Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA adóelőleg számolása euró-ból

EVA

EVA adóelőleg számolása euró-ból

HozzászólásSzerző: Sachinho » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok.

Tegyük fel, h június 24-én 1000 euróról adok ki számlát, és hogy ebben a negyedévben csak ez az összes bevételem.

Hogyan számolom ki a bevallandó és befizetendő adóelőlegemet? A törvény azt írja, hogy a számlázás napján érvényes deviza eladási árfolyamot kell figyelembe venni. De mi a teendő abban az esetben, ha a pénz megérkezésének napján már magasabb az árfolyam, effektíve több pénz érkezik a számlára, mint amennyit a számla kibocsájtásakor én számoltam? Azt hogyan kell leadózni?

Előre is köszi a válaszokat.

Sachinho
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EVA adóelőleg számolása euró-ból

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. júl. 14, 2008 11:53 am

   Ha jól értem, itt az eurós számla ellenértéke egy forintban vezetett bankszámlára folyt be valamilyen forintösszeggel. Az általad hivatkozott eva-törvénybeli szabály úgy kezdődik, "ha a bevételt külföldi fizetőeszközben fejezték ki" - csakhogy itt a bevétel forintban folyt be. Bevétel a 6. § (2) alapján a megszerzett vagyoni érték, különösen a pénz, stb stb. Tehát a ténylegesen bankszámlára befolyt összeget kell bevételnek tekinteni.

(Ugye, bevételi nyilvántartásos a vállalkozás? Mert csak akkor igaz, amit írok.)

(Ui: majdnem félrevezetődtem, először én is a bizonylatolt összeget mint bevételt gondoltam végig és le is írtam a választ.)

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA adóelőleg számolása euró-ból

HozzászólásSzerző: Sachinho » hétf. júl. 14, 2008 12:28 pm

Igen, bevételi nyilvántartásos vagyok, és forint számlára megy az euró. Akkor tényleg csak ennyi lenne: a számlára megérkező pénz-t veszem egyszerűen bevételnek? Sehol egy csavar, vagy egyéb kis buktató? Csak mert már elég régóta vitatkozunk ezen páran :P
Sachinho
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

EVA adóelőleg számolása euró-ból

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. júl. 14, 2008 1:17 pm

Buktató, az van sok... meg lehet is. Nekem  a törvényszövegből ez jön le: Bevétel a bankszámlán jóváírt pénzösszeg (3.§ 2.bek). Megszerzésének időpontja a jóváírás napja. (7.§ 2. bek.) Összege forintban van - ez a bankszámla pénzneme. Így valójában nem is keletkezik árfolyamprobléma.

Mivel itt nem alkalmazzuk a kettős könyvvitel szemléletét, néhány dolgot más logika szerint kell megközelíteni.

Az azonban egy érdekes kérdés, mi történik, ha a számlázás után 30. napig nem folyik be az összeg. Nos akkor jön a 7.§ 7. bek. és a 6.§ 8. bek (utóbbiban figyelemre méltó a gondolatjelben levő szöveg: "más esetben a  bevétel megszerzésének napja"),. Ezek miatt a 30. napi eladási árfolyam alkalmazása indokolt. A pénzügyi teljesítéskor jelentkező árfolyamkülönbözet szerintem - de ez már csak az Eva logikájából és nem a törvény szövegéből következik - : nyereség esetén növeli az eva alapját (extra pénzösszeghez jutott), veszteség esetén azonban nem csökkenti az eva alapját (mivel a bevételi nyilvántartásos evás a bevételeivel elszámol, a ráfordításait azonban nincs honnan leírnia).

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA adóelőleg számolása euró-ból

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. júl. 14, 2008 1:28 pm

A kérdés érdekes !

Bevételi nyilvántartásnál valóban 30 nap a halasztás. Ha letelt és nem folyt be, akkor előleget fizetsz. A bevallás a következő év elején van. Szerintem, ha árfolyamnyereségem van és azt leadózom, akkor a veszeséget is úgy könyvelem, mert az folyt be (30 napon belül). Ha  a téma évvégi, akkor is javíthatok február 15-ig. Vagy lehet, hogy rosszúl gondolom.  Az EVA alapja a befolyt összeg.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

EVA adóelőleg számolása euró-ból

HozzászólásSzerző: holeta » kedd nov. 11, 2008 1:34 pm

Miért 30 napról beszéltek? Az Eva szerint nem 45 nap a halasztás? Ez csak az Áfa-ban van? Lehet hogy én vagyok tájékozatlan, de akkor írjátok meg légyszi. Köszi Eta
holeta
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA adóelőleg számolása euró-ból

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd nov. 11, 2008 4:19 pm

Szia Eta !

Eva tv.7§ (7) bek. Bevétel megszerzésének időpontja (ha nem folyt be) a bizonylatkibocsátást követő 30. nap. Ezt már előttem is hivatkozták.

Az Áfánál van a 45 nap halasztás.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég