapján, a beszámoló letétbe helyezésére előírt határidőig megállapítja a (2) bekezdés szerinti összeget, ha az üzleti évben először tesz e törvény szerinti bejelentést és ezzel egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az üzleti évet követő adóévben az evával összefüggő nyilvántartási kötelezettségeit nem a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint teljesíti.

(2) Az (1) bekezdés szerinti összeg a beszámoló

a) mérlegében kimutatott eredménytartalék, saját elhatározásból lekötött tartalék, mérleg szerinti eredmény és - a jóváhagyott osztalék, részesedés alapján a taggal szemben fennálló - kötelezettség együttes összegéből az a rész, amely meghaladja a mérlegben kimutatott, nem vagyoni betétként megszerzett immateriális javak és tárgyi eszközök (ide nem értve az immateriális javak és a tárgyi eszközök értékhelyesbítését) együttes könyv szerinti értékét;

b) egyszerűsített mérlegében kimutatott eredménytartalék, saját elhatározásból lekötött tartalék, mérleg szerinti eredmény, tartalék és - a jóváhagyott osztalék, részesedés alapján tagjával szemben fennálló - kötelezettség együttes összegéből az a rész, amely meghaladja az egyszerűsített mérlegben kimutatott, nem vagyoni betétként megszerzett immateriális javak és tárgyi eszközök együttes könyv szerinti értékét.

(3) A (2) bekezdés szerinti összeg után a közkereseti társaság, a betéti társaság adót (az osztalék utáni adót kiváltó adó) fizet. Az osztalék utáni adót kiváltó adó a (2) bekezdés szerinti összeg 25 százaléka, amelyet az adózó az üzleti évre vonatkozó társaságiadó-bevallásában elkülönítetten bevall, és három egyenlő részletben, az üzleti évre és az üzleti évet követő két adóévre - de legkésőbb az e törvény szerinti adóalanyiságának utolsó adóévére - vonatkozó társaságiadó-bevallás, illetve evabevallás benyújtásával egyidejűleg megfizet.

 

Itt nem lehetőségről van szó, nem azt írja, hogy "bevallhat, megfizethet", hanem bevall és megfizet. Szerintem adj be önrevíziót, ha a bevételi nyilvántartásos társaságnál áttéréskor ezt nem vallottad be. 

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron