Adófórum

Adózási és számviteli információk

teszköz ÁFA arányosítása EVA ba belépéskor

EVA

teszköz ÁFA arányosítása EVA ba belépéskor

HozzászólásSzerző: artifex » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözlök Mindenkit!

Folyamatosan figyelemmel kísérem a munkátokat, nagyon sok hasznos információt kaptam már tőletek! Szeretném a véleményeteket kérni a következő kérdésben. Kft 2003-tól EVA-s lett. Most ellenőrizték a 2002. évi áfáját. Folyamatban volt egy beruházása, aktiválás nem volt. Az ellenőr a 161-ről kiemelt egy pár tételt, mondván hogy ezek önálló teszközök. Az észrevételben arra hivatkoztunk, hogy a szekrény beépített, a szőnyeg pedig ragasztással került rögzítésre, máshol nem használhatók. A válaszban azt írták, hogy a tv. nem tesz különbséget a teszköz, és a befejezetlen beruházás között. Az ellenőr viszont csak ezeket a dolgokat emelte ki (pl.burkolólapot nem). Ha mindent arányosítani kellett volna ami 161-en van, akkor rosszabbul is járhatunk, de ha nincs igazuk, nem szeretnénk feleslegesen fizetni. Az ügyfélszolgálaton akkor azt mondták, hogy ami folyamatban van, azt nem érinti az arányosítás. Szerintetek?

artifex
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

teszköz ÁFA arányosítása EVA ba belépéskor

HozzászólásSzerző: csibus » kedd jan. 23, 2007 12:49 am

Jó lenne tudni azt, hogy milyen beruházás folyt konkrétan, amiből ezeket a tételeket kiemelték. A szekrényt el tudom önálló eszköznek képzelni, mivel ha pl.egy irodafelújítás volt akkor a szekrény,mégha beépített is, külön életet kezd élni, másként is écséztetném, mint a felújítást.

A padlószőnyeget és a burkolólapot viszont egykalap alá venném, az nem önálló eszköz szerintem.

Megnéztem az áfatörvény 13§-ában, hogy mit tekint tárgyi eszköznek:a folyamatban lévő beruházást nem tekinti annak. Az eva tv. pedig a belépés évében (2002-ben szeptembertől) BESZERZETT tárgyi eszközök illetve azok előlegeinek arányosított áfáját pakoltatja vissza fizetendőként, folyamatban lévő beruházásról itt sem beszél külön.Viszont az tény, hogy ha akkor szerezted be és végül valamikor tárgyi eszköz lett belőle, akkor az az eszköz  Eva- tv.16§ (1) c pontjába beleérthető. Hiszen ha annyival meg lehetne úszni az áfabefizetést, hogy egyszerűen a beszerzés után az EVA-időszak elejéig nem aktíváljuk, akkor nem sok ilyen áfa folyt volna be az államkasszába.

Szóval szerintem ebbe a jogszabályba beleérthető a beruházás is, habár konkrétan nem említi a tv, én a helyedbe inkább nem bolygatnám ezt a dolgot.

Ha automatikusan odaértené a törvény, akkor az egész 16-oson lévő tételeket megkifogásolta volna az Apeh.

Valószínűleg az ellenőr sem biztos benne tutira, ezért nem emelte ki a teljes 161-et.

csibus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

teszköz ÁFA arányosítása EVA ba belépéskor

HozzászólásSzerző: artifex » szomb. jan. 27, 2007 12:42 pm

Köszönöm,hogy ídőt szakítottál rám,és utánanéztél. Úgy döntöttem,hogy hagyom, nem bolygatom tovább az ügyet.
artifex
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég