Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

EVA

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: kaghy » pén. szept. 15, 2006 7:00 pm

Nem olvastad el figyelmesen az előzményeket. Nem az EVA időszaka alatt keletkezett ereménytartalékkal van probléma, hanem az EVA alanyiságot megelőző időszakéval. Ha kiveszed az oszatlékot először az áthozott eredménytratalékból kell kivenni, és azt 25-35%-al kell adózi. Az pedig súlos összeg.

Üdv: Ági  

 

kaghy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: verebélyi » szomb. szept. 16, 2006 5:06 am

Szerintem ha az EVÁ-s a 2006-os eredményfelosztáskor a teljes tárgyévi eredményt és a 10%-kal adózható részt (átlagos záró mínusz átlagos forgalom 2-szerese) az eredménytartalékból hagyja jóvá, akkor nincs 25 illetve 35%-kal adózandó rész!! A 10%-kal adózó rész az pontosan az EVA előtti időszakra fel nem osztott részre ad megoldást!

Pl Eredménytartalék EVA előtt 24.000 eFt, EVA alatt 10.000 eFt, tárgyévi eredmény 10.000 eFt, a pénztárból képlet alapján számított összeg 20.000 eFt, akkor lehet, hogy  jóvá kellene hagyni (a saját tőke nagyságától is függ) a teljes 54.000 eFt osztalékot, és akkor az adó a tárgyévi 10.000 eFt-ra nulla, az eredménytartalékból 20.000 Ft után 10%, 4.000 eFt után 25/35% + 4% eho, és 10.000 Ft után ismét nulla. Ha csak 30.000 e Ft osztalékot hagysz jóvá, akkor az adó csak 20.000 e Ft után 10%.  Ne szalaszd el ezt a lehetőséget, ez csak a 2006-os eredményfelosztáskor egyszer lehetséges! Egyébként a 2007-től bevezetésre kerülő házipénztáradó az EVÁ-sokat nem érinti.

Számolj azzal is, hogy az eho 1 év múlva 14%, max 450 ezer Ft-ra emelkedik!

verebélyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: t2tbt1 » vas. szept. 17, 2006 4:21 pm

Nem kell feltétlenül megszüntetni az EVA előtti eredménytartalékot.

Mivel a házipénztáradó az EVÁ-s vállalkozásokra nem vonatkozik, addig míg EVÁ-s vagy megtarthatod az eredménytartalékot. Évenként kiveszed az EVA megfizetése után az osztalékot, szerintem ezzel jelentősen csökken a házipénztár.

Ha az EVÁ-t megszünteted, gondolom azért teszed, mert nagy beruházást hajtasz végre. /Így csökken a házipénztár, vagy sok a költséged, akkor pedig fel tudod használni az eredménytartalékot a veszteség fedezésére. Egyébként a magasabb eredménytartalék jó, ha a pénztárad normáslis a nem EVÁ-s időszakban, mert nagyobb összeget tudsz kiosztani alacsonyabb kulcsu osztalékadóval.

Más a helyzet, ha valami szabálytalanság miatt veszíted el az EVA lehetőséget és magas a házipénztár, akkor tényleg sokat kell adóznod.

Egyébként kaghy válaszában arról ír, hogy az EVA-s időszakban keletkezett eredmény nem lett osztalékban kifizetve, erre írtam Én, hogy nem értem miért? Ennek a kifitzetési lehetősége nem érinti a hozott eredménytartalékot. Azt elkülönítetten kell nyílvántartani, s nem kötelező felhasználni az EVÁS időszak alatt.

Üdv. Takácsné

t2tbt1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EVA megszünés elötti eredménytartalék 10 % adója?

HozzászólásSzerző: kaghy » kedd szept. 19, 2006 8:55 pm

Köszönöm mindenkinek a választ, azért most kicsit világosabb a dolog. Megpróbálom kihozni a legtöbbet és legjobbat az egészből.

Üdv mindenkinek: Ági

kaghy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Előző

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron