Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tárgyi eszköz ÁFA-ja

EVA

Tárgyi eszköz ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: markne » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözletem Mindenkinek!

Kérlek, segítsetek a problémám megoldásában.

A vállalkozó tárgyi eszköz vásárlásra előleget fizet. A tv 120.§. d pontja szerint a mefizetett előleg ÁFA-ja beállítható előzetesen felszámítottként. Ettól nettó befizető maradna a vállalkozás.Számla van. Az APEH ügyfélszolgálat szerint nem állíthatom be levonhatóként még így sem, csak majd az üzembehelyezéskor. Elolvastam a tárgyi eszközökre vonatkozó 134. §.-t. A 11. par. (2) bek. a. pontjára hivatkozik, ami a saját vállalkozáson belüli beruházásokat fedi. További problémám, hogy a t. eszköz vásárlások alapját és ÁFA-ját ki kell emelni a 83. sorban a rárakódó, t.e-ként elszámolható költségekkel együtt "ide nem értve a beruházásokra kifizetett előleget". (kitölt. ut)

De ha be sem írhatom az összesenbe, akkor mit nem emelhetek ki? Ellentmondást érzek.Ha mégis mgteszem, de a 83. sorba nem állítom be, előadódhat, hogy az üzembehelyezéskor nem lesz annyi összesenem, mint amit ki kell emelni.

Indokaim felsorolása után azt mondták, írjam le levélben a problémát. Én ezt meg is teszem, most elküldöm az előleg nélkül a bevallást, de nagyon sötét nekem az egész. Ha valaki rendet tudna tenni a kuszált agyamban, örök hálára kötelezne.

Üdv: Rózsa

 

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Tárgyi eszköz ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. aug. 18, 2008 7:40 am

Szia!  Szerintem beszerzést terhelő levonható ÁFA-ként elszámolható és a bevallásba beállítható.....  jól is néznénk ki, ha mondjuk egy beruházás 6 év után kerülne aktíválásra/hasnálatbavételre és csak akkor lenne levonható, amikor a kapott számlák az elévülési időn kívülre esnének..  Nyilván magánál a bevallás szerint kijövő áfa VISSZAIGÉNYLÉS  egyenlegénél, a visszaigényelhetőséghez vizsgálni kell a kifizetettséget (ami egy előlegre

vonatkozóan nem merül fel, hiszen leghamarabb a kifizetéssel egyidejűleg lehet előlegről számlát adni) , s a visszaigénylés egyéb feltételeit (korrigált negatív egyenleg eléri/meghaladja-e a bevallás gyakorisága szerinti határösszeget: havisoknál 1 millia, negyedévesnél 250 eFt...).  Nálad egyenlőre ez az előleg számla, még csak beruházásra adott előleg. Az nehezen lenne elképzelhető (bár ma már semmin sem lehetne csodálkozni) hogy ha saját vállakozásban megvalósított, akkor ez az előleg ÁFA levonható lenne a telj.dátumával, ha meg nem saját rezsis beruházás, akkor meg nem..........      A saját vállalkozásban megvalósított beruházásnál is a beruházás közben a vásárolt anyagok, szolgáltatások levonható ÁFA-ja levonható ÁFA-ként veendő figyelembe, az más kérdés,  hogy amikor elkészült a saját v. beruházás akkor megáll az ÁFA fizetési kötelezettség, viszont ennek levonása csak az ktíváláskor történhet. (s ezen aktíválási értékbe beletartozik a saját v. beruházás bér,stb., tehát minden közvelenül felmerült költség, ráfordítás), akkor ha az ÁFA egyébként visszaigényelhető, akkor nyílik meg a levonhatósági jog, amikor használatbavételre/aktíválásra kerül..  De ez nem azt jelenti, hogy 5 éven keresztül csinálom a saját  v. beruházást, akkor az 5 év alatt felmerült költségek ÁFÁ-ja közben ne lehetne levonható.     

A  tárgyieszközök beszerzését 2008. január 01-től nem kell kiemelni,  nincs már a tárgyieszközre tekintettel való ÁFA visszaigénylési feltétel/lehetőség.

De még kicsit járjuk körbe.. Üdv. 

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Tárgyi eszköz ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: markne » hétf. aug. 18, 2008 9:49 am

Szia, Mazsi5!

Köszönöm a gyors választ, én Veled értek egyet mindenben, ezért fenntartással fogadtam az ügyfélszolgálat szóbeli válaszát, de már másodszor kérdeztem meg, kíváncsi voltam, hogy ha másik ügyintézőhöz kerülök, egyezik-e a két válasz. Másikhoz kerültem,  a válasz ugyanaz lett, de lehet, hogy az első válaszadó véleménye dominált itt is, mert mikor soroltam az érveimet, elbizonytalanodott a második válaszadó, és elég hosszasan konzultált a kollégáival, mire választ kaptam.

Már az emailt elküldtem, de gyors választ persze nem remélek. Azért döntöttem úgy, hogy a szájuk íze szerint járok most el, mert ebben a hónapban úgyis megtörténik az átvétel, sokáig nem kell várni, havi bevallóról lévén szó. A vállalkozóval szót tudok érteni, szerencsére.

Az viszont új, hogy a t.e. beszerzést nem kell kiemelni a 83. sorban, mert a legújabb kitöltési útmutatóban is szerepel.

Mégegyszer kösz.

 

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Tárgyi eszköz ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. aug. 18, 2008 10:00 am

Szia!   a 83-as sorról:   A kitöltési útmutató 57-ik oldala laptető: " a 83-85 sorokban csak a 2008. évet megelőző.................."  Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Tárgyi eszköz ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd aug. 19, 2008 4:42 pm

Szia Rózsa!   Csak most látom, amikor már lezártad a kérdést, hogy az EVA  résznél tetted fel a kérdést........  Nem feltételezem, de ha netalán tán EVÁ-s céggel kapcsolatban tetted fel a kérdést, akkor az hozzátartozik az egészhez, hogy az EVÁ-snak nincs ÁFA levonási, ÁFA visszaigénylési joga és nem a 0'65-ön ÁFÁ-zik, ha kell neki ÁFÁ-t fizetni..  Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Tárgyi eszköz ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: markne » szer. aug. 20, 2008 4:10 am

Szia, Mazsi!

Úgy látszik figyelmetllen voltam a kijelölésnél, az ÁFA-s kérdéscsoportot akartam jelölni, és nem EVA-s vállalkozóról van szó, csak mellényúltam. Tanulság: jobban oda kell figyelnem a részletekre is. Kösz, hogy erre is figyeltél.

Üdv: Rózsa 

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég