Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

EVA

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » pén. szept. 15, 2006 10:12 am

Na erre probáltam a legelső hozzászólásomban utalni amikor leirtam a  10% ra vonatkozo utalást csak nem akartam ezt igy leirni, de Enikőnek igaza van...
Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: kaghy » pén. szept. 15, 2006 10:53 am

Igen! Sajnos a könyvelő EVA-ba lépéskor a kettős könyvvezetés alá jelentete be a Bt-t, igy nem volt lehetőség az előző évi eredménytratalék 3 éven keresztül, 20%-al leadózni. Igy maradt meg, a szép eredménytatalék, a magas pénztárral... aminek kivéte 2-35%-al adózna. 

Az EVA-ból való kilépés ötlete amiatt volt, hogy a pénztárban lévő magas pénzkészletet ki lehetne legalább venni kedvezően. Viszont itt a másik probléma.

A pénztári készletet aug.31-ig kell figyelembe venni, mig az EVA alanyiság szept. 30-al szünik meg.

Van valakinek valami jó ötlete, megoldása?  

kaghy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: verebélyi » pén. szept. 15, 2006 11:15 am

Ha jól értem a kérdést, akkor a társaságnak nem a jóváhagyott, de ki nem fizetett osztaléka a sok (kötelezettség), hanem az eredménytartaléka, tehát a szét nem osztott eredménye. A számviteli törvény hatálya alá tartozó EVÁS társaság az eredmény felosztásakor először a tárgyévi eredményt, utána pedig az eredménytartalékot használja. 2006-ban az EVA hatálya alatt is ezt kell tenni, teljes mértékben a tárgyévit adómentesen (mert ezt az EVA tartalmazza) és még annyit amennyivel az 1-8 havi átlagos készpénzegyenleg meghaladja az átlagos készpénzforgalom 2-szeresét. Ez pedig 10%-kal adózik. Szerintem ez az EVÁ-soknak is megadatik (szja törvény átmeneti rendelkezései alapján), tehát miért kell ehhez az EVÁb-ól kilépni? Az éves eredmény felosztása a 2006-os beszámoló elfogadásakor történik. Ráadásul, a januártól bevezetésre kerülő házipénztáradó az EVÁ-sokat nem érinti, tehát mindegy, hogy 2007-ben mikor fizetik ki az osztalékot (csak legyen kifizetve!! )
verebélyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. szept. 15, 2006 11:28 am

Kaghy!

Kérlek tisztázzuk mi a helyzet. Van még eredménytartalék az EVA előtti időszakról vagy fel lett osztva és be van állítva a kötelezettségek közé? Ha van is osztalék, akkor a fennmaradó eredménytartalékot (EVA előtti időszakról van szó) még mindig be lehet állítani 10%-os osztalékkal és aztán az EVÁS eredményt is. Ezt továbbra sem kötelező kifizetni csak ott marad a pénz és jön a házipénztár után a vagyonadó! Viszont ha elkezdik kifizetni, akkor először a 25-35%-ossal kell kezdeni, vagyis amit először megszavaztak. Nyilván annyit érdemes most ameddig el nem tűnik a fölös pénzkészlet bár ezt másképp is el lehet tüntetni!

Na remélem így már tudtam segíteni!

Üdv.: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: kaghy » pén. szept. 15, 2006 12:04 pm

A Bt 2005. évtől EVA-s. Nyitóadatai szereint 24.000 eFt az EVA időszak előtt keletkezett eredménytratalék és 405 eFt készpénz, amit a sztv. hatály alá EVA bejelentkezés miatt nem tudott 3 év alatt 20%-al leadózni.

Napjainkig a pénzkészlete kicsivel több, mint 20.000 eFt. Eva-s időszakban keletkezett eredmény nem lett osztalékba kifizetve, pont azért, mert az osztalékot az előző (hozott) eredménytartalékból kell fizetni, és erre ugye az adó 25-35%.

Szóval ehhez kellene hozzájutni, minél kedvezőbb  megoldással.

Szóba jött a készpénzért történő ingatlanvásárlás esete is. Ezzel viszont az eredeménytratalékhoz nem lehet hozzájutni.

Minden megoldás érdekel, kérlek adjatok jó ötleteket, ami még benne van a szabályosságban.

 

 

 

kaghy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: kaghy » pén. szept. 15, 2006 12:07 pm

Köszönöm az eddigi válaszokat. 

Igen a szétnem osztott eredmény a sok. Fentebb megírtam a számadatokat is. 

 

kaghy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. szept. 15, 2006 12:19 pm

Enikő már írta. Alapítson másik céget! Van más lehetőség is de az a legjobb. Akár már annak is kölcsön adhat!
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: kaghy » pén. szept. 15, 2006 1:34 pm

Nem is a pénzkészlet aggaszt, hanem az eredménytartalék.. azt lehet kölcsön  adni :-( Hozzákellene jutni, nem 25-35%-os kulccsal.  

Köszi a válaszokat.

kaghy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: t2tbt1 » pén. szept. 15, 2006 5:23 pm

Nem értem miért nem szedtétek ki az EVA időszaka alatt keletkezett eredménytartalékot.Azt minden év végén meg lehetett tenni. Az EVA megfizetésével ezt is meg lehetett váltani. Ezzel az akcióval pedig a készpénzállomány is csökkent volna a pénztárban.

 Egyébként továbbra is az a véleményem, hogy a házipénztáradó a kettős könyvviteles EVÁ-sokat nem érinti, így ezért fölösleges kilépni az EVÁ-ból.

üdv. Takácsné

t2tbt1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. szept. 15, 2006 5:38 pm

Kaghy!

Sajnálom, de ha nem akarnak a jövőben nagyobb veszteséget vagy költséget elkönyvelni és fel akarják venni az osztalékot akkor muszáj lesz fizetni. Én nem tudok jobb ötletet!

Üdv.: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég