Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ingatlanbérbeadás EVA-s

EVA

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: monili » kedd aug. 26, 2008 11:38 am

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat. Sajnos a kérdésetekre még mindig nem tudom a pontos választ. De nagyon alaposan kielemeztétek a témát, így már el tudom dönteni, hogy mi kell tennem.

Köszönöm mindenkinek: Mónika

monili
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd aug. 26, 2008 12:05 pm

Látom lezártad a kérdést , annak ellenére, hogy érzésed szerint nem kaptál választ.  A kérdést az EVÁ-nál tetted fel.    Tehát ez az EVÁ-s ember ad bérbe ingatlant, -- azt viszont nem írtad, hogy kinek. magánszemélynek, vagy más vállalkozásnak.(ha mondjuk csak adószámos magánszemélyként kellene ezt rendezni)   Azt ugyan írtad, hogy nettó 1.200 eFt-ot  szeretne kézbe kapni, merthogy havi  nettó 100 eFt-ban egyeztek meg...

Viszont mivel Te így nem magánszemélyként adózol a bérleti díjas számlából, tehát ha más kifizetőnek adtad bérbe, akkor ott a kifizetőnek nem lesz SZJA előleg, stb. levonási kötelezettsége, tehát a nettód a bruttó is  mint bérleti díj bevétel (.... az más kérdés, a bérleti díjas számla mivel EVA alap lesz. EVA adót kell belőle fizetni, de már neked. Tehát Te annyit fogsz kézhez kapni, amiről a számlát kiállítottad, az majd más kérdés, hogy mi marad belőle  -- az EVA, IPA     Ha csak az EVA adóval számolsz, akkor a bérleti díj éves: 1.600.000 Ft, ha ebből megfiezetd a 25% EVA adót( 400 eFt), akkor marad 1.200 eFt....

Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd aug. 26, 2008 4:00 pm

Sziasztok !

Aniko Vargával értek egyet, mert a hivatkozott jogszabály 2003-as. Azóta változtak a szabályok mind a bérbeadás, mind az őstermelői bevétel tekintetében. Ime néhány példa az Adó-kérdések válaszokból:

Egyben evás egyéni vállalkozó és őstermelő adózása Európai Uniós forrásból kapott támogatás esetén

Válaszadás dátuma: 2008-03-12

Egy egyéni vállalkozó egyidejűleg őstermelő is. 2008. január 1-től egyéni vállalkozóként evás lett, de a mezőgazdasági termelői tevékenységét továbbra is őstermelőként végzi. Abban az esetben, ha 2008-ban az őstermelői tevékenységével kapcsolatban Európai Uniós forrásból támogatás kap, ez után az összeg után meg kell-e fizetnie az evát?

A támogatás összegét az őstermelői tevékenységből származó bevétel megállapítására vonatkozó szabályok szerint kell figyelembe venni, a támogatás összege nem lehet evás bevétel, az Eva törvény 17. § (4) bekezdése is így rendelkezik az őstermelőkről.

Evás vállalkozó magánszemélyként történő ingatlan bérbeadása

Válaszadás dátuma: 2007-07-20

EVA-s egyéni vállalkozó bejelentette évekkel ezelőtt adatmódosító lapon, hogy magánszemélyként lakás bérbeadás tevékenységet végez. Ez a tevékenység nem szerepel a vállalkozói igazolványában.
Kérdésem, hogy:

1. a bérbeadás elkülönülten adózó, illetve az SZJA bevallásában választása szerint összevont adóalapba tartozó jövedelem, és a bérlője, aki kifizető, levonja a 25% SZJA előleget,

2. vagy EVA-s jövedelem, nincs előleg levonás, függetlenül attól, hogy nem vállalkozói igazolvány alapján végzi?

Az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem magánszemély esetében az elkülönülten adózó jövedelmek kategóriájába tartozik, melyet az 53. sz. bevallásban erre a célra elkülönített lapon kell bevallani, melynek adómértéke a 2007. évben 25 %.
Amennyiben a bérlő egyben kifizetőnek is minősül, helyesen vonja le az adóelőleget. Lényeges, hogy az ingatlant bérbeadó magánszemély rendelkezzen a bérbe vevőtől olyan igazolással, amely a levont és az Adóhivatalhoz befizetett adóra vonatkozik.


Az EVA a magánszemély egyéni vállalkozásának a bejelentett tevékenységéhez kapcsolódó adózási forma, ezért az ebből keletkező bevétel az EVA szabályai szerint adózik.
 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Egyben őstermelő és evás egyéni vállalkozó adózása

Válaszadás dátuma: 2005-12-16

Egyéni vállalkozó vagyok, tevékenységi körömben csak a könyvvizsgálat szerepel. Emellett őstermelő is vagyok, mindkét esetben az áfa alanya.
Ha egyéni vállalkozóként 2006. évtől az Eva alanya lennék, akkor az őstermelői bevétel-kiadásaimat hogyan kell figyelembe vennem?

Jól értelmezem azt, hogy a könyvvizsgálói bevétel, mint Eva alany számlázom és adózom, az őstermelő tevékenységet pedig az általános szabályok szerint? Itt elsősorban arra gondolok, hogy őstermelőként továbbra is az áfa alanya lennék-e az általános szabályok szerint?


Az Ön elgondolása helyes. Jogszabály nem zárja ki, hogy párhuzamosan őstermelőként és evás egyéni vállalkozóként is tevékenykedjen. Ebben az esetben őstermelői tevékenységére a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény, míg egyéni vállalkozására az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény az irányadó. Önnek tehát lehetősége van arra - amennyiben minden egyéb feltételnek is megfelel a vállalkozás - hogy december 20-ig bejelentkezzen az Eva törvény hatálya alá.   Üdv: Judit 

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd aug. 26, 2008 8:07 pm

Szia Judit!  Nem tudom ki ellenében emeled ki, hogy Anikó Vargával értessz egyet....   Gondolom az én hozzászólásommal szemben.. Én eredetileg egy közbekérdezőnek válaszoltam és megerősítettem Böbe válaszát abban, hogy ha valaki EVÁ-s egyéni vállalkozó és van az illetőnek ingatlanbérbeadása, akkor az ingatlanbérbeadás bevétele is EVA bevétel lesz...  Betettem egy 2003-as,  ugymond hivatalos kérdés-választ, ami a kérdésre vonatkozóan még mindig hatályos - ingatlanbérbeadás  -  szerintem..  Az őstermelői dologról sem az idézett válaszban, sem mások válaszában nem látok olyat, hogy a mezőgazdasági őstermelésből származó bevétel az EVA bevétel lenne...     

Javaslom elolvasni a 2008-ra érvényes 0843 EVA bavallás kitöltési útmutató 15-16 oldalát..... Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » csüt. aug. 28, 2008 1:50 pm

Szia Mazsi !

Az Adó-kérdések és Válaszokban ez megjelent szakamberektől, így nem tudom rendesen értelmezni a kitöltési útmutatót. Már előző években is hasonló volt az állásfoglalás (kb.2005-től), hogy ha nincs a vállalkozói igazolványban, akkor nem Evás a bevétel. Előtte Evás bevételnek számított az ingatlanbérbeadás, függetlenűl attól, hogy azt adószámos magánszemélyként végezte a vállalkozó. Akkoriban így is könyveltem , most nincs ilyen esetem, de kérek állásfoglalást tőlük.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. aug. 28, 2008 2:19 pm

Judit Köszönöm, hogy viszont válaszoltál,  de én a kitöltési útmutatóval azonosulok inkább, már csak azért is mert az ingatlanbérbeadás az csak adószám birtokában tehető, egy embernek pedig nem adnak két adószámot egy EVÁ-s egyéni vállalkozósat, meg külön adószámos magánszemélyeset...  Egy adószámos magánszemély, aki nem vállalkozó/nem minősül vállalkozónak, az nem lehet EVÁ-s... Tehát, ha ez az ember EVÁS, akkor EVÁ-s egyéni vállalkozó, s minden bizonnyal EVÁ-s adószáma van és ezzel az adószámmal adja ki a számlákat is az ingatlanbérbeadásról..  De ha kapsz valami konkrétat és megosztod velünk, én is megköszönöm. Üdv. 
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd okt. 21, 2008 7:22 am

Sziasztok !

A megjelent cikkre reagálva kértem újabb állásfoglalást, de még nem kaptam meg. Ha lesz, közzéteszem. A kitöltési útmutató szerint is Evás bevétel az adószámos bérbeadás.Nem sietnek a válasszal................

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » szer. dec. 10, 2008 9:17 am

Sziasztok !

A választ megkaptam:

Kérdés:

A WE-7432-es válaszukban azt olvasom, hogy evás egyéni vállalkozó

ingatlan bérbeadásnál választhat, hogy milyen adózási forma szerint

vallja be az így szerzett jövedelmét (szja 25%, vagy

költségelszámolással).

Számomra ez a válasz azért nem világos, mert a 0843-as eva bevallás

kitöltési útmutatója a következőket tartalmazza:

843-as bevallás kitöltési útmutató 15. oldal

"Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozói igazolványban

feltüntetett

tevékenysége(i) mellett olyan egyéb tevékenysége(ke)t végez, amely(ek)

folytatásához egyébként adószámra lenne szükség (pl. ingatlan

bérbeadása,

szakértői, lektori tevékenység) és e tevékenysége(i)ből bevétele is

származott, akkor ez a bevétele is evás bevétellé válik. E tevékenységek

után is az áfa szabályai szerinti besorolásnak megfelelő számlát kell

kibocsátania és az áfával növelt bevétele is az adóalap részét képezi.

A fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemély sem

alkalmazhatja".

Most mit tegyek? Evás egyéni vállalkozó, aki egyben magánszemélyként

adószámmal ingatlant ad bérbe, hogyan adózzon?

 

 

Válasz:

Amennyiben adózó az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi

XLIII. törvény (a továbbiakban Eva tv.) hatálya alá bejelentkezett és

egyben bérbeadási tevékenységet is folytat az Eva tv. rendelkezéseit

köteles alkalmazni, de az Art. előírásait is köteles figyelembe venni.

Az egyéni vállalkozók esetében az Eva tv. az általános forgalmi adót

kiváltja.

Az eva alapja az adóévben megszerzett összes bevétel, az adó mértéke a

pozitív adóalap 25%-a.

Bevételnek minősül az egyéni vállalkozók esetében a vállalkozási

(gazdasági) tevékenységükkel összefüggésben vagy arra tekintettel bármely

jogcímen a bármely formában megszerzett vagyoni érték, ideértve az

áthárított általános forgalmi adót is.

 

 

Válaszadó: Fogarasi Magdolna; Tasnádi Éva

Válaszadás dátuma: 2008.12.09

 

A kérdés kódja a Adó kérdések és válaszok internetes adatbázisában:

WE-8109

Mivel a http://www.ado.hu/kvcore.php oldalon található adatbázis naponta

új kérdés-válaszokkal gazdagodik, ha kérdése, problémája van, vagy

egyszerűen

csak megerősítést szeretne, érdemes megnéznie a mások által felvetett

kérdéseket is.

Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy a Adó kérdések és válaszok

lapja,

adatbázisa illetve az egyéni címre küldött válaszok Olvasóink

tájékozódásában kívánnak segíteni.

A kérdésekre adott szakértői válaszok mindig a válaszadó egyéni jogi

megítélését tükrözik

a rendelkezésre álló információk alapján. Nem helyettesítik a teljes

tényállás ismeretében nyújtandó

jogi tanácsadást, ezért a Kiadó az értelmezésbeli különbségekért

felelősséget nem vállal.

Örülünk, hogy segíthetünk!

Tisztelettel és üdvözlettel:

A Szerkesztőség

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. dec. 10, 2008 9:46 am

Szia Judit!

Örülök, hogy feltetted - mert Sakkossal volt egy "vitám" pont ebben a témában.

Ez egy újabb megerősítés, mindenképpen hasznos.

Köszönöm:

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ingatlanbérbeadás EVA-s

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » szer. dec. 10, 2008 9:52 am

Szia Zsuzsa !

Engem az általuk leadott előző válasz sokkolt, mert az Evás adóalany bevétele (adószámos magánszemélyként ingatlanbérbeadással is)mindenképen Eva alap és nem szja. Csak a cikk elbizonytalanított. A válaszuk kifinomúlt.........

Üdv: Judit 

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

ElőzőKövetkező

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég